Kaip skelbia "Economist Intelligence Unit", Švedijos finansų sektoriuje beveik išnyko skirtumai tarp komercinių ir taupomųjų bankų. Minėta skirtumų riba būtų buvusi visiškai nutrinta įvykus 2001 metų vasarį paskelbtam ketinimui sujunti bankus SEB (anksčiau vadintą "Skandinaviska Enskilda Banken") ir "ForeningsSparbanken".
Tačiau minėtas sandoris neįvyko jo dėl konkurencinių priežasčių nepatvirtinus Europos Komisijai.
Du didžiausi Švedijos komerciniai bankai yra SEB ir "Svenska Handelsbanken". Šalyje taip pat veikia kitas didelis komercinis bankas - visas Skandinavijos valstybes apimantis "Nordea", kuris Švedijoje valdo "Nordea Bank Sverige".
Komercinio banko funkcijas atlieka ir taupomuosius bankus jungiantis "ForeningsSparbanken". Keturioms minėtoms finansų institucijoms priklauso 85 proc. Švedijos bankų sektoriaus turto.
Klesti ir viena veiklos šaka užsiimantys bankai, siūlantys paslaugas internetu ar telefonu. Šiame sektoriuje vis didesnį svorį įgyja dideli mažmeninę veiklą plėtojantys bankai bei statybos trestai, galintys pasigirti nuolatiniais klientais bei viena veiklos pagrindą sudarančia paslauga (pavyzdžiui, mokėjimo kortelėmis).
Neseniai į vienos veiklos bankininkystės rinką įsiveržė "Coop Bank", kurį valdo 2001 metais veiklą pradėjusi mažmeninių finansinių paslaugų grupė "KF Cooperative". 2001-aisiais rinkoje pasirodė ir "ICA Banken", kurią įsteigė švedų ir norvegų prekybos centrų tinklas ICA.
Praėjusį rugsėjį "ForeningsSparbanken" už 700-800 milijonų Švedijos kronų iš nekilnojamojo turto bendrovės HSB įsigijo viena veiklos šaka užsiimantį banką "HSB Bank". "ForeningsSparbanken" vadovybės teigimu, bankas įsigytas dėl jo pelningumo bei sparčios nekilnojamojo turto paskolų rinkos plėtros.
Nors konsolidavimo procesai Švedijos bankų, finansinių paslaugų bei draudimo rinkose ir lėtesni, palyginti su dešimtojo dešimtmečio pabaigos sparta, viena veikla užsiimančių bankų sėkmė sudomino tradicines finansų institucijas. Pastarosios minėtų bankų įsigijimą laiko nebrangiu būdu išplėsti savo veiklą.
Vis dėlto praėjusių metų rugsėjį tebebuvo neaišku, ar tradiciniai bankai, tokie kaip "ForeningsSparbanken", leis savo įsigytiems vieną veiklos šaką plėtojantiems bankams veikti nepriklausomai, ar įtrauks juos į savo tradicines paslaugų sistemas.
Analitikų manymu, SEB ir kurio nors užsienio, tikriausiai Vokietijos, banko susijungimas tebėra labai tikėtinas. SEB ilgai ieškojo veiklos partnerio Skandinavijos šalyse, tačiau šiam bankui teko kelis kartus nusivilti. Pirma nesėkmė ištiko, kai suomių "Merita" (dabar Skandinavijos "Nordea") nusprendė jungtis su "Nordbanken". Be to, neseniai sužlugo SEB planai susijungti su "ForeningsSparbanken".
Neatmetama galimybė, kad su užsienio banku galėtų jungtis ir "ForeningsSparbanken".
ELTA