• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trumpai apie žvynelinę (psoriazę)

"Esu nuolatinė jūsų skaitytoja, - rašo Monika K. iš Raseinių rajono. - Labai prašau pateikti informacijos apie odos ligą žvynelinę. Ar stresas gali turėti įtakos jos išsivystymui? Ar sergant šia liga negalima vartoti alkoholio ir t. t."

REKLAMA
REKLAMA

Tai lėtinė odos liga, kuria sergant susidaro rausvų mazgelių, laikui bėgant susiliejančių į vieną didesnį židinį. Tie mazgeliai ilgainiui apsitraukia balkšvais žvynais. Liga nėra užkrečiama, o paskyrus tinkamą gydymą galima, pasiekti ilgalaikę remisiją (liga tarsi "apmiršta").

REKLAMA

Žvynelinė išplitusi po visą pasaulį. Lietuvoje šia liga serga apie 3 procentai gyventojų. Suserga bet kurio amžiaus žmonės - tiek kūdikiai, tiek sulaukusieji pilnametystės ar vyresni.

Žvynelinė gali atsirasti ant bet kurios kūno vietos. Paprastai ji pirmiausia pasireiškia ties pakaušiu, ant alkūnių, kelių, klubų, sėdmenų, nugaros. Gali atsirasti keliose vietose. Oda pasidengia tarsi žvynais - jie primena storas pleiskanas. Sergant žvyneline odos ląstelės greitai auga - prisigaminus naujų, senos nusilupa.

REKLAMA
REKLAMA

Ligos atsiradimo priežastys kol kas nėra tiksliai žinomos. Tiesa, naudojant šiuolaikiškus gydymo metodus, kuriais sulėtinamas ląstelių augimas, ligos progresavimą dažnai pavyksta pristabdyti. Tikėtina, jog ši liga yra paveldima.

Skiriamos kelios žvynelinės formos. Vadinamoji plokštelinė pasireiškia paraudusia, sustorėjusia oda, kuri lupasi. Plokštelės gali būti susijungusios, ilgainiui apima vis didesnius odos plotus. Jos yra itin atsparios gydymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inversinė (atvirkštinė) žvynelinė atsiranda pažastyse, kirkšnyse, bamboje, ant sėdmenų, genitalijose. Kadangi šiose vietose oda labai trinasi, gydymas irgi yra sudėtingas, ilgalaikis. Be to, sudrėkus odai gali prisimesti bakterinės ar grybelinės kilmės infekcijų.

REKLAMA

Lašelinei žvynelinei būdinga maži "lašeliai", išsibarstę ant krūtinės, kojų, nugaros, rankų ir t. t. Tokia ligos forma dažniausiai susergama po gripo, kvėpavimo takų infekcijos ar kitos užkrečiamos ligos. Ši ligos forma gali praeiti ir savaime, negydant. Ji būdingesnė vaikams ir jauniems žmonėms.

REKLAMA

Ypač sunkiai pasiduoda gydymui pustulinė žvynelinė (maži pūlinukai ant delnų, padų ir kitose kūno vietose) bei eritrodermija (žvynai padengia visą kūną - reikalingas skubus gydymas stacionare).

Sergantieji žvyneline turi atminti, jog bet koks odos dirginimas (kasymasis, trynimas) skatina ligos paūmėjimą. Niežėjimą mažina tepaliukai, vaistai nuo alergijos, šilta vonia. Reikia atsisakyti ir aptemptų, veržiančių drabužių, odą galinčių erzinti papuošalų. Būtina vengti sporto ir darbo, kurie gali dirginti odą. Negalima persikaitinti saulėje - stiprus nudegimas ligos eigą tik pablogins, nepaisant to, kad dauguma žvyneline sergančių ligonių gydomi UV spinduliais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip, stresas, kaip ir alkoholis, gali turėti įtakos žvynelinės išsivystymui, o vėliau - ir išprovokuoti žvynelinės paūmėjimą. Beje, alkoholiniai gėrimai (ypač alus, šampanas, spirituoti vynai) žymiai suaktyvina ligos simptomų pasireiškimą!

Sergant žvyneline reikia atsargiai vartoti antidepresantus, kraujospūdį mažinančius, antimaliarinius bei kai kuriuos kitus vaistus. Todėl visuomet patartina pranešti šeimos gydytojui, kad sergate žvyneline.

REKLAMA

Reikia atminti, jog žvynelinė gydoma individualiai, tai yra kokie vaistai tinka vienam ligoniui, kitam gali visiškai netikti. Todėl įtarę, kad susirgote šia sunkia liga, nedelskite, kreipkitės į dermatologą. Mat įsisenėjusią žvynelinę yra kur kas sunkiau gydyti.

REKLAMA

Ar intensyvi dantų higiena nepakenks emaliui?

"Per sveikatos laidelę išgirdau kalbant apie burnos higieną, - rašo Lionė A. iš Šilutės. - Kalbėjo, kad reikia naudoti ne tik dantų šepetėlius, bet ir visokius priedus, skalavimo skysčius ir panašiai. O gal tai tik gamintojų bandymas pasipelnyti? Juk anksčiau nebuvo jokių skysčių, ir žmonių dantys buvo sveikesni..."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išsivysčiusiose užsienio šalyse dauguma gyventojų nejutę dantų skausmo, nes nuo mažens įpratinti taisyklingai valyti dantis, moka pasirinkti tinkamą dantų pastą, šepetėlį, racionaliai maitinasi, laikosi higienos taisyklių.

Pas mus kol kas situacija apgailėtina. Vis dar neįsisąmoninama, kaip svarbu yra turėti sveikus ir gražius dantis. Tai, be abejo, susiję ne tik su profilaktiniais apsilankymais pas gydytoją stomatologą (mažiausiai du kartus į metus), bet ir su tinkama burnos higiena.

REKLAMA

Šiuo metu šalies miestų stomatologiniuose kabinetuose galima sutikti ir burnos higienos specialistą, kuris patars, kaip tinkamai prižiūrėti burną ir dantis. Pageidaujantieji gali gauti profesionalią burnos higienos paslaugą. Toks dantų išvalymas yra neskausmingas ir nė kiek nekenkia nei dantų emaliui, nei dantenoms. Profesionali burnos higiena - tai ne tik nuvalyti dantys, pašalinti dantų akmenys, bet ir mokymas, kaip burną tinkamai prižiūrėti.

REKLAMA

Gydytojai stomatologai yra pastebėję, jog mažiau ir lėčiau genda dantys tų žmonių, kurie rūpinasi savo sveikata. Šiuo metu vaistinėse yra platus burnos higienos (skalavimo skysčių, dantų siūlų, šepetėlių ir kitų priemonių), padedančių atitolinti dantų ir dantenų ligas, pasirinkimas. Visos jos yra įvertintos medicinos specialistų ir patvirtintos naudojimui.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, reikėtų nepamiršti ir to, jog dantų emalio atsparumas ėduoniui yra iš dalies paveldimas.

Kaip mankštintis sergant osteochondroze?

"Prieš kurį laiką jūsų laikraščio sveikatos skyrelyje perskaičiau straipsnį apie osteochondrozę, - rašo Danutė D. - Gal dar parašytumėte, kokius specialiosios gimnastikos pratimus geriausia daryti sergant tokia liga".

Turintiesiems nusiskundimų dėl osteochondrozės labai pravartu įsigyti specialų kamuolį. Žinoma, jis turi atitikti ligonio parametrus. Specialistai pataria, jog kamuolio skersmuo turėtų būti toks: iš savo ūgio atimti 1 metrą ir prie likusių centimetrų pridėti dar 5 centimetrus. Pavyzdžiui, jei ligonio ūgis yra 165 cm, tai kamuolio skersmuo turėtų būti 70 centimetrų. Atsisėdus ant kamuolio, keliai turi būti sulenkti 90 laipsnių kampu, o pėdos remtis į grindis. Kamuolio kaina priklauso nuo skersmens.

Mankšta su kamuoliu yra saugi, tausoja sąnarius. Tokia mankšta tinka įvairaus amžiaus žmonėms - padeda atsipalaiduoti, sumažina nugaros, sprando, kaklo skausmus. Pratimai su kamuoliu lavina pusiausvyrą, stiprina raumenis, gerina laikyseną, tiesina stuburą, gerina kvėpavimą, vadinasi, didina deguonies koncentraciją kraujyje bei ląstelėse ir t. t.

REKLAMA

Štai keli pratimai:

1. Atsisėsti ant kamuolio, išsitiesti. Rankas sunerti už nugaros ir kelti kiek galima aukščiau (kad susiliestų mentės). Tokioje pozoje esant suskaičiuoti iki 10, po to rankas nuleisti žemyn. Pratimą pakartoti 8-10 kartų. Šiuo pratimu ištempiami ir mankštinami nugaros bei pečių raumenys.

2. Atsiremti nugara į kamuolį taip, kad prie jo prisispaustų mentės, nugara ir sėdmenys. Įtempti pilvo raumenis, tiesti rankas ir kojas - išsiriesti taip, tarsi ant kamuolio darytumėte tiltelį ir rąžytumėtės. Pagulėti apie 30 sekundžių. Lenkiant kojas grįžti į pradinę padėtį, pratimą pakartoti 10 kartų. Taip tempiama nugara.

3. Atsigulti ant žemės. Sulenkta vienos kojos pėda remtis į kamuolį. Įtempti pilvo raumenis ir aukštyn kelti kitą koją bei dubenį. Tada pamažu nusileisti ant žemės. Pratimą pakartoti 10 kartų. Jis stiprina sprando ir pilvo raumenis.

4. Atsigulti (nugara) ant kamuolio taip, kad prie jo prisispaustų sėdmenys ir nugara. Įtempti pilvo raumenis, šiek tiek atsilenkti atgal ir grįžti į pradinę padėtį. Kartoti 10 kartų. Šis pratimas lavina koordinaciją, stiprina nugaros, pilvo, sėdmenų raumenis.

5. Atsigulti ant kamuolio, kelius sulenkti, rankas numesti laisvai į šalis ir stengtis atsipalaiduoti. Taip pagulėti kelias minutes. Pratimas atpalaiduoja stuburo, nugaros, pečių juostos ir sprando raumenis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų