Stojimo į ES šventę apkartino abejotini valdžios sprendimai. Jau gegužės 1-osios rytą dauguma klaipėdiečių, nutarusių šventės proga pakelti taurę, buvo nemaloniai nustebinti. Parduotuvėse buvo reikalaujama, kad alkoholinių gėrimų ir tabako pirkėjai - net ir pensininkai - pateiktų asmens pažymėjimus.
Didelių prekybos centrų, turinčių ne tik kasos aparatus, bet ir kompiuterius, pardavėjai į duomenų bazę įvesdavo ir pirkėjų pasuose, pensininkų bei vairuotojų pažymėjimuose nurodytus asmens kodus. Mažose parduotuvėse dokumentus tik sulygindavo su “originalu”.
Pirkėjai pyksta
Alkoholio pardavėjai pirkėjus įtikinėjo, kad taip elgtis juos verčia nauji įstatymai, sugriežtinantys prekybininkų atsakomybę už alkoholinių gėrimų pardavimą nepilnamečiams. “Nepatikrinsime pirkėjo amžiaus - iškart neteksime licencijos prekiauti alkoholiu. Kam rizikuoti?” - sakė alkoholinių gėrimų parduotuvės vedėja, prašiusi nenurodyti savo pavardės, nes neva jai gali būti pritaikytos sankcijos. Į “Klaipėdos” klausimą, ar ji skaitė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, vedėja atsakė, jog kaip tik ketina sėsti prie kompiuterio ir viską patikrinti. Vedėja neigė, kad jos parduotuvė dalyvauja šioje savotiškoje protesto akcijoje.
Kai kurių Klaipėdos alkoholinių gėrimų parduotuvių darbuotojai sakė, kad pirkėjai audringai reiškė nepasitenkinimą, jog reikia pateikti dokumentus. “Ypač piktinosi nuolatiniai, vidutinio amžiaus ir pagyvenę pirkėjai. Daugelis ketino skųstis mūsų viršininkams. Jaunimas iki 25 metų pretenzijų nereiškia, nes įprato, kad ir anksčiau tikrindavome jų amžių”, - sakė parduotuvės vedėja. Kitos nedidelės alkoholinių gėrimų parduotuvės darbuotoja teigė, kad ją “priveikė” neblaivūs pirkėjai: “Jie svaidėsi negražiais žodžiais, pasitraukė tik pagrasinus iškviesti policiją.” Pardavėja pripažino, kad per šias dienas alkoholinių gėrimų prekyba sumažėjo 10-15 procentų, nes vieni pirkėjai neturi jokių dokumentų, kiti pereina pas konkurentus. Vienos parduotuvės pardavėja sakė savo atsakomybe nereikalaujanti dokumentų iš tų, kurių amžius nekelia abejonių: “Manau, jog panašiai elgiamasi ir kioskuose, kur ypač naktimis gali nereikalauti jokių dokumentų. Kioskams prasideda prekybai palankus metas.”
Parduotuvėse nėra informacijos, kad asmens pažymėjimus turi pateikti ir pensininkai. Prie kasų ir alkoholinių gėrimų prekystalių yra tik lentelės, kuriose nurodyta, jog alkoholiniai gėrimai ir tabakas neparduodamas jaunesniems nei 21 metų. Apie akcijos pradžią pirkėjams pranešė didieji prekybos centrai ir kai kuriuose laikraščiuose paskelbta, kad prekybininkai neturi išeities, jie paklūsta įstatymui, nors naujoji tvarka jiems nepatinka.
Netektų licencijos
Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Gediminas Žižys “Klaipėdai” sakė, jog prekybininkai ne protestuoja, bet ėmėsi prevencinių priemonių, kad alkoholiniai gėrimai nebūtų parduodami nepilnamečiams. G.Žižys pripažino, kad ši prevencinė priemonė - tarsi atsakymas į Lietuvos Seimo priimtas Alkoholio kontrolės bei Tabako kontrolės įstatymų pataisas. Šios pataisos numato, kad įmonės, antrą kartą pagautos parduodant alkoholinius gėrimus nepilnamečiams, neteks prekybos alkoholiu licencijos. O nauja licencija nebus išduodama vienerius metus nuo pastarosios panaikinimo.
Pasak G.Žižio, prekybininkų prevencinės priemonės - neterminuotas renginys. “Kasininkė pati sprendžia, ar pirkėjas atrodo jaunas, ar ne. Vėliau kasininkės pasiaiškinimuose rašo, kad klientas atrodė suaugęs. Suklydo kasininkė, o kenčia visa prekybos įmonė. Mes nusprendėme nerizikuoti”, - teigė G.Žižys. Pasak jo, prevencinėje priemonėje dalyvauja visos didelės prekybos įmonės, kurių apyvarta per metus siekia 5 mlrd. Lt ir kuriose dirba daugiau kaip 30 tūkst. žmonių. Tai “Iki”, “VP Market”, “Rimi”, “Norfa” prekybos tinklai.
Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertas Giedrius Kadziauskas teigė, jog baimė prarasti licenciją verčia verslininkus griebtis nereikalingų ir nepatogių prekybos metodų.
Akciją pasmerkė
Lietuvos Seimo laikinasis Pirmininkas Česlovas Juršėnas prekybininkų veiksmus įvertino kaip “diversiją”. “Tai yra diversijos forma. Lyg iš veido nesimato, kas prieš tave: vaikas ar pensininkas”, - teigė Č.Juršėnas. Lietuvos laikinasis Prezidentas Artūras Paulauskas paragino prekybininkus “nepiktinti žmonių, prekiaujant alkoholiu ir tabaku”. “Kilus abejonėms dėl pilnametystės, įstatymai suteikia teisę reikalauti asmens amžių įrodančio dokumento, - sakė A.Paulauskas. - Tačiau prekybininkai turi vadovautis ir sveiku protu, nepiktinti žmonių, dirbtinai nekurti problemų ten, kur jų nėra.” A.Paulauskas paprašė, kad Lietuvos ūkio ministras Petras Čėsna imtųsi priemonių prieš prekybininkus, kurie iš visų pirkėjų reikalauja pateikti dokumentus. P.Čėsna prekybininkų akciją laiko nekorektiška. Seimo ekonomikos komiteto narys Artūras Vazbys teigė, kad prekybininkai savo akcija siekia sukelti žmonių nepasitenkinimą ir užsitikrinti palankias prekybos sąlygas.
Skelbia karą Seimui?
Kiekviena konflikte dalyvaujanti pusė pateikia savo duomenų apie tai, ar gyventojai pritaria šiai akcijai. G.Žižys tvirtina, kad apie 80 proc. gyventojų palaiko prekybininkus, kiti 20 proc. - valdininkai ir biurokratai. Jis pripažino, jog sudaromi nepatogumai ir pensininkams, bet kitaip neįmanoma. Pardavimo negali būti tol, kol neįvestas asmens kodas.
Kai kurie Seimo nariai akciją vertina kaip prekybininkų nepaklusimo parlamentarų sprendimui formą. Prekybininkai nepripažįsta, jog pradėjo akciją, turinčią sukelti visuomenės nepasitenkinimą Seimo sprendimais. Dar nežinia, kokių priemonių padėčiai normalizuoti imsis Lietuvos Vyriausybė. Didieji prekybos centrai yra gana įtakinga šalies jėga. Jau dabar kai kurios jėgos bando įstojimą į Europos Sąjungą gegužės 1-ąją susieti su prekybininkų reikalavimu nuo gegužės 1-osios, perkant alkoholinius gėrimus, pateikti pasą. Kol konfliktas pačiame įkarštyje, nepatogumų patiria labiausiai neapsaugoti gyventojų sluoksniai.
“Klaipėda” (http://www.klaipeda.daily.lt)