Praėjusią savaitę prisiekusi Seime tryliktoji Vyriausybė nežada ilgai gyventi. Nuostabiausia, kad trumpą jos amžių pranašauja ne bloga linkinti opozicija ar nedraugiška žiniasklaida, o pats premjeras Algirdas Brazauskas ir jo koalicijos partneris Viktoras Uspaskichas. Žinoma, būtų galima nekreiti dėmesio į jų žodžius, nes visi žino, ko jie verti.
Naujausias melas: prieš rinkimus V.Uspaskicho partija žadėjo pirmąją jos Vyriausybės darbo dieną sumažinti kainas už šilumą. Tai labai svarus pažadas šalyje, kurioje apie 75 proc. namų prijungti prie centrinio šildymo. Darbo partijos veikėjai, gamtinių dujų tiekimo monopolininkai, galėtų tai padaryti, bet tam reikėtų atsisakyti savo dalies pelno.
Todėl naujasis ūkio ministras V.Uspaskichas, kuruojantis ir šilumos gamybą, dirba jau antra savaitė, o kainos už šilumą nė nežada kristi. Jos gali tik kilti. V.Uspaskichas ir vėl pamelavo Lietuvos žmonėms.
Tačiau dabar, prognozuodamas, kad A.Brazausko Vyriausybė išsilaikys tik pusę kadencijos, V.Uspaskichas, atrodo, sakė teisybę. Jo nuomone, Vyriausybę sužlugdys po dviejų metų įvyksiančių savivaldos rinkimų intrigos ir partijų interesai.
Pats A.Brazauskas priežasčių, dėl kurių jo Vyriausybė gyvuos tik dvejus metus, nenurodo. Bet jas nesunku nuspėti.
Lietuva, tapusi Europos Sąjungos nare, pradeda naują sanglaudos politikos programą, kurios svarbiausias uždavinys sumažinti Bendrijos senbuvių ir naujokų, išsivysčiusių ir atsilikusių regionų skirtumus.
Tačiau apie šią sanglaudos politiką ir jos finansavimo šaltinius praėjusią savaitę patvirtintoje Vyriausybės programoje kukliai nutylima. Net profesionalai vargiai ką pasakytų apie tuos mistinius Europos Sąjungos struktūrinius fondus.
Tad apie jų lėšų skirstymo ir panaudojimo skaidrumą ir kontrolę dar sunkiau kalbėti, nei senųjų ISPA, PHARE ir SAPARD programų—pagrindinių pasirengimo narystei Europos Sąjungoje instrumentų laikais.
Iš tikrųjų yra keturi Europos Sąjungos struktūriniai fondai: Europos regioninės plėtros fondas, Europos socialinis fondas, Europos žemės ūkio garantijų ir orientavimo fondas ir Žuvininkystės orientavimo finansinis instrumentas.
Ši struktūrinių fondų, taip pat Sanglaudos fondo programa, patvirtinta Lietuvos Vyriausybės ir Europos Komisijos, yra labai intensyvi—apima tik dvejus lemiamus Lietuvos vystymosi metus.
Per 2004 -- 2006-uosius metus įvairių sričių projektams iš struktūrinių fondų Lietuvai yra skirta 3 mlrd. Lt ir daugiau kaip 1 mlrd. Lt Lietuvos bendrojo finansavimo lėšų. Papildomai Lietuvai gali būti skirta dar 10 proc. šios finansinės Europos Sąjungos paramos.
Šių pinigų nebeliks Vyriausybės kadencijos viduryje-- 2006-aisiais metais. Tada ir A.Brazauskas praras ūpą vadovauti Ministrų kabinetui. Viskas labai logiška ir paprasta.
Tuo tarpu V.Uspaskichas tikina, kad jo nedomina Europos pinigai. Po SAPARD 40 mln. litų, išdalintų tuomečio Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko V.Uspaskicho įmonėms, nelengva patikėti, kad iš Sanglaudos fondo nieko nenubyrės ūkio ministro V.Uspaskicho bendrovėms. Bet gali būti, kad net dabar jis nemeluoja.
Gal tikrai ūkio ministro V.Uspaskicho tikslas -- ne Bendrijos pinigai, o Lietuvos numatyti privatizuoti energetikos objektai. Iki šiol čia pagal Lietuvos įstatymus pirmenybė teikiama Vakarų ir saviems investuotojams, apribojant Rusijos įtaką.
Tačiau išimtis jau padaryta Kaune, kur į energetikos įmones koją įkėlė Rusijos kapitalas, kurio artimiausias taikinys-- Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė.
Nieko keista, kad V.Uspaskichas užsiėmė ir "Mažeikių nafta"-- jo "Gazprom" jau įžengęs į Rusijos naftos sektorių, netrukus čia, matyt , užims sužlugdytos "Jukos" vietą. Kremlius savo ištikimam valstybiniam "Gazprom" vasalui numatė vyraujančią padėtį ne tik dujų, bet ir naftos sektoriuje, tad dar labiau išaugs jo vietininkų įtaka ir Lietuvoje.
Jau dabar Ministrų kabinetas stipriai trenkia dujomis – gal apsinuodijimas dujomis ir bus tikroji Vyriausybės prieš laiką nutrūkusio gyvenimo priežastis? Šiaip ar taip einant pro Vyriausybę patartina atsargiai elgtis su ugnimi-- Vyriausybė kiekvieną akimirką gali išlėkti į orą. Bent jau perkeltine prasme.
Valdas Vasiliauskas yra žurnalo “EKSTRA” vyr. redaktorius
Komentaras skaitytas per Lietuvos radiją