Grupė visuomenės veikėjų ir mokslininkų prieštarauja ketinimams įteisinti medikamentinį abortą, taip pat pasisakė prieš Dirbtinio apvaisinimo įstatymą, teigdami, kad jis tarnaus tik dirbtinio apvaisinimo verslo interesams.
Beveik trys dešimtys visuomenės veikėjų ir mokslininkų atviru laišku kreipėsi prezidentą Rolandą Paksą, Seimo pirmininką Artūrą Paulauską bei premjerą Algirdą Brazauską, kuriame reikalauja "gerbti ir maksimaliai apsaugoti" pradėtos žmogaus gyvybės teises bei užkirsti kelią medikamentinio aborto įteisinimui.
Laiško autoriai, tarp kurių - profesorius Bronius Kutavičius, akademikas Algimantas Marcinkevičius, skulptorius Vladas Vildžiūnas, medicinos mokslų daktarė Auksė Narvilienė - pažymi, kad žmogaus gyvybė yra didžiausia vertybė.
"Tačiau realybėje žmogaus gyvybė tampa pelninga preke, įvairių manipuliacijų auka. Šiandien ji, ypač pati bejėgiškiausia - dar negimusi - yra mažiausiai apsaugota", - pažymima kreipimesi.
Jo autoriai pažymi, kad planuojami priimti Dirbtinio apvaisinimo bei Reprodukcinės sveikatos įstatymai gina ne žmogaus gyvybę, o dirbtinio apvaisinimo interesus.
Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektu siūloma leisti kiaušialąstės apvaisinimą mėgintuvėlyje - "in vitro" ir apvaisinimą moters kūne - "in vivo" naudojant sutuoktinio, sugyventinio ar kito donoro spermą, donorų embrionus ar artimos giminaitės arba šoninės giminystės linijos asmenų kiaušialąstes.
Tačiau praėjusių metų pabaigoje Seimas po pateikimo nepritarė minėtam įstatymo projektui ir grąžino jį Vyriausybei tobulinti.
"Šiais įstatymais iš esmės būtų supriešinti mokslas ir etika. Jų dvasia formuotų negatyvų požiūrį į motinystę, sumažintų žmonių atsakomybę už savo lytinį elgesį, padidintų moters diskriminaciją", - rašoma kreipimesi.
Visuomenininkai pažymi, kad ruošiami projektas naudingi gydytojams, kuriems naujos gyvybės "kūrimas" yra verslas.
Nepaisant opozicinės Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcijos atstovų protestų, balandžio pabaigoje Seimo rūmuose buvo surengta konferencija, skirta medikamentais sukeliamo aborto problematikai aptarti.
Nemažą diskusiją visuomenėję sukėlusios konferencijos dalyviai priėmė rezoliuciją, kurioje ragina atlikti nuodugnius tyrimus dėl medikamentinio aborto ir tik tuomet jį įteisinti, įregistruojant reikalingus medikamentus neplanuotam nėštumui nutraukti.
Kasmet Lietuvoje nutraukiama apie 20 tūkst. neplanuotų nėštumų, iš kurių 7 proc. tenka moterims iki 19 metų.
Šioje konferencijoje dalyvavę medikai teigė nesą abortų šalininkai, bet pirmiausia siekia, jog moterys galėtų kontroliuoti nėštumą, o nepageidaujamo nėštumo atveju - turėtų teisę pasirinkti jo nutraukimo priemones, tarp jų ir medikamentinį abortą.
BNS