Vis stipresnis vakarietiško gyvenimo stiliaus paplitimas pasaulyje, instituto "Worldwatch" vertinimu, žlugdo besivystančių šalių ekologines sistemas ir stabdo jų plėtrą. Dabartinė tendencija, kad žmonėms reikia vis daugiau ir vis didesnių daiktų - didesnių automobilių, didesnių šaldytuvų, didesnių namų - "yra daugiau negu gali pakelti mūsų planeta", - teigia "Worldwatch" instituto direktorius Christopheris Flavinas (Kristoferis Flavinas).
Vartotojų klasei pasaulyje jau priklauso apie 1,7 mlrd. žmonių, sakoma naujajame garsaus instituto pranešime. JAV šiai kategorijai priklauso 242 mln. žmonių, arba 84 proc. visų gyventojų. Vokietijoje atitinkamas rodiklis siekia 92 proc., o Japonijoje - 95 proc. Tačiau pusė visų vartotojų jau gyvena besivystančiose valstybėse.
Vartotojų klasei priklausantys žmonės perka daugiau prekių, negu jiems reikia savo svarbiausiems poreikiams patenkinti. Išlaidos plataus vartojimo prekėms nuo 1960 metų padidėjo keturis kartus - iki daugiau kaip 20 trilijonų JAV dolerių (beveik 16 trilijonų eurų). Tuo pačiu metu 1,2 mlrd. žmonių gyvena baisiausiame skurde.
"Padidėjęs apkūnumas, didesnės skolos, nuolatinis laiko stygius ir ekologinės katastrofos rodo, kad besaikis vartojimas neigiamai veikia daugelio žmonių gyvenimo kokybę, - tvirtina "Worldwatch" instituto direktorius. - Nepasotinamas apetitas vartoti kelia grėsmę gamtai ir dėl jo šio pasaulio neturtingiesiems dar sunkiau patenkinti savo esminius poreikius".
Be to, didėjant vartojimui laimės jausmas nestiprėja: kaip ir 1957 metais, tik maždaug trečdalis JAV gyventojų dabar gali apie save pasakyti, jog yra "labai laimingi", nors per praėjusius 48 metus gyvenimo kokybė pagerėjo beveik du kartus.
dpa-ELTA