Prancūzijos vyriausybė žada finansiškai paremti atominės energetikos tęstinumo Lietuvoje studijos rengimą. Tai pirmadienį (08.04) spaudos konferencijoje Seime sakė praėjusią savaitę Prancūzijoje viešėję Seimo narė, Ignalinos atominės elektrinės regiono problemoms komisijos pirmininkė prof. Kazimira Prunskienė ir darbo grupės atominės energetikos tęstinumo tyrimams vadovas prof. Jonas Gylys.
Pasak K. Prunskienės, susitikime su Prancūzijos vyriausybės energetikos generalinio departamento vadovu buvo aptartas atominės energetikos tęstinumas Lietuvoje, panaudojant esamą infrastruktūrą ir pastatant naujus reaktorius, Prancūzijos galimybės finansuoti tokius tyrimus. K. Prunskienė sakė, kad parengiamuosius darbus šiuose tyrimuose jau vykdo AREVA ir "Siemens" antrinės įmonės "Framatome ANP" specialistai.
Seimo narė pažymėjo, kad gautas pritarimas tokių tyrimų finansavimui yra svarbiausias šios kelionės rezultatas. Prancūzijoje viešėjusioje Lietuvos delegacijoje buvo ir Lietuvos prezidento patarėjas Jonas Ragauskas.
Pasak K. Prunskienės, su Prancūzijos atominės energetikos specialistais buvo kalbama ir apie naujų reaktorių ir esamos infrastruktūros technologijų suderinamumą, sukuriant naują atominės energetikos įmonę, sustabdžius dabartinius reaktorius. "Diskutavome apie tokios įmonės ekonominį konkurencingumą regiono ir ES rinkose, apie galimus šaltinius naujiems reaktoriams pastatyti", - sakė parlamentarė.
Prof. J. Gylys pažymėjo, kad atominės energetikos tęstinumo studijos rengimas, preliminariais duomenimis, galėtų kainuoti apie 700-800 tūkstančių litų. K. Prunskienė pridūrė, kad Lietuvos Vyriausybė kol kas skyrė tam tik 100 tūkstančių litų.
Darbo grupės atominės energetikos tęstinumo tyrimams vadovas J. Gylys sakė, kad šių metų lapkričio pabaigoje bus pateiktos preliminarios tyrimo išvados. Galutinę ataskaitą planuojama pateikti kitų metų pabaigoje.
Pasak J. Gylio, darbo grupėje dirba Lietuvos ir Pabaltijo šalių specialistai, taip pat Prancūzijos ir Vokietijos ekspertai.
ELTA