Prezidentūra sumenkino savo vaidmenį uždarant čečėnų informacinę svetainę "Kavkaz-Centr", nors Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovo teigimu, sprendimas nutraukti tinklapio palaikymą priimtas prezidento Rolando Pakso vadovaujamoje Užsienio politikos koordinavimo taryboje.
Kaip BNS sakė prezidento atstovas spaudai Rosvaldas Gorbačiovas, "Užsienio politikos koordinavimo taryboje buvo pasikeista nuomonėmis dėl tinklapio veikimo, tačiau sprendimą uždaryti svetainę pagal savo kompetenciją ir funkcijas priėmė Valstybės saugumo departamentas".
"Jei departamentas priėmė tokį sprendimą, tai jų reikia ir klausti", - sakė prezidento atstovas spaudai.
Antradienį VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Arvydas Pocius, į Seimą iškviestas pasiaiškinti dėl svetainės uždarymo, teigė, kad šio tinklalapio likimas buvo svarstomas šioje prezidento vadovaujamoje institucijoje.
"Jis buvo svarstytas Užsienio politikos koordinavimo taryboje ir buvo nuspręsta teisinėmis priemonėmis spręsti šią problemą.", - Seime sakė VSD atstovas.
VSD pareigūnai birželio 20 dieną Vilniuje interneto paslaugas teikiančioje bendrovėje "Elneta" išjungė tarnybinę stotį, kurioje buvo palaikomas čečėnų nepriklausomybininkų tinklapis, ir paėmė ją kaip daiktinį įrodymą.
A. Pociaus teigimu, toks sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į ekspertų išvadą, kad svetainėje buvo platinama terorizmą propaguojanti ir tautinę nesantaiką kurstanti informacija bei remiantis užsienio šalių specialiųjų tarnybų duomenimis.
"Antiteroristinei koalicijai priklausančių šalių specialiųjų tarnybų duomenimis, tarptautiniai teroristiniai tinklai ir jų lyderis Osama bin Ladenas ieško galimybių finansuoti įvairiausias informacines programas, kurios vienokiu ar kitokiu būdu gali būti susijusios su terorizmą propaguojančiomis idėjomis. Analitikų vertinimu ir pagal turimą informaciją neneigiama, kad dalis šių lėšų gali būti skiriama ir oficialaus tinklapio "Kavkaz-Centr" išlaikymui, aš turiu omeny, ne Lietuvoje", - teigė A. Pocius.
"Pažymėtina, kad vienas minėto tinklapio kūrėjų yra Interpolo ieškomas asmuo", - pridūrė jis.
Tačiau, kai kurie parlamentarai įtarė, kad VSD pasidavė Rusijos spaudimui uždaryti šią svetainę.
"Man labai gaila, kad Lietuvos saugumas labai greitai pasidavė Rusijos spaudimui. Sovietiniais metais nesantaikos kurstymu Lietuvoje buvo kaltinami ir "Amerikos balso", ir Vatikano, ir "Laisvosios Europos" radijas", - sakė krikščionis demokratas Petras Gražulis.
A. Pocius neigė, kad Lietuvos saugumas pasidavė spaudimui iš Maskvos ir tvirtino, kad visi veiksmai buvo atlikti remiantis šalies įstatymais, kurie draudžia tautinės ar religinės nesantaikos kurstymą.
"Mes tik esame proceso dalyviai ir atliekame įstatymo deleguotas funkcijas [...]. Nereikėtų tapatinti Čečėnijos nepriklausomybės siekių su atskirais atvejais, kai yra pažeidžiami Lietuvos įstatymai", - sakė VSD atstovas.
Pastaraisiais mėnesiais Rusijos pareigūnai ne sykį Lietuvai pareiškė nepasitenkinimą dėl čečėnų svetainę aptarnaujančios tarnybinės stoties patalpinimo Vilniuje ir reikalavo, kad nepriklausomybės siekiančių čečėnų svetainės veikla būtų nutraukta.
Čečėnų naujienų agentūros "Kavkaz-Centr" tarnybinė stotis Lietuvoje išjungiama jau antrą kartą.
Anksčiau ši svetainė nuo sausio pabaigos iki balandžio pabaigos veikė Lietuvos bendrovės "Microlink Data" tarnybinėje stotyje, po to, nesutarus dėl kainų, buvo perkelta į Estiją. Ten ji veikė Estijos bendrovės "Starman Internet" prižiūrimoje tarnybinėje stotyje.
Į Lietuvą "Kavkaz-Centr" grįžo gegužės pabaigoje po nemalonumų su Estijos saugumo policija. Keletą savaičių tarp persikėlimo iš Estijos atgal į Lietuvą svetainė, spaudos žiniomis, buvo įsikūrusi JAV bendrovės "Pegasus Web Technologies" tarnybinės stotyje.
"Kavkaz-Center" nušviečia įvykius Čečėnijoje ir musulmonų šalyse iš čečėnų kovotojų už nepriklausomybę nuo Rusijos pozicijų.
BNS