Jau keletą savaičių Lėvens upėje stebimi kritę ešeriai pasiekė kaimyninę Latviją. Pasak Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos Avarijų prevencijos ir valdymo skyriaus vedėjo Gedimino Markausko, specialistų atlikti vandens tyrimai taršos neparodė, o veterinarai, atlikę negyvų žuvų tyrimus, parazitinių ligų kol kas nenustatė. Neužfiksuotas ir momentinis taršos išmetimas į vandenį.
„Bandome aiškintis, kas tai yra. Šiandien pasakyti, kodėl žuvys krinta, kol kas negalime. Dabar jau dirba dviejų šalių pareigūnai - bendradarbiausime su latviais“, - sakė G. Markauskas.
Ketvirtadienį buvo atliekami papildomi tyrimai - prie Mūšos upės atvyko veterinarijos specialistai iš Klaipėdos bei specialistai iš Vilniaus žuvivaisos centro.
Anot G. Markausko, didžiausia tikimybė, kad tai yra kažkokia liga, nes krinta tik ešeriai, visos kitos žuvys gražiausiai plaukioja. Ar nėra kažkokios ligos, turėtų atsakyti žuvivaisos specialistai ir veterinarijos tarnyba.
Pasak jo, latviai apie gaištančias žuvis informuoti jau tada, kai žuvys pastebėtos prie Latvijos sienos.
Atliekami išsamūs tyrimai
Pranešimą, kad Lėvens upėje ties Pasvaliu pastebėtos kritusios žuvys, Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Pasvalio agentūros pareigūnai gavo š. m. spalio 6 d. Nuvykus į vietą nustatyta, kad kritę tik ešeriai. Norint nustatyti galimus vandens taršos požymius, tą pačią dieną paimti 4 vandens mėginiai įvairiose vietose. Surinktos kritusios žuvys perduotos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybai. Taršos pėdsakų nebuvo rasta ir išžvalgius upės pakrantes. Atlikus tyrimus vandens kokybės pokyčių taip pat nenustatyta.
Pakartotinai pranešimą apie krintančius ešerius Pasvalio raj. Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai gavo spalio 22 d. Kritusios žuvys pastebėtos Mūšos upėje Pasvalio raj., žemiau Lėvens upės įtekėjimo į Mūšą. Paimtuose vandens mėginiuose, atlikus tyrimus, vandens kokybės pokyčių nebuvo nustatyta, atlikus pakrančių ir esamų išleistuvų apžiūrą taršos pėdsakų taip pat nerasta.
Apie kritusias žuvis dar kartą buvo informuota Panevėžio apskrities Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Jos specialistai, atlikę negyvų žuvų tyrimus, bakterinių ir parazitinių susirgimų nenustatė.
Spalio 28 d. gautas pranešimas, jog kritusios žuvys pastebėtos Mūšos upėje ties Lietuvos - Latvijos siena. Spalio 29 d. apie ešerių kritimą Lietuvos teritorijoje buvo informuotos Latvijos atsakingos tarnybos. Apie Latvijos teritorijoje Mūšos upėje pastebėtas negyvas žuvis gavo ir Lietuvos aplinkos ministerija iš Latvijos. Gali būti, kad kritusių žuvų Latvijoje pastebima daugiau, nes tai - labai žuvingos Mūšos upės vietos.
Spalio 29 d. Aplinkos apsaugos agentūros pareigūnai papildomai paėmė vandens mėginius Mūšos upėje prie Latvijos sienos ir ties Saločiais. Šie mėginiai pristatyti į Aplinkos apsaugos agentūros Aplinkos tyrimų departamentą.
Spalio 30 d. aplinkos apsaugos ir veterinarijos tarnybų pareigūnai Mūšos upėje ties Saločiais organizavo gyvų ešerių gaudymą tyrimams. Sugautos žuvys perduotos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Lietuvos valstybinio žuvivaisos ir žuvininkystės tyrimų centro laboratorijoms. Taip pat, paimti ir vandens mėginiai.
Ešerių kritimo Lėvens ir Mūšos upėse priežastis tikimasi nustatyti atlikus visus tyrimus.