Netikėtą Rolando Pakso pergalę prezidento rinkimuose ir valstybės vadovo Valdo Adamkaus pralaimėjimą antradienį (01.07) išsamiai komentuoja Vakarų ir kaimyninių šalių žiniasklaida.
"Visuomet sakiau, kad laimėsiu. Žinau šios šalies problemas ir jų sprendimo būdus", - išrinktojo prezidento R. Pakso žodžius cituoja JAV dienraščiai "Chicago Tribune" ir "Los Angeles Times".
"Adamkų tikriausiai pražudė per didelis pasitikėjimas savo jėgomis. Prezidentas beveik nevykdė kampanijos, pasitikėdamas savo kadencijos metu nuveiktais darbais", - rašo "Chicago Tribune", kaip prezidento nuopelnus nurodydamas Lietuvos pakvietimą į NATO ir Europos Sąjungą.
"Chicago Tribune" ir "Los Angeles Times" primena V. Adamkaus nuopelnus JAV aplinkosaugai, kai jis devintojo dešimtmečio pradžioje buvo paskirtas vadovauti JAV Aplinkosaugos agentūros regioniniam biurui Čikagoje.
Anot Čikagos dienraščio, R. Paksas, kaip ir V. Adamkus, pritaria Lietuvos orientacijai į Vakarus, ir atmeta oponentų teiginius dėl esą jo keliamos grėsmės demokratijai arba rinkimuose jį parėmusios "Maskvos rankos".
Pasak "Chicago Tribune", R. Paksas "sugrojo tinkama styga", orientuodamasis į žemais gyvenimo standartais nepatenkintus rinkėjus. "Los Angeles Times" pažymi, kad R. Pakso rinkimų šūkiu "Balsuokite už permainas" ir agresyvia rinkimų kampanija patikėjo "labiausiai nuskurdę per reformų dešimtmetį" Lietuvos žmonės.
Trumpus naujienų agentūrų pranešimus apie prezidento rinkimų Lietuvoje rezultatus taip pat skelbia įtakingi JAV dienraščiai "The Wall Street Journal", "Washington Post", "Washington Times", "The New York Times".
"Baltijos "Le Penas" imasi Briuselio reikalų" - skambią antraštę antradienį skelbia įtakingas Didžiosios Britanijos dienraštis "The Times".
"Ponas Paksas pažadėjo, kad jo pirmoji užsienio kelionė bus į Briuselį, susitikti su ES atstovais ir "išsiaiškinti kelis mane netenkinančius punktus", - rašo "The Times".
Anot dienraščio, "regione gali atsirasti tendencija", kad po pakvietimo į ES šventines nuotaikas pakeičiant skeptiškumui dėl susiderėtų narystės sąlygų, "nacionalistinės orientacijos politikai, kaip ponas Paksas, gali bandyti pagerinti susitarimo su Briuseliu sąlygas".
Straipsnyje jis gretinamas su euroskeptiškais kitų Rytų Europos šalių politikais, tokiais, kaip Lenkijos judėjimo "Savigyna" pirmininkas Andrzejus Lepperis (Andžejus Leperis) ir čekų politikas Vaclavas Klausas.
Anot "The Times", didelę paramą R. Paksui parodė "nepatenkinti pensininkai, kurie tiki, kad ponas Paksas užtikrins, jog ES narystė atneš didesnes pensijas ir saugumą vyresniojo amžiaus žmonėms".
Įtakingas britų ekonomikos dienraštis "Financial Times" akcentuoja, kad R. Pakso užsienio politika nesikeis, tačiau jo "suinteresuotumas vidaus politika gali paskatinti jo susidūrimą su premjero Algirdo Brazausko vadovaujama Socialdemokratų partija", kuri turi daugumą parlamente.
"Naujasis prezidentas, skirtingai nuo jo pirmtako, yra Lietuvos suskaldytos politinės scenos produktas, dukart buvęs ministru pirmininku ir atsistatydinęs dėl vidinės kovos ir peštynių koalicijoje. Jam gali būti sunku sukurti politinius aljansus su buvusiais konkurentais", - rašo "Financial Times".
Visi minėtieji dienraščiai atkreipia dėmesį į tai, kad profesionalus lakūnas R. Paksas sužavėjo rinkėjus ne tik savo politiniais pažadais, bet ir aukštojo pilotažo triukais.
Vokietijos dienraštis "Die Welt" antradienį pranešė, kad Europos Sąjunga teigia gerbianti rinkimų Lietuvoje rezultatus ir plačiau jų nekomentuoja.
"Rinkimai praėjo demokratiškai ir, savaime suprantama, mes gerbiame rezultatus", - laikraštis cituoja Europos Komisijos prezidento Romano Prodi žodžius.
Pasak dienraščio, Briuselio santūrumas turi pagrindo: išrinktasis Lietuvos prezidentas laikomas kaip esąs skeptiškos nuomonės dėl šalies stojimo į ES ir NATO, nors jis ir tvirtino tęsiąs Lietuvos integracijos į Vakarus kursą.
"Die Welt" ir Vokietijos verslo dienraštis "Financial Times Deutschland" neigia, jog R. Paksą galima būtų statyti į vieną eilę su radikalaus Prancūzijos Nacionalinio fronto vadovu, griežtos politikos prieš nelegalius imigrantus šalininku Jeanu-Marie Le Penu (Žanu Mari Lipenu) bei kelis kartus teigiamai apie nacių valdymą atsiliepusiu dešiniosios Austrijos laisvės partijos lyderiu, populistu Jorgu Haideriu.
"Lietuvos naujasis prezidentas nėra joks nacionalistas, nei populistas su nacionalistinėmis gaidelėmis. Jis lietuvių balsus laimėjo pažadėjęs rūpintis jų problemomis, kurios yra sunkios", - rašo "Die Welt".
Anot jo, Lietuva yra "suskaldyta visuomenė" ir lūžiai eina tarp trijų didžiųjų miestų ir kaimo, pasiturinčiųjų ir neturtingųjų.
"Jaunatviškai veikiančio" R. Pakso sėkmę laikraštis aiškina tuo, kad dabartinį Prezidentą V. Adamkų remiančių didžiųjų partijų, politinio ir kultūrinio elito frontas sukėlė priešišką reakciją neturtingiems kaimo gyventojams.
Kitame Vokietijos dienraštyje "Hannoversche Allgemeine" antradienį išspausdintame komentare teigiama, kad tai, kas savaitgalį įvyko Lietuvoje, yra "įspėjimas visai Europai".
"Kad dauguma prezidentu išrinko populistą ir euroskeptiką Rolandą Paksą, rodo eilinių žmonių pagalbos šauksmą. Jie gyvena ne keliose gerovės salelėse, apie kurias Vakaruose taip pasakojama, bet yra priversti daugiausiai tenkintis menkais atlyginimais ir gyventi apimti žlugimo ir nevilties jausmo. Sugriuvusios Sovietų Sąjungos padariniai ten vis dar yra sunkūs", - rašo laikraštis.
Pasak jo, dauguma lietuvių vis dar gyvena "sunkiame nepritekliuje", kaimuose trūksta mokytojų, medikai gydo ligonius tik gavę kyšį.
Rinkimų rezultatai Lietuvoje, dienraščio nuomone, yra pamoka visiems tiems, kurie ES plėtrą laiko "pasivaikščiojimu" ir nepakankami įvertina gerovės skirtumus.
"Prezidento rinkimai Lietuvoje yra sunkaus Rytų ir Vakarų Europos suartėjimo pradžia", - baigia komentarą "Hannoversche Allgemeine".
Straipsnyje apie R. Pakso pergalę rinkimuose nacionalinis Vokietijos dienraštis "Sueddeusche Zeitung" (SDZ) antradienį atkreipia dėmesį į tai, kad Vilniuje manoma, jog tapęs šalies vadovu politikas ves "konfrontacinį kursą" su Vyriausybe.
"Die Welt" ir SDZ tvirtinimu, LDP lyderis laikomas griežtu valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos kritiku, nes ją kaltina 2001 metais sugriovus Seimo liberalų ir Naujosios sąjungos (socialliberalų) frakcijų koaliciją, dėl ko jis nusprendė atsistatydinti iš premjero posto.
Tuo tarpu didžiausi Prancūzijos dienraščiai apsiribojo naujienų agentūrų pranešimais apie prezidento rinkimų rezultatus. Jų straipsnių antraštės skelbė - "Favoritu laikytas prezidentas su didele persvara nugalėtas", "Populistas Paksas, naujas Lietuvos prezidentas-siurprizas", "Buvęs Lietuvos premjeras Rolandas Paksas iškovojo stebinančią pergalę prezidento rinkimuose".
Kai kurie Prancūzijos dienraščiai taip pat užsiminė, kad R. Pakso idėjos buvo lyginamos su Europos populistais ar ekstremistais, tarp kurių - ir Prancūzijos prezidento posto siekusiu J. M. Le Penu.
Didžiausia Italijos naujienų agentūra ANSA teigia, kad R. Pakso laimėjimas yra "tikrų tikriausias šokas šiai mažai Baltijos respublikai". Kita šios šalies naujienų agentūra AGI taip pat kalba apie visus nustebinusią R. Pakso pergalę.
Belgijos dienraštis "Le Soir" rašo, kad R. Paksas nugalėjo žadėdamas grįžimą prie tvarkos.
"Jis stebina ir kelia nerimą. 46 metų R. Paksas tapo naujuoju jaunos lietuvių valstybės prezidentu. Šis žmogus turi retą gyvenimo aprašymą, nes ten matoma, kad jis yra diplomuotas civilinėje aviacijoje ir daug kartų laimėjęs rusų ir lietuvių akrobatinio skraidymo čempionatus", - teigiama laikraštyje.
Rinkimų Lietuvoje baigtį analizuojančiame straipsnyje Ispanijos elektroniniame laikraštyje "Estrella Digital" antradienį rašoma, jog V. Adamkaus pralaimėjimą lėmė jo senyvas amžius ir visuomenės nepasitenkinimas "sudėtinga šalies ekonomine ir socialine situacija".
Visi pagrindiniai lenkų dienraščiai "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita" ir "Trybuna" išsamiai rašo apie Lietuvos lenkų paramą R. Paksui prezidento rinkimuose.
Laikraščiai pabrėžia, kad Vilniaus rajone naująjį prezidentą parėmė 72, Šalčininkuose net 80 proc. balsavusių rinkėjų, kurių dauguma - Lietuvos lenkai.
"Nepadėjo netgi V. Adamkaus vizitas rinkimų išvakarėse Varšuvoje, kuris turėjo būti signalu lenkų bendruomenei, ką turi rinkti", - pažymi "Trybuna".
Pasak dienraščio, tai "rimtas" ženklas, jog "negalima nesiskaityti" su lenkų bendruomenės problemomis, kuris rodo, jog "Lietuvos lenkai nedovanojo V. Adamkui už tai, kad liko neišspręstos pavardžių rašymo, žemės grąžinimo ir lenkų švietimo problemos".
"Tiesa, prezidentas neturėjo tiesioginės įtakos šiems klausimams, tačiau jis nebandė paveikti Seimo, ministerijų ar atskirų valdininkų, nors ne kartą tai žadėjo, ypač per Lenkijos prezidento Aleksandro Kwasniewskio (Kvasnevskio) vizitą Vilniuje", - teigia "Trybuna".
Anot "Rzeczpospolita", Lietuvos lenkai tikisi, jog išrinktasis prezidentas nepasirašys jau parengtų dviejų įstatymų - švietimo ir tautinių mažumų, kurie "skriaudžia lenkus".
Dienraščio tvirtinimu, dalis Lietuvos lenkų veikėjų mano, jog R. Paksas yra "labiausiai priimtinas" vietos lenkams politikas, nes būdamas premjeru "neįgyvendino nepalankių lenkų bendruomenei įstatymų".
Tuo tarpu Latvijos žemdirbiams skirto dienraščio "Lauku Avize" nuomone, Lietuvos gyventojai prezidento rinkimuose parodė esą nepatenkinti valstybe, kuri kartais "imasi aukštų tikslų ir pamiršta paprastų lietuvių problemas bei poreikius".
Rusų kalba leidžiamas Latvijos dienraštis "Vesti Segodnia" tvirtina, kad rinkimų Lietuvoje baigtis Vašingtone ir Briuselyje sukėlė nerimą.
"Nuspėjamas "amerikoniškas senelis" V. Adamkus buvo vakarietis ir eurooptimistas. Buvęs Sovietų Sąjungos komunistų partijos narys garsėjo aštriais pasisakymais apie Ignalinos atominę elektrinę", - rašo laikraštis.
Estijos žiniasklaidos vertinimu, viena iš netikėtos R. Pakso pergalės priežasčių buvo tai, jog politinis elitas ir politinės partijos "nutolo nuo realaus gyvenimo".
Kaip rašo dienraštis "Postimees", politikai nebesupranta, ką galvoja paprastas lietuvis, kokia jo vertybių hierarchija. Jie nenorėjo matyti, kad gyvenimas Vilniuje ir Kaune smarkiai skiriasi nuo gyvenimo mažuose miesteliuose ir kaime, kur sunku rasti darbą.
Kitas dienraštis "Eesti Paevaleht" mano, kad "pribloškiančios" R. Pakso sėkmės pagrindas buvo "pakankami populistinė", bet sėkminga rinkimų kampanija.
"Ekslakūnas Paksas atliko sėkmingą aukštojo pilotažo figūrą, įtikinęs rinkėjus patikėti jo pažadais, daugelio iš kurių jis negalės įvykdyti: kaip ir Estija, Lietuva yra parlamentinė, o ne prezidentinė valstybė", - rašo "Eesti Paevaleht".
BNS