Populiarumą praradęs Lenkijos ministras pirmininkas Leszekas Milleris (Lešekas Mileris) sekmadienį (06.29) prasidedančiame didžiausios šalies politinės partijos - Kairiųjų demokratų sąjungos (KDS) suvažiavime vėl sieks partijos vadovo posto.
Vis dėlto analitikai mano, kad 2001 metų pabaigoje į valdžią atėjęs šios ekskomunistinės partijos vadovas bus perrinktas dvi dienas vyksiančiame suvažiavime, nes kol kas niekas jam nesiryžo mesti iššūkio ir jis yra vienintelis kandidatas.
L. Milleriui buvo suteikta dar viena proga likti politinėje scenoje, kai birželio 13 dieną jam pavyko laimėti balsavimą dėl pasitikėjimo savo vyriausybe. Tai greičiausiai lėmė prieš penkias dienas įvykęs referendumas, kuriame lenkai didele persvara pritarė, kad šalis 2004 metų gegužės 1 dieną prisijungtų prie Europos Sąjungos (ES).
Vis dėlto pirmadienį paskelbti TNS OBOP surengtos paskutinės nuomonių apklausos rezultatai rodo, kad net 60 proc. lenkų pageidautų naujos vyriausybės, o L. Millerio komanda tenkina vos 23 proc. respondentų.
L. Millerui šiuo metu ramybės neduoda kelios opios problemos, tarp jų beveik 20 proc. siekiantis nedarbas ir daugiamilijoninis korupcijos skandalas, su kuriuos jis pats yra netiesiogiai siejamas.
Pasak L. Millerio patarėjo politiniais klausimais Tadeuszo Iwinskio (Tadeušo Ivinskio), KDS yra įsitikinusi, kad, nepaisant visų problemų, ji ir toliau bus svarbi politinė jėga.
Nors ir nusilpusi, KDS yra "didžiausia Lenkijos partija, turinti visas galimybes laimėti kitus parlamento rinkimus", kurie turėtų įvykti 2005 metais, teigė jis.
Tačiau artėjant suvažiavimui, įtakingi partijos veikėjai negailėjo kritikos. Užsienio reikalų ministras Wlodzimierzas Cimoszewiczius (Vlodzimežas Cimoševičius) pareiškė, kad partija daro tas pačias klaidas, kaip ir dešinioji konservatorių vyriausybė, kurią ji pakeitė.
"Jei kairė nesugebės pasikeisti, ją ištiks toks pats likimas, kaip ir dešinę. Rinkėjai nėra atlaidūs", - sakė W. Cimoszewiczius žurnalistams praėjusią savaitę.
KDS atstovas spaudai Jerzy Wenderlischas (Ježis Venderlišas) tokią kritiką atmetė kaip bandymą stiprinti savo pozicijas prieš suvažiavimą.
"Mes esame didelė partija ir niekas nėra amžinas. Tarp mūsų yra daug asmenų, kurie reiškia įvairias nuomones", - sakė jis.
Tačiau W. Cimoszewiczius pakankamai konkrečiai įvardijo kairės klaidas.
"Partijos interesai iškeliami aukščiau valstybės, valstybės tarnautojai parenkami veikiau pagal politines pažiūras, o ne pagal jų kompetenciją, - piktinosi jis. - Pamirštama, kad Lenkijoje gyvena 40 mln. žmonių, o ne 100 tūkst. vienos partijos narių".
Jeigu dėl kairiųjų lyderio abejonių nekyla, tai dėl jo pavaduotojų postų turėtų užvirti smarki kova, nes partijos vadovo pavaduotojais jau panoro tapti septyni politikai, tarp gynybos ir vidaus reikalų ministrai: Jerzy Szmajdzinskis (Ježis Šmaidzinskis) ir Krzysztofas Janikas (Kšištofas Janikas).
Neatmetama galimybė, kad partijos pirmininko pavaduotoju taip pat panorės tapti Seimo pirmininkas Marekas Borowskis (Marekas Borovskis) ir švietimo ministrė Krystyna Lybacka (Kristina Libacka).
Maždaug 150 tūkst. narių turinčiai partijos suvažiavime atstovaus 850 delegatų.
AFP-BNS