Užsienio reikalų ministerija turėtų reaguoti į Rusijos prezidento posto siekiančio abejotinos reputacijos verslininko Anzorio Aksentjevo-Kikališvilio bandymą sukelti incidentą tranzitiniame traukinyje Maskvos geležinkelio stotyje.
Tai pirmadienį (01.26) Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) vicepirmininkas parlamentaras Algirdas Butkevičius.
"Kaip žmogus ir kaip politikas, aš manau, jog būtina reaguoti padarant pareiškimą. Nepakenktų, jeigu Užsienio reikalų ministerija (URM) įteiktų notą Rusijos ambasadai. Jeigu nereaguosime, vadinasi, sutinkame su tokiais veiksmais", - pirmadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė LSDP vicepirmininkas A. Butkevičius.
Užsienio reikalų ministerijos atstovas BNS patvirtino, kad šiuo metu svarstoma galima reakcija, tačiau sprendimas dar nepriimtas.
Lietuvoje nepageidaujamu asmeniu paskelbtam A. Aksentjevui-Kikališviliui praėjusią savaitę Maskvos geležinkelio stotyje nepavyko įsėsti į per Lietuvą tranzitu vykstantį traukinį Maskva - Kaliningradas.
Kandidatu į Rusijos prezidentus Kaliningrade iškeltas verslininkas plūdo Lietuvos pareigūnus ir Vilniaus sprendimus jo atžvilgiu.
Kadangi A. Aksentjevą-Kikališvilį į traukinį atlydėjo keleto asmenų palyda, tarp jų ir Rusijos žiniasklaidos atstovų, Lietuvos pareigūnai įtaria, kad jis planavo ir provokavo incidentą.
Incidentą Lietuvos pareigūnai nufilmavo.
"Manau, jog mūsų pareigūnai privalo reaguoti ir perduoti tą medžiagą atitinkamoms Rusijos instancijoms, kad jis būtų nubaustas", - pirmadienį žurnalistams po susitikimo su užsienio reikalų ministru Antanu Valioniu sakė Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.
A. Valionis pažymėjo, kad A. Aksentjevo-Kikališvilio atvejis įrodė, jog "sistema veikia" ir nepageidaujamu paskelbtas asmuo negali įvažiuoti į Lietuvą.
A. Aksentjevas-Kikališvilis, Rusijoje vadovaujantis asociacijai "XXI vek", Lietuvos Valstybės saugumo departamento duomenimis, yra susijęs su Rusijos ir tarptautinėmis nusikalstamomis struktūromis.
Jo pavardė Lietuvoje buvo paviešinta Prezidentūros skandalo išvakarėse spalio pabaigoje paskelbtoje VSD generalinio direktoriaus Mečio Laurinkaus ataskaitoje Seimui apie negatyvius reiškinius šalyje.
Vėliau A. Aksentjevas-Kikališvilis minėtas VSD pažymoje apie galimas grėsmes nacionaliniam saugumui, o VSD įrašytame pokalbyje telefonu su Lietuvos piliete Renata Smailyte girdėti užuominomis jo sakomi grasinimai M. Laurinkui.
Išslaptinus šį įrašą, A .Aksentjevas-Kikališvilis per žiniasklaidą svaidėsi įžeidinėjimais Lietuvos pareigūnų atžvilgiu ir žadėjo su jais bylinėtis.
M. Laurinkus penktadienį žurnalistams pranešė, kad dabar atliekamas tyrimas dėl A. Aksentjevo-Kikališvilio ryšių su kai kuriais Lietuvos pareigūnais.
Lietuvoje gyvena A. Aksentjevo-Kikališvilio draugė, auginanti judviejų dukterį.
BNS