Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Tonis Bleras (Tony Blair) ketvirtadienį pirmą kartą duos parodymus komisijai, tiriančiai gynybos eksperto Deivido Kelio (David Kelly) savižudybės aplinkybes. Anot šaltinių, premjeras kelias pastarąsias dienas su savo advokatais intensyviai ruošėsi apklausai.
Trečiadienį parodymus lordo Hatono (Hutton) vadovaujamai komisijai davė Didžiosios Britanijos gynybos ministras Džefas Hunas (Geoff Hoon). Jis pripažino, kad sprendimas demaskuoti D. Kelį (David Kelly) kaip skandalingo BBC pranešimo apie sąmoningą Irako keliamos grėsmės išpūtimą šaltinį buvo priimtas sutikus T. Blerui (Tony Blair).
Įvykių ir aplinkybių, paskatinusių buvusį Jungtinių Tautų (JT) ginkluotės inspektorių nusižudyti, tyrimas yra svarbus išbandymas Didžiosios Britanijos ministrui pirmininkui, kuris dėl šio incidento ir Irako karo atsidūrė didžiausioje krizėje nuo atėjimo į valdžią. Anot savaitgalį paskelbtos apklausos, net 67 proc. britų mano, kad T. Blero (Tony Blair) kabinetas suklaidino visuomenę, sąmoningai išpūsdamas Irako keliamą grėsmę ir taip pateisindamas karą.
Iki šiol per teisminį tyrimą jau nustatyta pirmiausiai T. Blerui (Tony Blair) nemalonių aplinkybių - paaiškėjo, be kita ko, kad jo administracijos vadovas galvojo, jog dosjė apie Sadamo Huseino (Saddam Hussein) keliamą grėsmę nėra tai patvirtinančių įrodymų, o nemažai premjero padėjėjų siūlė suformuluoti dosjė dar griežčiau. Tiesa, kol kas nepavyko įrodyti T. Blerui (Tony Blair) politiškai pavojingiausio dalyko - kad jo patarėjas ryšių ir informacijos klausimais Alasteras Kembelas (Alastair Campbell) įtraukė į dosjė vadinamąjį 45 minučių kaltinimą, žinodamas, kad jis laužtas iš piršto.
Anot 2002 metų rugsėjį paskelbto dosjė, Irakas tariamai gali panaudoti savo masinio naikinimo ginklą per 45 minutes.
Nuo šių metų balandžio pradžios Iraką okupavusios JAV ir Didžiosios Britanijos pajėgos iki šiol čia nerado nieko, kas nors iš tolo primintų nelegalius masinio naikinimo ginklus, kurių tariamas egzistavimas buvo pateikiamas kaip pagrindinė karo priežastis.
Dalis komentatorių tvirtina, kad pasibaigus D. Kelio (David Kelly) aferos tyrimui, iš pareigų atsistatydins gynybos ministras Dž. Hunas (Geoff Hoon), susilaukęs kritikos dėl to, kad neapsaugojo savo ministerijos darbuotojo nuo viešo priešiško puolimo.
D. Kelis (David Kelly) liepos mėnesį nusižudė po to, kai buvo įvardintas kaip pagrindinis BBC pranešimo, neva vyriausybė "pagražino" dosjė apie Irako karinį pajėgumą, šaltinis.
dpa-Reuters-ELTA