Valdančioji Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pradeda kampaniją, kurios metu agituos šalies gyventojus referendume balsuoti už narystę Europos Sąjungoje (ES). Kaip penktadienį (02.21) Vilniuje surengtoje spaudos konferencijoje sakė LSDP Informacijos centro vadovas Gediminas Kirkilas, kampanijos metu taip pat bus siekiama sutelkti žmones.
"Šiuo metu reikia ramybės ir konsolidacijos. Mūsų agitacinės kampanijos tikslas - konsoliduoti ir informuoti žmones", - pabrėžė G. Kirkilas.
Jo teigimu, agituoti už ES socialdemokratus įpareigoja partijos ir Vyriausybės, kuriai vadovauja LSDP lyderis Algirdas Brazauskas, programos. Jose numatyta, kad vienas pagrindinių Lietuvos politikos tikslų - narystė ES.
"Būsima šalies narystė ES ne tik suteiks pagreitį ekonomikos, ūkio augimui, socialinių problemų sprendimui. Ji bus naudinga kiekvienam Lietuvos studentui, pensininkui, verslininkui, namų šeimininkei, darbininkui, žemdirbiui", - sakoma paskelbtame socialdemokratų pareiškime.
Jame pažymima, kad "tai svarbu ir net lemtinga visai mūsų valstybės istorinei raidai, realios nepriklausomybės, mūsų tautos ir jos savitumo išsaugojimui".
Daug dėmesio agitacijai už ES bus skiriama LSDP laikraštyje "Mūsų balsas", kuriame specialų europuslapį rengs URM darbuotojas Algirdas Paleckis, netrukus tapsiantis LSDP tarptautiniu sekretoriumi.
"Europa stato naują jaukų namą. Mums, Lietuvos žmonėms, bus naudinga dalyvauti šio namo statyboje ir kartu jame gyventi", - penktadienį spaudos konferencijoje sakė A. Paleckis.
Pritarti narystei ES socialdemokratai agituos ir žiniasklaidoje, ir važinėdami po Lietuvos rajonus, kur rengs susitikimus su gyventojais. Šiuose susitikimuose dalyvaus ir vienas populiariausių politikų, LSDP lyderis premjeras A. Brazauskas.
Pastarasis LSDP pareiškime kviečia visus partijos narius, rėmėjus vieningai pasakyti referendume "Taip".
Spaudos konferencijoje G. Kirkilas pakvietė visas politines partijas prisijungti prie socialdemokratų iniciatyvos, kurią LSDP atstovai jau aptarė su valdančiosios daugumos partneriais - socialliberalais bei dar keliomis partijomis. Savo agitacinę kampaniją LSDP derins ir su Europos komitetu.
G. Kirkilas sakė neabejojąs, kad jei ir nebūtų sumažinti referendumo reikalavimai, Lietuvos gyventojai pritartų narystei ES, tačiau, pasak parlamentaro, "kam mums patiems užsikelti kartelę".
"Nebijau aš jokio įstatymo, esu tikras, kad mūsų žmonės balsuos už", - kalbėjo G. Kirkilas, pabrėžęs, kad iš visų derybas baigusių šalių kandidačių tik Lietuvoje yra tokie dideli reikalavimai.
Šią savaitę Seimo posėdžių sekretoriate buvo užregistruotos Referendumo įstatymo pataisos, kuriomis siekiama palengvinti sąlygas priimti sprendimą dėl šalies prisijungimo prie tarptautinių organizacijų.
Siūloma, jog sprendimui dėl šalies stojimo į tarptautines organizacijas, kurioms teks perleisti dalį valdžios institucijų kompetencijos, priimti užtektų daugiau kaip pusės visų į referendumą atėjusiųjų rinkėjų balsų.
Šiais metais įsigaliojęs naujos redakcijos Referendumo įstatymas numato, jog tam reikia ne mažiau kaip vieno trečdalio visų rinkimų teisę turinčių piliečių balsų - apie 900 tūkst.
Referendumo įstatymo pataisos pateiktos, kilus nuogąstavimams, jog gegužę planuojamas referendumas dėl šalies stojimo į ES gali sužlugti dėl per menko rinkėjų aktyvumo.
Sausio pradžioje pasibaigusiuose prezidento rinkimuose dalyvavo šiek tiek daugiau kaip pusė visų šalies rinkėjų, kurių Lietuvoje užregistruota 2,7 milijono.
Taip pat Seime yra užregistruotos Referendumo įstatymo pataisos, kurios leistų Seimui prailginti balsavimo laiką bei rengti referendumą ne vieną dieną.
LSDP vadovybė jau pasisakė už tai, jog referendumas dėl stojimo į ES vyktų dvi dienas.
Galutinį sprendimą dėl referendumo datos turės priimti Seimas. Sausį po pateikimo parlamentarai yra pritarę nutarimo projektui rengti privalomąjį referendumą gegužės 11 dieną.
Lietuva bus pirmoji Baltijos valstybė, kurios piliečiai balsuos dėl narystės ES, todėl, G. Kirkilo teigimu, "jos atsakomybė bus labai didelė". "Mūsų sėkmingas referendumas turės didžiulį poveikį Latvijos ir Estijos apsisprendimui", - pabrėžė G. Kirkilas.
Latvijoje ir Estijoje referendumai dėl narystės ES vyks šį rudenį.
Praėjusių metų pabaigoje sėkmingai derybas dėl narystės ES baigusi Lietuva tikisi tapti visateise šios organizacijos nare 2004 metais.
Sociologinių tyrimų duomenimis, Lietuvos narystę ES remia daugiau nei 60 proc. Lietuvos rinkėjų.
BNS