Plačiausiu Lietuvos šiuolaikinės kultūros pristatymu Prancūzijoje vyksiančiame festivalyje "Šiauriečiai" ("Les Boreales") tikimasi sudominti ne tik prancūzų publiką, bet ir pritraukti Šiaurės šalių dėmesį Lietuvai ir jos kultūrai.
Šiuolaikinių Lietuvos menų įvairovė - literatūra, teatras, kinas, šokis, muzika, fotografija, videomenas - lapkričio 21-29 dienomis bus pristatomi dvyliktajame Šiaurės šalių kultūros festivalyje Normandijoje. Šiaurės Prancūzijos Kano (Caen) mieste ir dar 20-yje Žemutinės Normandijos miestų vyksiančio festivalio renginiuose Lietuva pasirodys garbės viešnios teisėmis.
Trečiadienį Prancūzijos ambasadoje Vilniuje pristatant festivalio programą, kultūros ministrė Roma Žakaitienė priminė, jog šįmet Lietuva ir Prancūzija pasirašė dvišalę bendradarbiavimo kultūros, švietimo ir mokslo srityse sutartį ir patvirtino penkerių metų kultūrinio bendradarbiavimo programą. Dalyvavimas šiame festivalyje suteiks galimybę geriau supažindinti Prancūzijos gyventojus su Lietuvos literatūra ir kitais šiuolaikiniais menais, o renginio atgarsis, pasak ministrės, neturėtų nusileisti mūsų šalies pasirodymo praėjusių metų Frankfurto knygų mugėje sėkmei.
Pasak festivalio koordinatoriaus ir direktoriaus Žeromo Remi (Jerome Remy), festivalis "Šiauriečiai" šįmet vyks jau vienuoliktą kartą. 1992 m. sumanytas Normandijos sostinės Kano miesto universiteto iniciatyva, tarptautinis renginys daug metų buvo skirtas penkioms Šiaurės šalims - Norvegijai, Švedijai, Danijai, Suomijai ir Islandijai. Minint renginio dešimtmetį, nuspręsta išplėsti festivalio geografiją į Baltijos šalis. Pernai festivalyje garbės viešnios teisėmis dalyvavo Estija, šįmet pasirodys Lietuva, kitąmet laukiama Latvijos atstovų.
Normandijoje išsilaipins gausus Lietuvos menininkų "desantas". Prancūzų skaitytojams bus pristatomos lietuvių literatūros pajėgos - net 20 šiuolaikinių rašytojų, jų kūryba išversta į prancūzų kalbą. Tarp autorių - Jonas Mekas, Vanda Juknaitė, Sigitas Parulskis, Jurga Ivanauskaitė, Marius Ivaškevičius. Lietuvių rašytojai dalyvaus apskritojo stalo diskusijose su kitų šalių kūrėjais ir literatūrinėje kelionėje po Normandijos miestų bibliotekas ir mokyklas.
Prancūzijos žiūrovams puikiai pažįstamas teatro režisierius Eimuntas Nekrošius ves "Giesmių giesmės" meistriškumo kursus prancūzų aktoriams, o režisieriaus Oskaro Koršunovo teatras pristatys spektaklio "Vienatvė dviese" pasaulinę premjerą. Dalyvaus pats spektaklio režisierius O. Koršunovas, pjesės autorius S. Parulskis ir kompozitorius Gintaras Sodeika.
Prieš pat festivalio atidarymą numatytas pažintinių paskaitų ciklas bibliotekininkams, pedagogams ir plačiajai visuomenei "Kelionė į lietuvių literatūrą ir kultūrą". Festivalį pradės dviejų didelių parodų - "Lietuva Europos širdyje" ir "Lietuviška fotografija vakar ir šiandien" - atidarymas.
Lietuvišką kiną Prancūzijoje reprezentuos J. Meko ir Šarūno Barto filmų retrospektyvos bei 17 animacinių filmų vaikams programa. Mūsų fotografijos menui atstovaus devyni įvairių kartų fotomenininkai: Antanas Sutkus, Artūras Valiauga, Mindaugas Kavaliauskas, Ramūnas Krupauskas, Ramūnas Danisevičius ir kt.Kauno šokio teatras "Aura" rodys choreografės Birutės Letukaitės šokio spektaklį "Extremum Mobile". Elektroninės muzikos koncertų programoje "Boreales Digitales" skambės ir lietuvio Skardo muzikinė kūryba.
Prancūzų žiūrovai taip pat galės susipažinti su avangardinės lietuvių dailės fenomenu - Jurgio Mačiūno kūryba. Vilniaus dailės akademijos studentai dalyvaus tarptautiniame seminare "Zebra crossing" su kolegomis prancūzais ir norvegais.Lietuvos prisistatymą Prancūzijoje rengia Žemutinės Normandijos regioninis literatūros centras ir Lietuvos institutas, talkinant viešajai įstaigai "Lietuviškos knygos", Šiuolaikinio meno centrui, kitoms kultūros institucijoms.
ELTA