Premjeras Algirdas Brazauskas neigiamai vertina tai, kad užsienio reikalų ministras Antanas Valionis paviešino iš Vašingtono parvežtas neoficialias žinias, kurios nepalankios skandalo krečiamam prezidentui Rolandui Paksui.
Prezidentas trečiadienį (01.28) rytą pasikvietė premjerą pasikalbėti apie užsienio reikalų ministrą, kuris po oficialaus vizito JAV pirmadienį Vilniuje teigė Vašingtone girdėjęs neoficialių kalbų, jog Jungtinės Valstijos laukia prezidento R. Pakso atstatydinimo kaip demokratijos proceso išraiškos.
"Aš nemanau, kad Antanas Valionis padarė teisingai, kad šitą (neoficialią - BNS) nuomonę išdėstė viešai. Tokie dalykai diplomatinėje praktikoje paprastai yra nutylimi", - po susitikimo su prezidentu žurnalistams teigė A. Brazauskas.
Premjero teigimu, JAV ir Lietuvos santykiai yra "normalūs", jokių komentarų dėl prezidento apkaltos JAV oficialiai nepaskelbė.
"Tai, kad kokie nors pareigūnai turi savo nuomonę apie mūsų prezidentą ir apie vykstančius procesus, yra privati nuomonė, tai nėra valstybės nuomonė", - pabrėžė A. Brazauskas.
Paklaustas, ar po susitikimo su prezidentu jis nesiūlysiantis ministrui atsistatydinti, premjeras teigė, kad Vyriausybė turi išlikti stabili.
"Tai yra partijų nuomonė. Aš neturiu tokios nuomonės, kad dabar staiga po kiekvieno pasakymo mes pradėtumėme klibinti kėdes ministrų. Kadencija (Vyriausybės - BNS) eina į pabaigą, darbas labai rimtas. Mes turime išlaikyti rimtį Lietuvoje. Koalicija turi būti stipri, Vyriausybės lygyje turi būti stabilu, Seimo lygyje taip pat", - sakė A. Brazauskas.
A. Valionio atsistatydinimo pareikalavo proprezidentinė Liberalų demokratų partija, ministro pasisakymą kritikavo socialdemokratų atstovai.
"Aš nesu šalininkas kokių nors staigių judesių", - teigė premjeras.
Premjeras teigė, kad prezidentas neprašęs pareikšti nepasitikėjimo ministru.
A. Brazauskas sakė pasitarsiantis su koalicijos partneriais socialliberalais, kurios partijos narys yra A. Valionis, ar skirti jam kokią nors drausminę nuobaudą.
Tačiau Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) lyderis, Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas pareiškė nemanąs, kad "reikėtų svarstyti A. Valionį, kuris pasielgė teisingai, pateikdamas oficialią ir neoficialią nuomonę".
"Tokioje krizinėje situacijoje reikia kuo daugiau kalbėti su žmonėmis, kad jie žinotų visas nuomones. Manau, kad A. Valionis nepažeidė nei diplomatijos taisyklių, nei bendrų žmogiškų normų", - trečiadienį žurnalistams sakė A. Paulauskas.
Užsienio reikalų ministras ir Seimo opozicija taip pat teigia manantys, kad tokią informaciją buvo būtina paviešinti.
"Manau, kad tai svarbu ir tai reikėjo padaryti", - trečiadienį po susitikimo su opozicine Seimo Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcija sakė A.Valionis.
"Tiesa yra nemaloni, bet tai yra tiesa ir į ją nereaguoti būtų labai neatsakinga", - sakė frakcijos seniūnas Andrius Kubilius, pažymėjęs, kad "padėtis yra rimtesnė, negu mes galvojome".
A. Kubilius pridūrė, kad šiandien dar neoficiali nuomonė apie prezidentą gali "laikui bėgant tapti oficialia nuomone".
O prezidento atstovė spaudai Jūratė Overlingienė perskaitė prezidento pareiškimą, kuriame pažymima, kad R. Paksas suprantąs, kad politinė padėtis Lietuvoje yra partnerių stebima ir aptariama kitose valstybėse ir tai yra normalus reiškinys diplomatinėje praktikoje.
"Prezidentas pareiškė norįs mūsų partnerius užtikrinti, kad situacija Lietuvoje sprendžiama remiantis demokratinėmis ir konstitucinėmis normomis", - sakė atstovė spaudai.
Prezidentas pareiškė, kad nepriklausomai nuo vidaus politinės situacijos ir apkaltos rezultatų, Lietuva yra ir išliks patikima Jungtinių Amerikos Valstijų ir Europos sąjungininkė.
"Prezidentas primygtinai prašo ministrą pirmininką, kitus politikus neįtraukti užsienio politikos į vidaus politines batalijas", - teigiama prezidento pareiškime.
Nors dar pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje R. Paksas teigė artimiausiu metu susitiksiantis su A. Valioniu ir paprašysiantis pateikti jam pavardes asmenų, pateikusių neoficialią Vašingtone nuomonę, J. Overlingienė teigė, kad "šiuo metu tokių ketinimų prezidentas neišreiškė".
Iš oficialaus vizito JAV grįžęs užsienio reikalų ministras A. Valionis pirmadienį teigė Vašingtone girdėjęs neoficialių kalbų, jog Jungtinės Valstijos laukia prezidento R. Pakso atstatydinimo, kaip demokratijos proceso išraiškos.
Pats ministras antradienį žurnalistams A. Valionis teigė nesuprantantis, kuo yra kaltinamas.
"Jeigu norima, kad aš meluočiau, tai aš nemeluosiu. Mano pareiga yra sakyti tiesą. Jeigu situacija yra rimta, tai ir sakau, kad rimta. Reikia žiūrėti ten, kur yra priežastys, ir jas šalinti, tai, kas išprovokavo tokią Lietuvos situaciją", - yra sakęs A. Valionis.
Prezidento apkaltos komisija iki vasario 13 dienos turi Seimui pateikti išvadą, ar kaltinimai prezidentui pažeidus Konstituciją ir priesaiką yra pagrįsti ir rimti. Savo išvadą dėl kaltinimų šiurkščiai pažeidus Konstituciją turėtų pateikti ir Konstitucinis Teismas.
Prognozuojama, kad balsavimas dėl prezidento nušalinimo gali būti surengtas balandžio mėnesį. Prezidentui nušalinti reikia ne mažiau kaip 85 balsų. Šiuo metu Seime yra 137 nariai.
BNS