• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stambiausius valstybei priklausančius objektus pernai privatizavęs Valstybės turto fondas (VTF) tik tris iš jų pardavė užsieniečiams, visus kitus nupirko lietuviai.Tarp stambių bendrovių, pernai atitekusių vietiniams investuotojams, yra "Vakarų skirstomieji tinklai" (VST), "Klaipėdos transporto laivynas", alkoholio gamybos bendrovės Kauno "Stumbras", "Vilniaus degtinė".

REKLAMA
REKLAMA

"Privatizavimo konkursus laimi tas, kas pasiūlo didesnę kainą. Kai finansiniai pajėgumai yra vienodi, laimi tas, kuris turi daugiau informacijos", - Eltai sakė "VB Vilfima" projektų vadovas Tomas Andriuškevičius.

REKLAMA

Pasak jo, VTF pardavinėjami privatizavimo dokumentų rinkiniai yra formalioji pusė, nes veikia ir kultūrinės žinios: reikia gerai pažinoti šalį ir kurį laiką joje vystyti savo verslą, kad žinotum tiek pat, kiek ir vietinis investuotojas.

"Skirtinga informacija lemia, kad užsienio investuotojas privatizuojamą verslą laikolabiau rizikingu", - mano T. Andriuškevičius.

REKLAMA
REKLAMA

"VB Vilfima" projektų vadovas mano, kad ir šiemet gegužę Lietuvai tapus ES nare, šis faktas nepriartins užsienio investuotojų.

"ES idėja - bandymas atkartoti JAV ekonomikos, kur veikia laisva prekyba, laisvas kapitalo ir darbo jėgos judėjimas, sėkmę. Tačiau dėl kultūrinių skirtumų sukurti analogą yra sunku, nes, be kitų priežasčių, Europoje darbo jėgos judėjimas yra ribotas. Padėtis gali pasikeisti, bet ne taip greitai, todėl turėtų išlikti tos pačios tendencijos", - sakė T. Andriuškevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pačią didžiausią pernai privatizuotą įmonę - VST - nusipirko su stambiausia Lietuvos mažmeninės prekybos bendrove "VP Market" susijusių asmenų įkurta įmonė "NDX Energia". Buvo keli atvejai, kuomet užsienio investuotojai iš privatizavimo konkursų buvo eliminuoti suabejojus jų patikimu ar dėl procedūrų pažeidimų.

"Lietuviai yra geresni verslininkai negu užsieniečiai, užtenka prisiminti "Vilniaus Vingio", "Grigiškių" atvejus, kurias dabar sėkmingai valdo vietiniai verslo atstovai. Be to, išmokta valdyti, investuoti, skolintis, dirbti su tarpininkais ir konsultantais", - Eltai sakė FMĮ "Finasta" finansų makleris Algimantas Variakojis.

REKLAMA

Pasak jo, Lietuvai tapus ES nare, joje parduodamu verslu gali susidomėti dideli koncernai, tačiau lietuviai turėtų atsilaikyti.

Per praėjusius metus Valstybės turto fonde buvo parduoti 404 objektai, kurių dauguma priklausė valstybei, o beveik trys dešimtys - savivaldybėms. Pernai Lietuvoje turto buvo privatizuota už 910,4 mln. litų - tai yra antros pagal dydį pajamos iš privatizavimo per praėjusius aštuonerius metus, o VTF gavo 1,089 mln. litų grynojo pelno - dukart daugiau nei 2002 metais, kai jis sudarė 542,056 tūkst. litų.

REKLAMA

Praėję metai greičiausiai būtų buvę dar rezultatyvesni, tačiau dėl teismo buvo įšaldytas "Lietuvos jūrų laivininkystės" privatizavimas, iš keturių valstybės valdytų alkoholio gamybos bendrovių investuotojo nesurado "Anykščių vynas".

Iš viso per 1998-2003 metus Lietuvoje turto jau yra privatizuota už 5,429 mlrd. litų.

Privatizavimo procesas Lietuvoje jau baigiasi, nors valstybės rankose dar lieka tokios įmonės kaip "Rytų skirstomieji tinklai", "Lietuvos avialinijos", "Lietuvos geležinkeliai", dalis akcijų lieka neprivatizuota "Lietuvos dujose". Tačiau daugiausiai valstybei yra likę nedideli objektai.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų