• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Britų spauda svarsto, ar Amerika dabar nukreips ietis į Siriją, Azijos spauda mano, kad karas Irake baigėsi be nugalėtojų, bet pralaimėjusiųjų yra daug, Vengrijos laikraščiai analizuoja Europos narystės referendumo rezultatus. Pirmadienio (04.14) dienraščius apžvelgia “Laisvosios Europos” radijo žurnalistė Aušra Jūraitė.

REKLAMA
REKLAMA

Dienraštis “Independent” redakcijos straipsnyje teigia, kad Amerikos išpuoliai prieš Siriją patvirtina nuogąstavimus apie Jungtinių Valstijų užmojus Artimuosiuose Rytuose. Nerimą kelia tai, kaip dar net nenutilus karo griausmui Irake, Amerika skelbia Siriją nauja grėsme pasaulio taikai ir saugumui, rašo “Independent”. Tebesitęsiant plėšimams Bagdade ir kituose Irako miestuose, savaitgalį prezidentas Bušas ir kiti aukšto rango Amerikos pareigūnai apipylė Siriją kaltinimais ir perspėjimais, kurie labai primena perspėjimus Irakui, pažymi laikraštis, nors priduria, kad Bušas kalba apie Sirijos būtinybę bendradarbiauti. Pagrindinis kaltinimas tas, kad Sirija gali slėpti buvusius Irako vadovus. Vašingtonas jau seniau priskyrė Siriją prie šalių, remiančių terorizmą. “Tikėkimės, kad Vašingtono perspėjimai tėra ambicingi užmojai pastatyti Sadamą ir jo ministrus prieš teismą”, - rašo “Independent”, tačiau priduria, kad jie gali turėti ir didesnių ambicijų. Sirija - vienintelė šalis, kurioje valdo “Baath” partija, Amerika kaltina Damaską remiant Hezbula teroristus ir įtaria bandant įsigyti ginklų, kurie keltų pavojų Izraeliui. Dabar atrodo, kad Sirija tik per plauką išvengė priskyrimo prie Irako, Irano ir Šiaurės Korėjos blogio ašies, daro išvadą “Independent”.

REKLAMA

Kito britų dienraščio “Financial Times” apžvalgininkas Beikeris taip pat klausia, kur Bušas nusitaikys po Irako. Misija prasidėjo Bagdade, bet ji čia nesibaigia. Kur toliau? - fašistinė Sirija, teokratinis Iranas ar komunistinė Šiaurės Korėja? Po rugsėjo 11-osios Bušas perspėjo, kad Vašingtonas netoleruos Amerikos saugumui keliamų pavojų ir išnaikins masinio naikinimo ginklo grėsmes. Jau prieš Irako karą kai kurie pareigūnai leido suprasti, kad “užimtumas” su Iraku neleidžia rimčiau užsiimti su kiekviena diena stiprėjančiomis Šiaurės Korėjos provokacijomis. O pastarosiomis savaitėmis Amerikos žvalgyba gauna vis daugiau informacijos, kuri leidžia daryti išvadas, jog Iranas sparčiai tobulina savo branduolinę programą ir kelia vis didesnę grėsmę Amerikai. Buvęs CŽV vadovas ir kandidatas į laikinąją Irako vyriausybę Džeimsas Vūlzis neseniai pasakė, kad Amerika dabar kariauja ketvirtą pasaulinį karą, šaltąjį karą vadindamas trečiuoju pasauliniu karu, kuriame priešai yra religiniai Irano vadovai, Irako ir Sirijos fašistai bei islamo ekstremistai, tokie kaip “Al Qaeda”. “Financial Times” apžvalgininkas Beikeris neatmeta galimybės, kad sėkmė Irake sustiprins pagundą perspėjimus paversti veiksmais, bet mano, kad dėl politinio, ekonominio ir geostrateginio spaudimo Amerika nesiims karinių veiksmų prieš kitas vadinamosios blogio ašies šalis, bent jau netolimoje ateityje.

REKLAMA
REKLAMA

Ką apie Irako karą rašo Azijos spauda? Malaizijos dienraštis “New Straits Times” rašo apie pasikeitusią politiką. Jungtinės Valstijos turi jėgą keisti vyriausybes, į kurias žiūri nepalankiai. Valdingi ir išpuikę Vašingtono pareigūnai tiki, kad teises žmogui suteikia ne Dievas, bet Dėdės Semo dosnumas, rašo Malaizijos laikraštis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pakistano dienraštis “News” daro išvadą, kad karas Irake baigėsi be nugalėtojų, bet pralaimėjusiųjų yra daug - tai amerikiečiai, kurių pergalė buvo tuščia; islamo valstybės, kurios nevykdė savo esminės pareigos ginti nelaimėje atsidūrusią kitą islamo valstybę; tarptautinė bendrija, kuri nesugebėjo rimčiau pasipriešinti karui; arabų valstybės, kurios neįgyvendino savo pažadų; ir Vakarų žiniasklaida, išdavusi žurnalisto nešališkumo principą. Pamokų taip pat daug, bet pagrindinė ta, kad pasaulis nebėra saugus toms šalims, kurių kursas neatitinka Amerikos drąsaus naujojo pasaulio planų, rašo Pakistano dienraštis.

REKLAMA

Japonijos dienraštis “Asahi Shimbun” rašo, kad amerikiečių ir britų pajėgos savo triuškinančia karine galia beveik iki pamatų sunaikino Irako pajėgas, pabrėždamas, kad mūšiai vyko į vienus vartus. Bet, rašo japonų dienraštis, vien jėga negalima laimėti žmonių širdžių ir meilės - be stabilios taikos, net ir laimėjus karą, tikra taika tėra tik iliuzija.

REKLAMA

Tailando laikraštis “Nation” pažymi, kad dabar Irake pradeda klostytis nauja aplinka, nauji jausmai ir naujas gyvenimo būdas. Prie to reikės prisitaikyti ir tas prisitaikymas gali užtrukti, bet, šiaip ar taip, Irako ateitis turi vilties. Todėl, rašo Tailando laikraštis, Amerika turi būti kuklesnė - išlaisvinus Irako žmones, amerikiečiai turėtų neužsibūti Irake ilgiau, nei leidžia svetingumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spauda prisimena savaitgalį Peterburge vykusį Rusijos, Vokietijos ir Prancūzijos vadovų susitikimą. Dienraščio “International Herald Tribune” apžvalgininkas Vinokuras pažymi, kad derybos Peterburge akivaizdžiai atskleidė trijų sąjungos skilimus karo atžvilgiu. Putinas, Širakas ir Šrioderis parodė silpną opoziciją karui, bet nepateikė vieningos vizijos pareiškimo, ypač ryškėjant Vokietijos pastangoms pagerinti santykius su pergalingu sąjungininku. “International Herald Tribune” cituoja rusų dienraštį “Izvestia”, kuris rašo, kad susitikimas rimčiau nepakeitė tarptautinio scenovaizdžio ir nedavė jokių iliuzijų apie ilgalaikę sąjungos galimybę, apskritai susidarė įspūdis, kad kiekvienas turi savą kryptį.

REKLAMA

Amerikos dienraštis “Los Angeles Times” cituoja Amerikos ir Kanados instituto Maskvoje bendradarbį Kremeniuką, pasak kurio, trijų vadovų ryžtas grąžinti į pirmą planą Jungtines Tautas yra ne kas kita kaip netiesioginis būdas pasidalyti pokarinio Irako gabalą. Peterburge taip pat bandyta parodyti, kad trijų didžiųjų Europos valstybių vadovus vienija ne vien opozicija Bušo Irako politikai, bet gerokai tvirtesni saitai, nors trejetui dar reikia išsiaiškinti, kas gali išeiti iš šio bendradarbiavimo. Kartu Putinas, Šrioderis ir Širakas parodė, kad jie linkę eiti į kompromisą, prognozuoja “Los Angeles Times”.

REKLAMA

Vengrijos spauda šiandien analizuoja Europos Sąjungos narystės referendumo rezultatus, ieškodama mažo rinkėjo aktyvumo priežasčių.

Už narystę balsavo 84 proc., bet į referendumą atėjo gerokai mažiau nei pusė rinkėjų. Pasak dienraščio “Magyar Hirlap”, referendumo sėkmė paliko kartų prieskonį. Referendumo vajuje nebuvo kalbama apie dalyvavimo svarbą ir negaliojančio referendumo pavojus, buvo raginama tik balsuoti “už”, nors dauguma net neabejojo, kad galėtų balsuoti kitaip. Dienraštis perspėja, kad tai gali būti gera pamoka toms kandidatėms, kuriose dar vyks referendumai. “Vengrų abejingumas gali būti rimtas ženklas Lenkijos ir Baltijos šalių referendumams, kur balsuoti turi per 50 proc. rinkėjų”, - rašo vengrų dienraštis. Pasak austrų laikraščio “Standart”, referendumas buvo šaltas dušas vyriausybei. Viskas galėjo baigtis liūdnai, nes jei būtų balsavę mažiau nei 25 proc. rinkėjų, referendumas būtų laikomas negaliojančiu.

Paryžiaus dienraštis “Figaro” pažymi, kad pavadinimo “Šokas ir siaubas” - taip vadinosi Bagdado bombardavimo operacija - autorius dabar galėtų tapti milijonieriumi, jei dirbtų reklamos versle. Pasak dienraščio, Amerikos firmos ženklų tarnyba gavo 15 prašymų šiam pavadinimui - jį norėtų savo prekėms naudoti įmonės, prekiaujančios pesticidais, skalbimo milteliais ir net apatiniais drabužiai. “Figaro” rašo, kad būtų gaila, jei pavadinimas atitektų bendrovės “Sony” naujam videožaidimui, nes per daug tiesmukas pavadinimas “numarina” prekę, mano prancūzų dienraštis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų