Prancūzijos profesinės sąjungos antradienį (05.13) pradėjo protesto akciją prieš premjero Jeano-Pierre'o Raffarino (Žano Pjero Rafareno) vyriausybės ketinimus reformuoti pensijų sistemą.
Dėl streiko buvo atšaukta 80 proc. tarptautinių ir vidaus skrydžių lėktuvais. Paryžiuje kursavo tik 10 proc. metro traukinių ir trečdalis visų autobusų. Be šalies sostinės, visuomeninio transporto sektoriaus darbuotojai streikuos dar mažiausiai 70 šalies miestų.
Streikuoja taip pat mokyklų, ministerijų, ligoninių ir pašto darbuotojai. Be to, visuomeninio sektoriaus darbuotojai sulaukė paramos ir iš tradiciškai maištingai nusiteikusių privataus metalurgijos sektoriaus darbuotojų.
Trijų didžiausių profesinių sąjungų ryžtą surengti protesto akciją paskatino du pirmadienį paskelbti visuomenės nuomonės tyrimai, parodę, kad daugelis Prancūzijos gyventojų pritaria streikui.
Laikraštyje "Le Parisien" publikuojamos apklausos duomenimis, net 64 proc. visuomenės remia demonstrantus. Bet kitame kairiųjų žurnale "Liberation" teigiama, kad nors daugelis pritaria streikams, tik 25 proc. mano, jog streikas pasieks tikslą.
Sąjungos tikisi, kad pavyks suorganizuoti tokio masto demonstracijas kaip 1995 metais, kai tuometinis premjeras turėjo atsisakyti ketinimų reformuoti socialinės apsaugos sistemą ir palikti padidintas geležinkelio darbuotojų pensijas.
Socialinių reikalų ministras Francois Fillonas (Fransua Filonas) nori nukelti viešojo sektoriaus darbuotojų pensinį amžių nuo 37,5 iki 40 metų, kad jis būtų toks pat, kaip ir privataus sektoriaus darbuotojų. Viešojo sektoriaus darbuotojai sudaro maždaug ketvirtį visų dirbančių Prancūzijos žmonių.
Taip pat ketinta sušvelninti įstatymus, ribojančius galimybę dirbti pensinio amžiaus žmonėms ir sumažinti mokesčius privatiems pensijų fondams.
Kalbėdamas gegužės 1-osios šventės proga Prancūzijos prezidentas Jacques'as Chiracas (Žakas Širakas) nepritarė ketinimams stabdyti reformą. Jis tvirtino, kad profesinių sąjungų demonstracijos prieš pensijų reformą neturi pagrindo, ir pridūrė, jog "tokia didi šalis, kaip Prancūzija, negali tikėtis, kad visos problemos bus išspręstos vien pasaulio ekonominės situacijos pagerėjimu".
Jis pridūrė, kad "ėmusi vėl augti pasaulio ekonomika neabejotinai pirmiausia duos naudos toms šalims, kurios bus geriausiai tam pasirengusios ir žinos, kaip padidinti šį ekonomikos augimą savo pačių veiksmais".
Prancūzijos prezidento manymu, šalys nemažai laimės, jei įvykdys reikalingas reformas.
AFP-BNS