BNS, "Akistata"
Šiaulių policijos apylinkės inspektoriai sako, kad, kovojant su naminės degtinės gamintojais ir pardavinėtojais, labai trūksta gyventojų, kenčiančių bendradarbiavimo.
Anoniminę informaciją šiauliečiai pareigūnams suteikia. Tačiau, kad naminės degtinės pardavinėtojai sulauktų atpildo, būtini liudininkai ne anonimai. Kai tik pareigūnai pradeda jų ieškoti, kaimynai praranda atmintį ir žadą. Žmonių baime perpardavinėtojai naudojasi jausdami nebaudžiamumą.
Bijo tik nelaisvės
Pareigūnai sako, kad naminukės pardavinėtojams įveikti reikalingas gyventojų pilietinis aktyvumas, taip pat padeda ir griežtesnės bausmės.
2008 metais Šiaulių miesto policijos pareigūnai dėl naminės degtinės gaminimo ir realizavimo pradėjo 22 ikiteisminius tyrimus, 60 šiauliečių surašė administracinių teisės pažeidimų protokolus.
Baudžiamasis kodeksas už neteisėtą namų gamybos alkoholinių gėrimų laikymą ir realizavimą numato platų bausmių spektrą - nuo viešųjų darbų iki laisvės atėmimo 2 metams. Vis dėlto teismai dažniausiai taiko visas kitas bausmes, tik ne laisvės atėmimą. Policininkų teigimu, veiksmingiausia yra būtent pastaroji. Tik baimė netekti laisvės gąsdina "taškų" savininkus. Tai akivaizdžiai iliustruoja vienas pavyzdys.
Nuo 2000 metų Klevų gatvės 9-ojo namo gyventojai kentėjo nuo šešių vaikų motinos Jolantos Kriaučiūnienės neteisėto verslo - naminės degtinės pardavinėjimo.,,Kas turi kaimyną, gaminantį ir pardavinėjantį naminukę, tas puikiai žino, kokių problemų laiptinės gyventojams sukelia virtinėmis einantys apgirtę pirkėjai, kurie čia pat, laiptinėje, tuštinasi, triukšmauja ir drumsčia gyventojų ramybę", - sako policininkai.
2000-ųjų metų balandį J.Kriaučiūnienė policijos pareigūnų buvo sulaikyta su 63 litrais naminės degtinės, kuriuos vežė samdytu automobiliu. Teismas jai skyrė 2500 litų baudą ir 3 metus laisvės atėmimo, tačiau, pritaikius amnestijos aktą, nuo laisvės atėmimo bausmės ji buvo atleista. Prekyba namine degtine nesiliovė ir moters kaimynai šmaikštavo, kad prekyba namine toliau vyksta siekiant kompensuoti baudai sumokėtus pinigus. Policijos pareigūnai dar tris kartus J. Kriaučiūnienės namuose rado naminės degtinės, tačiau svaigalų kiekiai buvo nedideli, todėl moteris buvo nubausta administracine tvarka.
Administracinė atsakomybė yra numatoma tokiais atvejais, kai randama ne daugiau kaip 10 litrų naminės degtinės ir ji yra skirta savo reikmėms. Tada laukia bauda nuo 300 iki 1500 litų. Baudžiamojon atsakomybėn naminukės gamintoją leidžiama patraukti tik tada, kai pas jį randama daugiau kaip 10 litrų naminukės, pagamintos savoms reikmėms, arba mažesnis kiekis tokio skysčio, jei jis buvo parduodamas.
2005 metais J. Kriaučiūnienė buvo patraukta baudžiamojon atsakomybėn, nes pareigūnai nutvėrė ją prekiaujančią naminuke. Teismo skirta 2000 litų bauda jos nesustabdė. Po keleto mėnesių policininkai vėl užfiksavo jos neteisėtą veiklą. Teismas jai skyrė vėl 2000 litų baudą bei 6 mėnesius nelaisvės, o nuosprendžio vykdymą atidėjo 2 metams.
Tai šiaulietei buvo nė motais - 2006-aisiais pareigūnai vėl sėdėjo pasaloje ties jos butu ir stebėjo pro langą vykstančią prekyba naminuke. Klientas, pasibeldęs į langą, J. Kriaučiūnienei padavė tuščią butelį ir pinigus, po kurio laiko pro tą patį langą gavo jau pilną butelį naminukės ir spūdino šalin. Netrukus jis pakliuvo policijai. Pirkėjų parodymai pareigūnams reikalingi, norint teisme įrodyti moters nusikalstamą veiklą. Būna taip, kad pirkėjai, nurodę, iš ko pirko naminukę, po to teisme bando savo žodžių išsiginti ir tokiu būdu išgelbėti pardavinėtoją nuo atsakomybės.
Jolantos bylos nagrinėjimo metu ir buvo būtent taip - vienas pirkėjas bandė paneigti ikiteisminio tyrimo metu duotus parodymus. Tačiau tai moters neišgelbėjo. Teismas skyrė 2000 litų baudą ir 9 mėnesius laisvės atėmimo, tačiau bausmės vykdymą atidėjo, mat šeimoje auga šeši nepilnamečiai vaikai.
Jei pareigūnai dar nors kartą užfiksuos moters nusikalstamą veiklą, ji atsidurs už grotų.
Kas gudresnis?
Kiekvienas, net ir anoniminis pranešimas apie nelegalią prekybą alkoholiu, nelieka be policijos pareigūnų dėmesio. Yra pradedamas ikiteisminis tyrimas ir pradedami rinkti duomenys tokiai nusikalstamai veiklai įrodyti, nes vien kaimynų skundo neužtenka.
Naminukės gamintojui ar pardavinėtojui nutverti reikia laiko. Vienam tokiam pažeidimui užfiksuoti tenka pasaloje išbūti ne vieną savaitę ar mėnesį. Juo labiau kad tokia veikla užsiimantys žmonės labai atsargūs ir nepažįstamiems durų nedaro, o juo labiau - savo apylinkės inspektoriams, kuriuos yra įsidėmėję. Todėl policininkams tenka imtis įvairių netradicinių priemonių ir pergudrauti juos.
Pietinės nuovados pareigūnai prisimena atvejį, kai pas naminukės pardavėjus Sondeckio gatvėje teko lipti net ugniagesių kopėčiomis. Buto šeimininką 75 metų Antaną K. jie sutiko prie namo vedžiojantį vilkšunį. Sužinojęs policininkų tikslą apsilankyti jo bute, vyras pareiškė buto raktų neturįs, o žmonos namuose nesą. Antanas raktų tikrai neturėjo, o jo buto durys buvo šarvuotos. Tad pareigūnai nutarė iškviesti ugniagesius ir į patalpą antrajame aukšte patekti su jų technika pro balkoną. Bute juos pasitiko vis dėlto namuose buvusi 69 metų Antano žmona. Moteriai, žinoma, buvo staigmena pamatyti per balkoną į butą besiropščiančius pareigūnus. Pareigūnai bute rado dvi statinaites po 32 litrus raugo, apie litrą naminukės ir aparatą naminei degtinei gaminti.
Stengdamiesi patekti į butą ir užfiksuoti nusikalstamą veiklą, apylinkės inspektoriai yra ne kartą patyrę traumas ar kitaip nukentėję.
Prieš porą metų Pietinės nuovados pareigūnai priartėję prie "taško", esančio Dainų gatvės 52-ajame name, apsidžiaugė, nes durys pačios prasivėrė - pardavėja išleido pirkėją.
Moteris, atpažinusi policijos pareigūnus, nors jie ir vilkėjo civilių drabužiais, paskubėjo užtrenkti duris. Tačiau policininkai buvo vikresni: viena tyrėja suspėjo tarp durų ir staktos įkišti koją. Taigi į butą patekti pavyko, tik pareigūnei buvo traumuota koja, nes nuo smūgio durimis skilo kremzlė. Aršioji naminukės pardavinėtoja Nijolė Č. už naminės degtinės laikymą buvo nubausta administracine tvarka, jai dar teko stoti prieš teismą už pareigūnės sužalojimą.
Kovojant su Gegužių gatvės 35-ojo namo prekeivėmis, pareigūnams kartą teko net išsimaudyti naminukėje. Norėdami sunaikinti savo nusikalstamos veiklos įkalčius, šeimininkai puolė į kriauklę pilti degtinę, o pareigūnams teko su jais susigrumti, kad įkalčius išsaugotų. Tai jiems pavyko, tačiau į nuovadą teko grįžti degtine persisunkusias drabužiais, nes naminukė buvo išlieta ant jų.
Būna dar kurioziškesnių atvejų: pareigūnai į butą patenka, čia randa naminės degtinės, tačiau jos pardavinėtoja vis tiek išsisuka nuo atsakomybės. Ją išgelbėja tuo metu bute esantis klientas, pareiškęs, kad visa rasta naminė degtinė priklauso jam. Ateityje už tai jam bus dosniai atsilyginta vienu kitu nemokamu stikliuku naminukės. Tokiu būdu ne vieną kartą išsisuko Dainų gatvės 62-ajame name esančio "taško" savininkė.