Klaipėdos miesto apylinkės teismas vakar atmetė "Sodros" Klaipėdos skyriaus ieškinį pensininkei, kuriai trylika metų neteisėtai buvo mokamos dvi pensijos. Keturias operacijas patyrusiai 2-osios grupės invalidei Fedosijai Murašovai po posėdžio prireikė greitosios medikų pagalbos.
Kodėl atmetė "Sodros" ieškinį, teismas vakar nekomentavo. Apie tai - pranešė - bus galima sužinoti tik po keleto dienų, kai bus surašytas sprendimas.
Prieš paskelbiant šią nutartį teisėja, atnaujinusi bylos nagrinėjimą, pateikė keletą klausimų "Sodros" atstovui. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad "Sodros" darbuotojai nepastebėjo, jog apie dvi pensininkės gaunamas pensijas liudija net jų žiniaraščiai - juose F. Murašovos pavardė dukart įrašyta tame pat puslapyje.
"Teismas nepasidavė šūsniams makulatūros ir priėmė teisingą sprendimą. Sveikinu teismą", - po posėdžio džiaugėsi advokatas Eugenijus Paročka.
F. Murašova blogai pasijuto jau per posėdžio pertraukėlę, ji išgėrė savo atsineštų vaistų ir liko klausyti sprendimo. Iškart po to moterį ištiko priepuolis. Žurnalistų iškviesti greitosios medikai ją išvežė į ligoninę.
"Sodros" Klaipėdos skyrius iš F. Murašovos prašė teismą priteisti pensijos permoką - 17 987,91 lito.
Ši permoka susidarė nuo 1990 metų pensininkei išmokant dvi pensijas - invalidumo ir senatvės. Vienu metu mokėti šias dvi pensijas įstatymai neleidžia."Sodros" Klaipėdos skyriaus atstovai buvo įsitikinę, kad pensininkė sąmoningai apgaudinėjo "Sodrą", žinodama, jog įstatymai leidžia piliečiui gauti tik vieną pensiją.
Klaida aptikta praėjusių metų vasario 28 dieną, kai turimi duomenys buvo pervesti į naują kompiuterinę sistemą. Iki tol veikusi sistema klaidų apie mokamas dvi pensijas nefiksavo, o rankomis patikrinti per 100 tūkst. Klaipėdos pensininkų duomenis buvę neįmanoma - tekdavę pasitikėti "pensininko sąžine".
Invalidumo pensija F. Murašovai buvo pradėta mokėti 1970 metų rudenį. O 1990-ųjų gegužę moteris kreipėsi į "Sodrą" su prašymu skirti jai senatvės pensiją. F. Murašova tvirtino, jog apie gaunamą antrą pensiją jos niekas nepaklausė ir neperspėjo. "Sodros" atstovų manymu, pati pensininkė neįvykdė savo prievolės - pildydama prašymą skirti senatvės pensiją nurodė, kad jai nėra paskirta ir mokama jokia kita pensija.
Darbuotojai, kurie 1990 metais F. Murašovai skyrė antrąją pensiją, "Sodroje" jau nebedirba.
Kai buvo aptikta klaida, F. Murašovai buvo pasiūlyta susidariusią permoką grąžinti kas mėnesį iš savo pensijos išmokant po 10 litų skolos.
Pensininkė, iš pradžių sutikusi ir pasirašiusi prašymą išskaityti iš pensijos šią sumą, vėliau pasiūlymą atmetė.
Piktindamasi valdininkų aplaidumu, ligota moteris sakė, jog ji baigusi tik tris klases ir įstatymų neskaito.
Jos advokatas ginamojoje kalboje pabrėžė, kad "Sodra" žinojusi apie dvigubą pensiją kur kas anksčiau ir nesiėmė jokių priemonių. To įrodymas - dar 1995 metais viename voke atsiųstos pažymos apie jai išmokamų dviejų pensijų perskaičiavimą.
Pensijų permokų atvejų, pasak "Sodros" pranešimo spaudai, nustatoma ir daugiau. Būna, kad permokos susidaro dėl neteisingai apskaičiuoto stažo, draudžiamųjų pajamų koeficiento ir kitų priežasčių.
Tačiau permokos atsiranda ir dėl to, kad pensininkai pateikia žinomai neteisingą informaciją apie stažą ir turėtą uždarbį. Kiekvienu atveju siekiama nustatyti kaltus asmenis - ar tai būtų "Sodros" darbuotojai, ar pensininkai, ar darbdaviai, išdavę neteisingas pažymas ir pan.- ir išieškoti iš jų permokas.
Dienraštis “Vakarų ekspresas” (www.ve.lt)