• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Petro Auštrevičiaus atsakymai į Edmundo Jakelaičio klausimus LNK televizijos "Piko" laidoje 2004 m. birželio 7d .

REKLAMA
REKLAMA

Jūsų pozicija dėl indėlių grąžinimo.

– Tai viena iš sričių, kur aš visuomet sakau: padarykim tai, ką esame pažadėję. Mes turime tiek valstybės įsipareigojimų piliečiams, kad naujų įsipareigojimų atsiradimas kartais atrodo juokingas dalykas. Jūs pažiūrėkite – I ir II grupė, kuri išskirta indėlių grąžinimui, mes jiems skolingi 220 mln. Ar tie žmonės, kuriems jau daugiau kaip 70 m., ar jie gali ilgai laukti indėlių grąžinimo?Ką, mes valstybėje negalime rasti šių pinigų? Mes negalime pasakyti, kad Lietuvai tapus ES nare, jums teks laukti ne 5 ar daugiau metų? Tai neapibrėžtas laikotarpis… Kodėl mes negalime pasakyti: per 1-1,5 m. jūs atgausite savo pinigus. Man atrodo, tai valstybės pareiga. Dabar mes turime vykdyti tą įsipareigojimą iki galo.

REKLAMA

- Iš ko paimti tuos pinigus?

- Aš manau, biudžete mes galime rasti tų pinigų tikrai, žmonės tai supras. Juo labiau, aš girdžiu iš verslo gerą įsipareigojimą - išleiskime vertybinius popierius. Verslas juos įsigis ir padės savo žmonėms.

- Kitaip tariant, vertybinių popierių sąskaita, jūs galvojate, įmanoma įvykdyti tuos įsipareigojimus, bent jau tą įsipareigojimą - indėlių grąžinimą?

REKLAMA
REKLAMA

- Tai trumpalaikis pasiskolinimas. Ir jeigu verslas, lietuviškas verslas, iškelia šią iniciatyvą - tai puiku, nes verslas atiduoda savo, sakykime, skolą žmonėms, kurie dirbo ilgą laiką ir kurie neteko indėlių.

- Bet tai būtų dar viena skola ateičiai?

- Jokiu būdu ne. Šita skola mūsų nenuskurdins. Skola savo piliečiams yra baisiausia skola, kurią gali turėti valstybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kai kas sako, kad apskritai reikia nutraukti indėlių grąžinimą, kad tai neveiksmingas procesas, nes pinigai yra suvalgomi. Gal geriau juos investuoti į smulkųjį ir vidutinįjį verslą?

- Susitikinėju su žmonėmis labai daug kur. Vienas pagrindinių klausimų, kuris yra užduodamas, ypač pagyvenusių žmonių: kada bus grąžinti mūsų pinigai? Vienok, valstybė davė įsipareigojimą, pasakė žmonėms taip, ar mes galime sustabdyti ir peržiūrėti šitą įsipareigojimą? Nebus pasitikėjimo tarp piliečių ir valstybės. Aš manyčiau, kad tai gali būti iš tikrųjų jų valstybės pagrindus pažeidžiantis veiksmas.

REKLAMA

- Kai kas sako, kad Lietuva niekada neatgaus (Vnešekonombanko) tų pinigų dėl priešiškai - kategoriškai Rusijoje priimamo Lietuvos įstatymo "Dėl okupacijos žalos atlyginimo".

- Gal yra ir tokia nuomonė. Tačiau mes esame nepriklausomos valstybės, ir mes turime derėtis nepriklausomai nuo mūsų dydžio ir kelti šituos pagrįstus reikalavimus derybose; matant galimybes susitarti. Aš manau, ir Rusija tampa vis labiau civilizuota valstybe, jai taip pat rūpi jos prestižas ir įvaizdis pasaulyje.

REKLAMA

- Jeigu jūs būtumėte išrinktas prezidentu, reikalautumėte okupacijos žalos atlyginimo? Prezidentas V. Adamkus į tai žiūrėjo iš didelio atstumo, pakankamai atsargiai; R. Paksas, regis, taip pat. Kokia būtų jūsų pozicija?

- Aš laikausi nuostatos, kad istorinis teisingumas turi egzistuoti. Žala turi būti pripažinta. Kada mus pasieks tos žalos atlyginimas, tai antraeilis klausimas. … Gal siekti to sprendimo vėliau, bet pirmieji žingsniai turi būti žengti. Tai įneštų daug daugiau ramybės ir susitaikymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Bet skirtingai nuo Vokietijos, kuri moka kompensacijas, Rusija net nepripažįsta paties okupacijos fakto. Kaip galima kalbėtis, jeigu mūsų niekas negirdi?

- Negirdi, bet galbūt išgirs. Mes - ES valstybė, negalime leisti, kad mūsų taip nevertintų. Mes turime kelti šitą klausimą jau kitu statusu. Dabar mes esame visiškai kitokioje situacijoje. Tai, ką kelia Lietuva, kelia ir Estija. Matykime naujas galimybes susitarti. Jeigu mes pripažinsime beviltiškumą, tai kam pradėti kautynes? Mes esame civilizuota valstybė ir norime civilizuoto sprendimo.

REKLAMA

- Bet panašu, kad Rusija nelabai vertina ir pačią ES. Štai mėsos importą uždarė, ir sprendimo nėra.

- Aš nemanau, kad tai yra ilgalaikė politika. Iš tikrųjų Rusija yra labai priklausoma nuo prekybos, nuo politikos, kuri formuojama ES. Ilgainiui Rusijos ekonominė priklausomybė, arba netgi abipusė priklausomybė, šitų dviejų blokų didės. Tai yra dviejų labai galingų blokų santykiai, kurie neturi būti užtemdyti jokiais nereikalingais nesutarimais.Spausdinama sutrumpintai

"Omni Laiko" redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su autorių pareikštomis mintimis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų