Finansų ministerija siūlo Vyriausybei patikslinti kai kurias komandiruočių dienpinigių apmokestinimo nuostatas. Taip nutarta siekiant užkirsti kelią mokesčių vengimui, rinkos bei konkurencijos sąlygų iškraipymui, taip pat įvertinus vežėjų asociacijos "Linava" pateiktą informaciją ir argumentus.
Nutarimo dėl komandiruočių sąnaudų atskaitymo iš pajamų tvarkos patvirtinimo projektą Vyriausybė numato svarstyti trečiadienį (10.01). Krovinių vežėjų atstovai teikiamiems siūlymams pritarė.
Finansų ministerijos parengtame nutarimo projekte siūloma nuo spalio 1 d. neapmokestinti užsienio komandiruočių dienpinigių tose įmonėse, kuriose mokama ne mažesnė nei minimali mėnesinė alga (MMA) (450 Lt). Nuo 2004 m. sausio 1 d. šią nuostatą numatoma taikyti įmonėms, kuriose vidutinis darbo užmokestis bus ne mažesnis kaip 600 Lt.
Tais atvejais, kai darbo užmokestis nesieks nustatytos ribos, o dienpinigiai ir toliau sudarys didžiąją dalį darbuotojo pajamų, jie bus apmokestinami ta pačia tvarka kaip kitos su darbo santykiais susijusios pajamos. Finansų ministerijos įsitikinimu, taikant šias nuostatas sumažėtų iki šiol egzistuojanti paskata didžiąją dalį darbo užmokesčio mokėti dienpinigiais.
Iš 865 krovinių gabenimo įmonių, kurios pateikė duomenis, 577 įmonėse vidutinis darbo užmokestis yra mažesnis net už Vyriausybės patvirtintą 450 Lt minimalią mėnesinę algą. 183 įmonėse darbo užmokesčio vidurkis yra didesnis už MMA, tačiau nesiekia 600 Lt. Neapmokestinamieji komandiruočių dienpinigiai kai kuriose iš šių įmonių siekia apie 90 proc. realių pajamų.
"Mes nekeičiame savo nuostatos, kad dirbantis žmogus turi gauti ne tik pajamas, bet ir socialines garantijas, todėl nesitaikstysime su ydinga praktika, kai už darbą atlyginama vadinamaisiais "vokeliais", komandiruotpinigiais ar kitokiais neapmokestinamais ir jokio socialinio saugumo nesuteikiančiais pavidalais", - sako finansų viceministras Vitas Vasiliauskas. Jo teigimu, "siūlomu nutarimu siekiama, kad oficialusis darbo užmokestis laipsniškai didėtų, o įvairių jo atmainų - mažėtų".
Egzistuojančią manipuliavimo darbo užmokesčio formomis problemą pripažino ir "Linavos" atstovai, pareiškę tvirtus ketinimus nebetoleruoti įžūlaus mokesčių vengimo ir šalinti iš asociacijos įmones, kuriose pažeidžiami darbo įstatymai, o darbo užmokestis yra mažesnis už MMA.
"Toks įsipareigojimas rodo, kad problemą suprato abi pusės, o tai reiškia, kad galimas interesų derinimas ir kompromisiniai sprendimai, jeigu jie pagrįsti ekonominiais argumentais", - sako V. Vasiliauskas. Kompromisinis sprendimas - t.y. laipsniškas darbo užmokesčio didinimas - tapo įmanomas po to, kai "Linavos" asociacija sutiko bendradarbiauti ir pateikė savo siūlymus bei informaciją, leidusią visapusiškai įvertinti galimą dienpinigių apmokestinimo poveikį įmonių konkurencingumui.
Pasak finansų ministrės patarėjos Rimos Kaziliūnienės, jeigu teikiamam projektui bus pritarta, komandiruočių Lietuvos teritorijoje dienpinigių apmokestinimo tvarka liks nepakitusi.
Tokiu atveju nuo spalio 1 d. bus neapmokestinami dienpinigiai, jei jų bendra suma per mėnesį neviršija 50 proc. darbo užmokesčio. Šią ribą viršijantys dienpinigiai bus apmokestinti kaip ir kitos su darbo santykiais susijusios pajamos.
ELTA