Kilus skandalui dėl žemėtvarkos valdininkų piktnaudžiavimo skirstant sklypus, prezidentas Rolandas Paksas trečiadienį (06.25) pateikė Seimui Valstybės tarnybos įstatymo pataisas, kurios leistų patraukti teisminėn atsakomybėn pažeidimus padariusius valstybės tarnautojus ir neleistų jiems penkerius metus dirbti valstybės tarnyboje.
Praėjusią savaitę Seime užregistruotos ir kitos, parlamentarų inicijuotos Valstybės tarnybos įstatymo pataisos, kurios supaprastintų susikompromitavusių valdininkų atleidimą.
Prezidento patarėja Ona Buišienė, komentuodama prezidento ir parlamentarų teikiamas pataisas, BNS sakė, kad jų tikslas tas pats, tačiau priemonės skirtingos.
Iki šiol nei Valstybės tarnybos įstatyme, nei jokiame kitame įstatyme nėra nustatyta pagrindų, įgalinančių valstybės tarnautojui taikyti drausminę atsakomybę už pagrindinių valstybės tarnautojų veiklos etikos principų bei valstybės tarnautojų pareigų nesilaikymą.
"Taip lieka neįgyvendintas valstybės tarnautojo asmeninės atsakomybės už jo priimtus sprendimus principas. Valstybės tarnautojai, savo veiksmais pažeminę valstybės tarnautojo vardą ir taip praradę pasitikėjimą, išvengia atsakomybės ir toliau lieka savo pareigose", - sakoma aiškinamajame rašte.
Anot pataisų projekto aiškinamojo rašto, siekiama įstatyme įtvirtinti atskirą tarnybinės nuobaudos - atleidimo iš pareigų skyrimo pagrindą - piktnaudžiavimą tarnyba. Tokia priemonė įgalintų iš valstybės tarnybos atleisti ne tik tuos valstybės tarnautojus, kurie pažeidžia Baudžiamojo kodekso ar Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas, tačiau ir tuos, kurie, šiurkščiai pažeidę pagrindinius valstybės tarnybos ir valstybės tarnautojų veiklos etikos principus bei valstybės tarnautojo pareigas, susikompromituoja ir taip pažemina valstybės tarnautojo vardą.
Projektu taip pat siūloma uždrausti penkerius metus priimti į valstybės tarnybą asmenis, atleistus iš pareigų dėl piktnaudžiavimo tarnyba.
Parlamentarų Alvydo Sadecko ir Petro Papovo pateiktų pataisų aiškinamajame rašte sakoma, kad pataisos suteikia teisę skirti valstybės tarnautojui tarnybinę nuobaudą atleidimą iš užimamų pareigų už šiurkštų tarnybinį nusižengimą.
Siūloma Valstybės tarnybos įstatyme numatyti tik pavyzdinį šiurkščių tarnybinių nusižengimų sąrašą bei nustatyti, kad šiurkščiais nusižengimais taip pat laikomi ir kiti įstatyme tiesiogiai nenurodyti nusižengimai, kuriais šiurkščiai nusižengiama valstybės tarnautojo pareigoms ar valstybės tarnautojo etikos principams.
Prokurorai artimiausiu metu turėtų pradėti aiškintis aplinkybes, ar teisėtai žemės sklypus įsigijo keliasdešimt aukštų valstybės pareigūnų.
Nustatyta, kad daugiausiai žemės sklypų yra įsigiję Klaipėdos žemėtvarkininkai, kai kurie jų - po kelias dešimtis.
BNS