Pirmąjį iš somatinės ląstelės sėkmingai klonuotą žinduolį avį Dolly teko užmigdyti, nes buvo nustatyta, kad ji sirgo nepagydoma plaučių liga, savaitgalį pranešė Škotijos sostinės Edinburgo Roslino institutas.
"Ji sirgo nepagydoma liga", - penktadienį (02.14) institutui paskelbus pranešimą sakė dr. Harry Griffinas. Dolly klonavęs profesorius Ianas Wilmutas (Janas Vilmutas) AFP sakė, kad šešerių metų avis "galbūt buvo kiek per jauna" susirgti progresuojančia plaučių liga. Nerimaujama, kad klonuota avis galbūt pernelyg sparčiai seno.
1996 metų liepą atsivesta Dolly buvo klonuota iš šešerių metų avies tešmens ląstelės. Ji buvo itin svarbus mokslo faktas, tačiau trumpas jos amžius privertė smarkiai susirūpinti dėl klonavimo mokslo.
"Avys gali išgyventi iki 11 ar 12 metų, - sakė H. Griffinas. - Plaučių infekcijos dažnai pasitaiko senesnėms avims, ypač toms, kurios laikomos patalpoje. Dabar atliekame skrodimą, o reikšmingas jo išvadas paskelbsime".
Dolly buvo vadinama vienu reikšmingiausių dešimtmečio laimėjimų, tačiau taip pat išprovokavo karštus debatus dėl klonavimo etikos, kuriuos dar labiau pakurstė religinės raelininkų bendruomenės tvirtinimai, kad šio judėjimo kompanija jau klonavo žmones.
Nuo to laiko, kai pasaulį išvydo Dolly, mokslininkai klonavo peles, karves, kiaules, ožkas, triušius ir kates.
Dolly buvo sukurta po 276 nesėkmingų klonavimo bandymų, kurių rezultatas - daug apsigimusių ar sergančių gyvulių. Mokslininkai nurodo, kad tik 3 proc. klonuotų gyvulių atsivedami gyvi, be to, daugelis išgyvenusių gyvulių turi rimtų defektų ir apsigimimų.
Specialistai dėl avies Dolly susirūpino pernai sausį, kai ji pradėjo šlubuoti viena koja ir buvo nustatyta, kad ji susirgo artritu. Tai būtų normalu, jei avis būtų senesnė, todėl kilo nauji ginčai dėl to, kaip apskaičiuoti tikrąjį Dolly amžių ir kokia yra klonų ankstyvo senėjimo rizika.
I. Wilmutas tuo metu sakė, kad Dolly galėtų išgyventi iki 10 metų, tačiau jos artritas rodo, kad klonavimo technologijos yra "neefektyvios" ir jas reikia tobulinti.
Žmogaus klonavimo etikos specialistas Patrickas Dixonas penktadienį sakė, kad Dolly ligos priežastys turės didžiulę reikšmę sprendžiant dėl žmogaus klonavimo.
"Tikrai svarbu tai, dėl ko Dolly nugaišo ir ar priežastys yra susijusios su ankstyvu senėjimu", - pažymėjo jis.
"Kilo įtarimų, kad Dolly nebuvo tokia sveika, kaip tikėtasi ir kad jai išsivystė stiprus artritas. Ji nebuvo sena, bet ją reikėjo užmigdyti, - sakė P. Dixonas. - Svarbiausia tai, kokia tiksliai progresuojančia plaučių liga ji sirgo ir ar tai gali būti kaip nors susieta su jos klonavimo technologija".
JAV įsikūrusi Raelininkų judėjimo kompanija "Clonaid" skelbia, kad per pastarąsias šešias savaites gimė net trys klonuoti kūdikiai, tačiau mokslinė visuomenė skeptiškai vertina šiuos pranešimus.
P. Dixonas pridūrė: "Nesvarbu, ar tikite "Clonaid" pareiškimais - dabar atrodo neišvengiama, kad šiais metais kur nors pasaulyje gims žmogaus klonų. Daug mokslininkų labiausiai rūpinasi dėl to, kad žmogaus klonams, net jei jie nebus smarkiai apsigimę, jau paauglystėje prireiks klubo sąnario protezavimo operacijų, o sulaukus 20-ojo gimtadienio galbūt pasireikš senatvinė silpnaprotystė".
"Štai kodėl Dolly sveikata tokia svarbi ir kodėl viso pasaulio mokslininkai lauks jos skrodimo išvadų", - sakė jis.
"Nemanau, kad reikia kokių nors įtikinamesnių argumentų prieš žmogaus klonavimą", - pažymėjo I. Wilmutas, kuris griežtai nepritaria žmogaus klonavimui.
Avis Dolly, kuri buvo pavadinta kantri muzikos dainininkės Dolly Parton garbei, du kartus sėkmingai susiporavo su avinu Davidu. Pirmąjį savo ėriuką Bonnie ji atsivedė 1998-ųjų balandį, o kitus tris ėriukus - 1999-aisiais.
Avis Dolly yra pažadėta Škotijos nacionaliniam muziejui ir vėliau bus eksponuojama Edinburge.
AFP-BNS