• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sunkiais gyvenimo momentais žmonės linkę tikėti prietarais ir pasikliauti amuletais arba talismanais. Nors ne visi tai pripažįsta, tačiau talismanus turi daugelis. Vieniems sėkmę neša papuošalai su kokiu nors akmeniu, kitiems - kryžiukai, rožančiai, o tretiems - mylimi žmonės. Tačiau talismanai ne visada apsaugo nuo nelaimių. Kartais jie netgi tampa mirties pranašais.

REKLAMA
REKLAMA

Mirties pranašas

Sakoma, kad vieni prietaringiausių žmonių yra jūrininkai, kuriems neretai tenka dirbti ekstremaliomis darbo sąlygomis ir rizikuoti gyvybe. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direktoriaus pavaduotojas, uosto kapitonas Ričardas Lučka patvirtino, kad beveik visi jūrininkai laikosi tam tikrų prietarų.

REKLAMA

„Sakoma, kad laive negalima švilpauti, nes prisišvilpsi audrą, arba spjaudyti ar mėtyti nuorūkas per bortą. Kodėl? Kad nepataikytum į apačioje pro iliuminatorių žiūrinčio kolegos akį. Juokauju. To daryti negalima, kad Neptūno, neužrūstintum“, - išdavė keletą jūrininkų prietarų kapitonas.

REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar dažnai jūrininkai nešiojasi su savimi įvairius talismanus, R.Lučka sakė, kad į tai neatkreipė dėmesio. Pats tikino, kad jo talismanas yra šeima - žmona, sūnus ir dukra. „Kažkada savo broliui Alfredui, kuris taip pat buvo kapitonas, ir sau nupirkau du vienodus žiedus, kad šie neštų sėkmę. Tačiau brolio žiedo akutė nuskilo ir greitai jis, nardydamas su akvalangu, žuvo prie Kubos krantų“, - prisiminė savo šeimos tragediją R.Lučka, iki šiol turintis ir kartais mūvintis savąjį žiedą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rožančiai neapsaugo

Televizijos „Balticum TV“ laidos „Reidas“ redaktorius Gintaras Vaičekauskas sakė neretai pastebintis savo reportažų herojų mašinose talismanus. Prieš kelerius metus vairuotojai labai mėgdavo ant automobilio viduje esančio galinio matymo veidrodėlio pasikabinti kompaktinius diskus, tikėdami, kad šie atmuša radarų spindulius. Dabar kompaktinius diskus pakeitė rožančiai. „Kaip nebūtų keista, patys „religingiausi“, pasirodo besą grėsmingai atrodantys berniukai, paprastai vairuojantys „Audi 100“ arba „BMW 318“, - juokėsi G.Vaičekauskas.

REKLAMA

Žurnalistas teigė, kad ant veidrodėlių pakabinti rožančiai nepadeda išvengti avarijų, kartais net labai tragiškų. „Anksčiau, pamatęs, jog į avariją patekęs vairuotojas turėjo ant veidrodėlio pasikabinęs talismaną, per reportažą pasakydavau, kad nuo nelaimės neapsaugojo ir kryžiukas, dabar to nebedarau“, - sakė G.Vaičekauskas, patikinęs, jog pats niekada neturėjo jokio talismano.

REKLAMA

Talismanus žmonės su savimi pasiima ir guldamiesi į ligoninę. Jūrininkų ligoninės Abdominalinės chirurgijos skyriaus vedėjas Bronius Stanslovaitis neretai pastebi, kad prieš operacijas ligoniai, ypač garbaus amžiaus, rankose laiko rožančius arba kryželius. Ar pats chirurgas prieš atsakingą operaciją pasiima kokį nors talismaną? „Ne, talismanų aš neturiu ir niekada neturėjau. Tikiu tik tuo, kad mus globoja aukštesnės jėgos, nors prieš operacijas tiesiogiai jų pagalbos neprašau“, - sakė B.Stanslovaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ožys – sėkmei

Neretai įvairius amuletus turi sportininkai, tikintys, kad jie padeda laimėti rungtynes. Nuo to laiko, kai 1968 metais Mechiko žaidynėse pirmą kartą pasirodė olimpinis talismanas - jaguaras, kiekviena Olimpiada turi savo talismaną - vis kitokį gyvūną. Talismanus turi ir patys sportininkai. Pavyzdžiui, Vokietijos „Kiolno“ futbolo komandos talismanas - gyvas ožys - į aikštelę būna išvedamas prieš kiekvienas rungtynes. Vilniaus futbolo komandos „Žalgiris“ talismanas anksčiau buvo berniuką vaizduojanti komandos rūbeliais aprengta lėlė.

REKLAMA

Klaipėdos krepšinio komandos „Neptūnas“ treneris Stasys Kaupys sakė, kad jo sportininkai talismanų neturi. „Sėkmę atneša geras pasiruošimas, o ne talismanai. Tiesa, tam tikrų prietarų prieš rungtynes mes laikomės - pavyzdžiui, nekerpame nagų, plaukų, neskutame barzdų. O kiekvienas žaidynes pradedame šūkiu: „Viens, du, trys - pergalė, arba mirtis!“ - pasakojo treneris.

REKLAMA

Sėkmę neša meilė

Klaipėdiečių muzikos grupės „B‘Avarija“ nariai taip pat savo koncertus pradeda šūkiu, kurio nenorėjo išduoti. Grupės narys Deivydas Zvonkus pasakojo, kad jo talismanas yra jo mylimoji Natalija. „Pastebėjau, kad man labiausiai sekasi, kai ji yra šalia, o daiktams aš ypatingos reikšmės neteikiu. Nesu linkęs prie jų prisirišti“, - sakė dainininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas „B‘Avarijos“ narys Juozas Liesis taip pat tikino, kad jo talismanas yra meilė. „Neturiu sėkmę nešančių daiktų. Su savimi visada nešiojuosi tik piniginę, mobilųjį telefoną ir megztą telefono dėklą, kurį padovanojo viena gerbėja. Tačiau nepastebėjau, kad šis dėklas man neštų sėkmę. Man nereikia sėkmę nešančių daiktų, nes pats esu tikras laimės kūdikis. Kol kas visada sekdavosi. Tikiu, kad esu gimęs po laiminga žvaigžde“, - sakė J.Liesis.

REKLAMA

Svarbi ir forma

Astrologė Violeta Liaugminienė sužinojusi, kad kalbėsimės apie talismanus, nusijuokė: „Koks sutapimas! Jūs paskambinote kaip tik tada, kai užsidėjau savąjį talismaną - žiedą su turkio akute“. V.Liaugminienė sakė, kad talismanas turi nebūtinai būti pagamintas visam gyvenimui. Ji pati talismanų yra turėjusi net kelis. „Net neabejoju, kad tinkamai parinktas talismanas padeda. Tuo įsitikinau stebėdama save. Būna, kad išeinu kur nors ir atsimenu, jog užmiršau užsidėti talismaną. Tada nusimenu, bet stengiuosi apie tai, kad jo neturiu, negalvoti, idant neįteigčiau sau, jog atsitiks kas nors blogai“, - sakė astrologė.

REKLAMA

Neretai ji savo klientams padeda išsirinkti tinkamus talismanus, atsižvelgdama į žmonių asmeninius horoskopus. V. Liaugminienė aiškino, kad kiekvienam žmogui, tinka individualus akmuo. Daug kas priklauso ir nuo to, ko žmogus nori - meilės, ramybės ar sveikatos. Ji sakė, kad svarbu yra ir tai, kur žmogus tuos talismanus nešioja. Vienus mineralus labiau tinka nešioti ant vienos, kitus - ant kitos rankos ar piršto, trečius - kaip pakabukus. Kiekvieną akmenį, kaip ir žmogų, veikia vis kitame Zodiako ženkle esančios planetos, todėl norint, jog talismanas įgytų geriausias savybes, svarbu parinkti ir tinkamą jo darymo laiką. Gali būti, kad talismanui pagaminti tinka tik vienintelė diena per metus, ar net per dvylika metų. Taip pat svarbu prie akmens priderinti ir tinkamą metalą bei išgauti labiausiai tinkančią papuošalo formą.

REKLAMA
REKLAMA

Šeimos talismanas

Kai kurie klaipėdiečiai nešioja dailininko juvelyro Vytauto Karčiausko sukurtus talismanus. Jis pasakojo, kad žmonėms darydamas papuošalus šiek tiek atsižvelgia ir į astrologų rekomendacijas, tačiau ne į visas. „Astrologijos paisau tik tiek, kiek galiu sau leisti. Mano papuošalai daromi atsižvelgiant į saulės, mėnulio padėtis, žmogaus Zodiaką, tačiau kartais mane šokiruoja astrologų rekomendacijos, kai jie pernelyg matematiškai nurodo, kaip turi atrodyti talismanas, ir nepalieka vietos menininko fantazijai. Jeigu aš paisyčiau tik to, ką rekomenduoja astrologai, tai negalėčiau sukurti nieko“, - sakė V. Karčiauskas.

Dailininkas sukūrė nemažai vestuvinių žiedų, kiekvienai porai - ypatingus. Menininkas tiki, kad jo darbai klientams neša laimę, nes per 25 kūrybos metus tik viena pora, kuriai jis padarė vestuvinius žiedus, išsiskyrė.

Juvelyras yra padaręs talismaną ir savo šeimai, kurį pavadino Šeimos idilija. Šis talismanas yra iš aukso, sidabro, dviejų briliantų ir gyvatės akmens padarytas pakabukas, kuris paprastai namuose stovi ant kolonos ir tik iškilmingų švenčių proga būna nešiojamas ant kaklo. „Talismane pavaizduoti du paukščiai, kurie simbolizuoja namų židinį, turto ir vaisingumo simbolis - kiaušinis. Kolona, ant kurios jis paprastai stovi, reiškia šeimos tvirtumą“, - komentavo menininkas. V.Karčiauskas pasakojo, kad visose jo kūriniuose yra daug įvairiausių simbolių, kurie ką nors reiškia, nes jis nesupranta papuošalų, padarytų šiaip sau.

Giedrė BALČIŪTĖ

“Klaipėda” (http://www.klaipeda.daily.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų