Vienintelė originali savaitės žymė – kad filmai išsidėstė labai jau netolygiai. Arba – nieko, arba – nors persiplėšk.
Šeštadienis
Iš tų dienų, kai beveik „nieko“. Tiesa, sporto maniakams – dvi tokios tematikos juostos: „Stadiono vaikis“ (LTV, 18.00 val.) su komiku Adamu Sandleriu ir „Tikras žaidimas“ (TV1, 21.00 val.), aišku, apie beisbolą, o dar su „tikru“ aktoriumi Keanu Reevesu. Man tai neįdomu, bet kai kas gal ir gaus dūšiai peno.
„Šakalas“ (TV3, 20.25 val.) su samdomu žudiku Bruce’u Willisu ir ypač stiprūs „Pragaro virtuvės vaikėzai“ (visada stebiuosi tokiu įmantriu lietuvišku filmo „Sleepers“ – šiuo atveju: „Įsislaptinę“ – pavadinimu), kurį demonstruoja tas pats kanalas 22.45 val., labai jau nužiūrėti. Žiaurumo, keršto temos, bet ir solidarumas, kaip antrajame kūrinyje, pateikiančiame ypač raiškų Kevino Bacono personažą sadistą.
Kiek moderniau nusikaltimo tema skamba visai naujoje kriminalinėje dramoje „Žmogžudysčių skyriaus pareigūnas“ (BTV, 20.15 val.). Bent jau yra mįslingumas, o ne viskas aišku nuo pirmojo kadro. Sherilyn Fenn pasirodė visai nebloga policininkė.
Šią savaitę dar pastebima tendencija kartais nerti į kokius 1980 metus, tikintis, kad filmas nepaseno, o nauja nemačiusi auditorija jam garantuota. Taip atsitiko su prancūzų režisieriaus Claude’o Pinoteau anuomet labai nauja ir populiaria komedija „Bumas“ (ukrainiečių STB, 22.00 val. ir kitądien 14.50 val.), kur 13-metę Vikę kuria dar tik pradedanti Sophie Marceau, vėliau išaugusi į tikras žvaigždes. Brendimo procesas čia perteikiamas su grynai prancūzišku pikantiškumu (ko verti vien 85 metų senelės drąsūs patarimai anūkei!), yra gyvas ritmas, paperkantis paprastumas.
Sekmadienis
Po dvejų metų minėto „Bumo“ herojė Vikė paaugo ir pareikalavo antrosios filmo dalies. Čia, „Bume-2“ (STB, 22.00 val. ir kitądien 13.45 val.), ji jau panelė, bandanti naiviai koketuoti, jos gyvenimas tapo sudėtingesnis. Laimė, autoriai nenuleido kartelės ir išsaugojo pirmojoje dalyje klestėjusią lengvą ironiją.
Šiandien kaip tik tokia diena, kai neblogų filmų, tegul ir ne šedevrų nemažai.
Tiesa, prie atsakingos šedevro sąvokos man artėja Irano garsaus režisieriaus Mohseno Makhmalbafo geografinės Rytų vietovės vardu pavadintas „Kandaharas“ (TVP1, 23.45 val.). Lietuvos kino teatruose, jei neskaitysim pernykščio Kino pavasario, atrodo, nebuvo ilgus metus pirmąsias vietas pasaulyje saugojusio iraniečių kino nė vieno kūrinio, o dabar, žiūrėk, ir tas jų „bumas“ pasibaigė. Jei ne keli televiziniai rodymai, nieko nežinotume apie reiškinį apskritai.
Prieš porą metų sukurtas „Kandaharas“ pasakoja ne apie savo šalį, o apie Afganistaną (atvirai prabilti Irane apie savas problemas menininkams visuomet buvo sudėtinga). Kadangi juostą rodo lenkai, pastebėsiu, kad ten teksto – ne tiek mažai kaip Šarūno Barto filmuose, bet suprasti irgi gali net kalbos gerai nemokantys. Vis dėlto keli žodžiai – apie kūrinio situaciją.
Į tėvynę iš Kanados atvažiuoja inteligentiška emigrantė Nafas (Nelofer Pazira). Ji gavo sesers laišką, kad per Saulės užtemimą šioji, nebetverianti gyvenimo siaubo, žadanti iš jo pasitraukti. Atvykėlė eina per invalidų, sukčių, baimės nualintą šalį, priklysta prie karavanų, pro parandžos prietemą, nuo kurios spėjo atprasti, stebi, kaip parašiutais metama humanitarinė pagalba, kaip protezus griebia net tie, kuriems jų nereikia. Baisokas pasaulis, estetine prasme svyruojantis tarp dokumento, tapybiškumo ir gryno siurrealizmo. Ko norėti: mūsų gyvenime baigėsi „grynų žanrų“ metas...
Mėgstu tikrąjį anglų humorą, kurį taip puikiai perteikia buvęs „Monty Python“ komikų grupės aktorius Johnas Cleezas. Trumpų (po 30 minučių) juokingų novelių cikle „Folčio viešbutis“ jis – absoliučiai nesusivokiantis savo pareigų viešbučio valdytojas. Šiandien BTV 18.30 val. rodo vieną atkarpų, gal tą malonumą pratęs ir toliau.
Sarkastiškos „Amerikos grožybės“ (TV3, 20.45 val.), visu gražumu atskleidžiančios Kevino Spacey ir Annette Bening talentus, apskritai amerikietiško gerovės primityvumą, šeimos institucijos veidmainingumą, gaila, jau daug sykių buvo rodytos, lygiai kaip ir vokiška nebloga melodrama „Princesė ir karžygys“ (BTV, 23.20 val.). Retesni arba tiesiog seniau į TV užklydę filmai – „Miesto kaubojus“(LTV, 21.00 val.), rodantis Johno Travoltos pradžią ne miuzikluose, bet rimtesniame žanre, o „8 mylia“ (TV3, 23.00 val.), aišku, suvirpins visų garsiojo reperio Eminemo gerbėjų širdis. Ir vis dėlto lieku su nepamirštamu „Kandaharu“.
Pirmadienis
Skurdoka diena. Manau, jums nelabai įdomu būtų stebėti, kaip rusai, nors jiems minimaliai padėjo nežinoma JAV studija „Twelve“, bandė atkurti 1901 metais Pietų Afrikoje liepsnojusį anglų-būrų karą. Ir sugalvok man tokią neautentišką keistybę, pavadintą „Lobių kaina“ (5 kanalas, 19.30 val. ir kitądien 16.00 val.).
Ne ką įsimena ir vienų amerikiečių telefilmas „Pareigos šauksmas: šlovės spinduliuose“ (BTV, 21.00 val.), sukurtas pagal kažkokios literatūrinės damos pjesę ir skirtas norinčiai praturtėti (žinia, kokiais būdais) porelei. Melodrama „Mėnesienos mylia“ (TV1, 21.00 val.), rodanti jaunuolį, gana greitai po žmonos žūties neleistinai (?) vėl įsimylintį, įdomi nebent tuo, kad čia vaidinantį Jake’ą Gyllenhaalį greitai matysime kinuose kaip gėjų-kaubojų, mano manymu, visai nepelnytai pagarsėjusiame „Kuprotame kalne“.
Savaip stipri iš pirmadienio repertuaro nebent ispanų režisieriaus Alejandro Amenabaro tragiška juosta „Jūros gelmėse“. Tai televizinė filmo premjera, surengta kanalo „Balticum“ (21.15 val.). Pagal nespekuliatyvią laviravimo tarp gyvenimo ir mirties traktuotę šis pagarsėjęs kūrinys kažkuo primena paskutinę didelę 2005 metų lietuvių dokumentikos tarptautinę sėkmę – Arūno Matelio juostą „Prieš parskrendant į Žemę“. Tiesa, Lietuvoje filmuoti vaikai, Ispanijoje – Javieras Bardemas, kurio herojus trokšta eutanazijos. Taigi yra ir poleminių atspalvių.
Bet, taupydamas jūsų ir savo laiką, pasiūlysiu atsiversti pernykščių metų puslapį, kuriame apie filmą „Jūros gelmėse“, atidariusį „Kino pavasarį 2005“, kovo 30 dieną išsamiai krankė „Balta varna“ (www.omni.lt/index.php?base/z_264744).
Antradienis
Mėgstu australų aktorių Geoffrey Rushą, už „Spindesį“ 1997 metais apdovanotą „Oskaru“. Šiandien – kukli 1998 metų juosta „Sielos dalelė“ (TV1, 21.00 val.), filmuota dar tėvynėje. Nors, kadangi tais pačiais metais pasirodė ir „Įsimylėjęs Šekspyras“, ir „Elžbieta“, ir „Vargdieniai“, jų įspūdingas inspektorius Žaveras, komiškas mokslininko vaidmuo Rushui ne tai, kad nepavyko, bet liko reikšmingesnių tarptautine žvaigžde tapusio aktoriaus vaidmenų fone.
Savotiškas kitas sveikinimas iš Australijos – tragikomedija „Stepo šokėjai“ (TV3, 23.10 val.), tėvynėje dosniai apdovanota, bet už jos ribų beveik nepastebėta; žiūrėsiu vis tiek, nes baisiai mėgstu stepą. O dar kanalo „kabliukas“, kad skirta tik „kino gurmanams“... Keistoką įspūdį palieka vokiečių „Tykios dienos Holivude“ (5 kanalas, 19.30 val.; kartojama penktadienį, sausio 20 d., 16.00 val.), panašus į novelių filmą, padabintas amerikiečių „oskarininke“ Hilary Swank, bet teiginiai, pavyzdžiui, kad homoseksualumas „išgydomas“, palieka bene XIX amžiaus mąstymo įspūdį. Šiek tiek paseno ir kadaise smagiai juokinusi komedija „Pasikeisti vietomis“ (LTV, 21.10 val.), teigianti, kad finansinei kompanijai gali vadovauti bet kas, na, koks nors Eddy Murphy. „Princo ir elgetos“ motyvas, atrodęs savo vietoje 1983-aisiais, šiandien suskamba kiek naivokai.
Kaip būna gana retai, šiandien įdomesni atrodo kaip tik naujieji filmai. Prancūzų prieš dvejus metus statyta kriminalinė drama „Nei už, nei prieš, o visai atvirkščiai“ (BTV, 21.25 val.; kartojama ketvirtadienį, sausio 19 d., 22.35 val.) – bene komediografas Cedricas Klapischas, „Europudingo“ autorius, bus pakeitęs interesus? – domina jau vien tomis psichologinėmis permainomis, kurias patiria herojė žurnalistė, įsitraukianti į nusikalstamo pasaulio aplinką iš pradžių profesiniais, o paskui visai nelengvai nusakomais, gal ir jai pačiai ne iki galo suvokiamais tikslais. Merginą įtaigiai vaidina ne prancūzų, o belgų aktorė Marie Gillain. Tą aplinkybę pabrėžiu ne todėl, kad prisiminčiau žymiojo seklio Erkiulio Puaro nacionalinius kompleksus, o kad po vienos apžvalgos įdėmus skaitytojas nurodė būtent šitą mano klaidą. Kaip malonu, kad yra dar tokių sinefilų, žinančių ir matančių!
Kriminalinė ir kita TV premjera, kuriomis vis palepina kanalas „Balticum TV“. Šįkart tai visai naujas filmas „Edisonas“ (Balticum, 21.15 val.), neturintis nieko bendra su garsiuoju amerikiečių išradėju – tiesiog toks miesto pavadinimas. Korupcinį konfliktą ekrane paviešina puikūs amerikiečių aktoriai: jau minėtas Kevinas Spacey ir juodaodis „Oskaro“ laimėtojas Morganas Freemanas.
Trečiadienis
Vakar buvo puikus Spacey ir Freemano duetas, o šiandien gana naujame trileryje „Partneris“ (BTV, 21.25 val.) galima su ne mažesniu pasitenkinimu stebėti seklį ir bėgiką, kuriuos atitinkamai vaidina irgi aktorystės šaunuoliai – Robas Lowe (policininkas) ir Samas Neillas, kilimo airis, bet iškilęs pirmiausia egzotiškose Pietų šalyse (Naujojoje Zelandijoje – „Miegantys šunys“, Australijoje – „Mano nuostabioji karjera“, abiejų šių šalių garsioje koprodukcijoje „Pianinas“). „Partneryje“ S. Neillo vaidinamas skandalingos bylos lepus liudininkas – gana naujas geram aktoriui charakteris – meilikaujantis, kažkoks tyliai įžūlus. Stebėti duetą įdomu.
Šiandien jau turbūt klasika galima vadinti 1988 metų Stepheno Frearso filmą pagal Choderlos de Laclos „Pavojingus ryšius“ (TV1, 21.00 val.), kurio nereikia painioti su Milošo Formano „Valmonu“, sukurtu pagal tą patį meilės intrigų romaną. Kad žinotumėt, kaip įdomu sulyginti abu vienodo siužeto, o visiškai skirtingus iš esmės filmus! Tik kas gi imtųsi tokios akcijos?
Tęsiant klasikos temą, prisiminsiu kanalo „RTR Planeta“ nuolatinę laidą „Pasaulio kino legendos“, šiandien 15.10 val. skirtą 5-ojo dešimtmečio aistringai gražuolei Ritai Hayworth. Deja, laida, vedama save be galo įsimylėjusio jaunuolio, dažniausiai būna prikimšta savų „legendų“: na, kur, išskyrus Rusiją, dar yra girdėję apie kokį Borisą Andrejevą? Aišku, pasaulis puikiai žino didžiojo Sergejaus Eizenšteino vardą. Kadangi sausį – jo gimtadienis, šiandien galima išvysti net du jo filmus: įžymųjį, kino kalbą formavusį, avangardistinį, o ne tik politinį „Šarvuotį „Potiomkiną“ (TVC International, 17.00 val.), taip pat ir dar visai jauną menininką pribaigusį filmą „Ivanas Žiaurusis“ (Naše kino, 23.00 val.), kurio antrą seriją uždraudė J. Stalinas, išvydęs pernelyg daug neužmaskuotų paralelių tarp senųjų laikų diktatoriaus ir paties savęs.
Stiprus šiuolaikinis filmas – amerikiečių „Monstras“ (LTV, 23.25 val.), taip negražiai vadinantis gražuolės Charlize Theron kuriamą skurdžią, negražią ir žiaurią padugnių moteriškę. Bet ir Ailinoje pabunda kažkas žmogiška, kai ji sutinka vienišą infantilią mergiūkštę sugipsuota ranka Selbę (Christine Ricci). Jausmas? Sunku vartoti šį žodį, kalbant apie tokį kontroversišką kūrinį, bet niekur nuo jo nesidėsi.
Labai įdomu, ar subjaurojusi save buvusi manekenė Ch.Theron, už Ailinos paveikslą apdovanota ir Berlyne, ir „Aukso gaubliu“, ir net „Oskaru“, išdrįs pasirinkti nelengvą charakterinės aktorės – tikros aktorės – dalią, ar grįš prie savo dekoratyvių grožybių.
Ketvirtadienis
Ir vėl nieko ypatingo. Gęstantis Holivudo aktorius Billy Crystalas parašė apysaką, paskui įsiūlė ją Holivudui ir pats suvaidino. Tai neva komedija „Mano milžinas“ (TV1, 21.00 val.), kurios komizmas, kaip nebyliame kine, grindžiamas fiziniu neatitikimu. Mat aktorių agentas, kurį vaidina pats Crystalas, – mažiukas, o greta jo rumunų krepšininkas Gheorge’as Muresanas, daugiau, jei neklystu, ir nebevaidinęs, atrodo dar didesnis, tikras milžinas.
Trileris su komedijos elementais ar komedija su trilerio elementais – niekaip nesuvoksi, žiūrėdamas „Pavojingą pakeleivį“ (LNK, 22.35 val.). Žinoma, jei kas kraustosi iš proto dėl Sherilyn Fenn, šią savaitę kartą jau matytos (šeštadienį, „Žmogžudysčių skyriaus pareigūne“ per BTV), pasižiūrėti tiesiog būtina. Kodėl kanalas įtraukė šią miglotą juostą į „Snobo naktį“?
Kadangi kino teatruose rodomas naujausias (ir nuobodžiausias) Romano Polanskio filmas pagal Charleso Dikenso „Oliverį Tvistą“, iš bėdos, turint gražaus laiko, galima pasižiūrėti dokumentinę lenkų juostą apie anksčiau kur kas skandalingesniu buvusį kūrėją. Filmas dviprasmiškai pavadintas „Pokalbis apie nesantįjį“ (TV Polonia, 23.20 val.).
Na, o ispanų (ir kitų šalių) trileris „Svajonių Argentina“ (TV1000, 21.00 val.) leidžia pasiginčyti su lietuvių žurnalo „Kinas“ autoriumi Gariga Janču, teigiančiu, kad Antonio Banderas – tik kvepalai, daugiau nieko geresnio. Bent pasiklausykit, kaip jautriai šiame filme jis dainuoja – tiesa, vien baigiamųjų titrų fone, o vis dėlto...
Penktadienis
„Balticum TV“ vėl rodo, panašu, Lietuvos televizijų niekad anksčiau nerodytą ispanų trilerį, kuris originale skambėjo tik mįslingu „Impulsu“, o dabar įgavo pavadinimą „Impulsas nužudyti“ (Balticum, 24.00 val.), tarsi be to sakramentalaus žodžio niekas nė nežiūrėtų. Abejoju, ar žiūrės ir su juo: žudiko ir liudininkės žaidimai ekrane ne tik nelogiški, bet dar ir labai pretenzingi. Valio, vėl rodomas lietuvių (ir amerikiečių) kino įtartinas pasiekimas „Hunas Atila“ (TV3, 22.05 val.)! O, siaube…
Vakarų kritikai negaili negražių žodžių komedijų aktoriui Adamui Sandleriui, kurį prieš keletą dienų matėme „Stadiono vaikyje“. Niekaip neapsisprendžiu, ar jis tikrai toks prastas profesionalas, ar turi prastus agentus, ir publika (bei kritika) tiesiog tapatina jam atitenkančius kvailus vaidmenis su pačiu atlikėju. Na, „Bilis Medisonas“ (TV3, 20.30 val.) – ne dovanėlė, herojus čia tiesiog protinis atsilikėlis, iš kurio ir juoktis kažkaip nepadoru, bet juk herojai ir aktoriai ne visuomet vienodi.
Ir kodėl aš toks nelaimingas, kad nematau „Balticum TV“? Žinoma, buvusio patyrusio prancūzų prodiuserio Laurent’o Benegui režisūrinį užpernykštį debiutą mačiau kitais būdais, be ką gali žinoti, ką jie ten dar sugalvos. Kriminalinė komedija „Kas pralošia, tas laimi“ (Balticum, 21.30 val.) – šiandien gal patraukliausias kūrinėlis. Vien Thierry Lhermitte’o suvaidintas lošėjas vertas dėmesio. Bet juostos paradoksai manęs kažkaip nepaveikė: matyt, loščiau net ir nepalankiausiomis aplinkybėmis. O jums paliekama visiška pasirinkimo laisvė: lošti nelošti, žiūrėti nežiūrėti. Kaip ir dėl kitų neypatingos televizinės savaitės filmų.