Rusijos ministras pirmininkas Michailas Kasjanovas asmeniškai priims svarbiausius sprendimus 66 didžiausiose įmonėse, kurių akcijų paketus valdo valstybė.
Iki šiol, kaip rašo Rusijos dienraštis "Vedomosti", valstybės atstovai šiose įmonėse sužinodavo, kaip turi balsuoti per akcininkų susirinkimus ir direktorių valdybos posėdžiuose iš Turto ministerijos direktyvų. Svarbiausi sprendimai buvo derinami su Vyriausybe telefonu.
Nuo šiol, ministro pirmininko nurodymu, Turto ministerijai teks derinti savo direktyvas dėl 66 bendrovių su pačiu M. Kasjanovu arba su ministro pirmininko pavaduotojais, veikiančiais pagal jo nurodymus. Be to, ministras pirmininkas ir jo pavaduotojai ketina asmeniškai vizuoti svarbesnius sprendimus, priimamus 18 svarbiausių bendrovių.
Į svarbiausių 18 bendrovių sąrašą pateko: "Aeroflot", Hipotekinio būsto kreditavimo agentūra, "Alrosa", "Transnefteprodukt", "Transneft", "Vneštorgbank", "Gazprom", Iževsko mašinų gamykla, "Iljušin Finance", "KamAZ", "Šeremetjevo", "Rosneft", RKK "Energija", "RAO JES", "Sviazinvest", Šiuolaikinis komercinis laivynas, TVEL, Finansinė lizingo bendrovė.
Kaip aiškina Vyriausybės administracijos vadovo pavaduotojas Aleksejus Volinas, šis ministro pirmininko potvarkis užkirs kelią "valstybės atstovų savivaliavimui". Be to, kaip teigia analitikai, šis sprendimas ne tik sumažins korupcijos lygį, bet ir leis įgyvendinti patvirtintą valstybės turto valdymo koncepciją, pagal kurią valstybė turi sutelkti dėmesį į tas bendroves, kuriose valstybės valdomas paketas leidžia daryti įtaką bendrovių strategijai ir plėtros taktikai.
Vis dėlto rinka abejoja, jog M. Kasjanovui pavyks asmeniškai kontroliuoti šių bendrovių veiklą, nes jam fiziškai neužteks tam laiko.
Valstybės atstovai akcinėse bendrovėse ne kartą balsavo priešingai Vyriausybės nuomonei ar valstybės interesams. Pavyzdžiui, praėjusių metų pavasarį "RAO JES Rossii" direktorių valdyboje valstybei atstovavęs Rusijos kuro ir energetikos ministro pavaduotojas Viktoras Kudriavijus atsisakė patvirtinti sandorį dėl antrinės federalinės tinklų bendrovės steigimo ir sutrikdė energetikos milžinės pertvarkymo grafiką.
Valstybės atstovai ne kartą neužkirto kelio valstybės valdomo paketo mažinimui. Pavyzdžiui, valstybės atstovai draudimo bendrovėje "Ingosstrach" Jurijus Petrovas ir Sergejus Leonovas pritarė pasiūlymui išleisti papildomą emisiją, dėl kurios valstybės valdomas šios įmonės paketas sumažėjo nuo 30 iki 8,5 procento.
Įdomiausias atvejis įvyko 1997 metų vasarą, kai Vyriausybė prieš TNK privatizavimą pasirengė išmesti iš šios bendrovės direktorių valdybos Viktorą Palijų. Tuomet valstybės valdomam 20 procentų paketui atstovavęs Kuro ir energetikos ministerijos valdybos viršininkas Nikolajus Rusanovas neteisingai užpildė balsavimo biuletenį, - kaip vėliau paaiškėjo, "dėl nervingos situacijos salėje".
ELTA