Nežinia dėl šeštadienį (10.25) suimto turtingiausio Rusijos žmogaus, naftos magnato Michailo Chodorkovskio likimo ir dėl jos kylantys spėliojimai, kokios įvykių eigos reikėtų laukti Rusijoje, tęsiasi. Didžioji pasaulio žiniasklaidos dalis įtikinamiausia versija laiko politinį susidorojimą.
Trys verslo susivienijimai - Rusijos pramonininkų ir verslininkų sąjunga (RPVS), Rusijos visuomeninė organizacija "Verslo Rusija" ir mažojo bei vidutiniojo verslo organizacija "Rusijos atrama" vakar dalyvavo antikrizinės grupės posėdyje, kuriame buvo aptariamos galimybės susitikti su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Šis, iki tol susilaikęs nuo bet kokių komentarų, atsisakė susitikti su verslininkais, ragindamas nutraukti "isteriją ir spekuliacijas" dėl "Jukos" bylos", o vyriausybės narių prašė nesivelti į diskusijas apie suėmimą.
"Ar žmogus kaltas, ar ne - tai dar turi įrodyti tie, kurie taip mano, - sakė V. Putinas, - bet sprendimą šiuo klausimu gali priimti tik teismas, o prieš jį, kaip ir prieš įstatymą, lygūs turi būti visi - ir kuklus klerkas, ir valstybės valdininkas - net aukščiausio rango, ir eilinis pilietis, ir stambus verslininkas - nepriklausomai nuo to, kiek milijardų dolerių yra jo asmeninėse arba korporatyvinėse sąskaitose".
Viena iš svarbiausių Rusijos vertybinių popierių biržų - MICEX pirmadienio rytą buvo nutraukusi prekybą dėl M. Chodorkovskio suėmimo. Prekybos sesijos pradžioje MICEX pagrindinis indeksas smuko 13 proc., o 8 val. 30 min. prekyba buvo nutraukta vienai valandai. "Jukos" akcijų kursas nukrito 19,25 proc. Kitoje vertybinių popierių biržoje - RTS naftos bendrovės akcijos smuko 16 proc. Londono biržoje “Jukos” akcijų kursas krito kiek daugiau nei 20 proc., o prekyba akcijomis pradėta tik 1,5 val. nuo biržos atidarymo. Berlyne vakar vidurdienį “Jukos” akcijų vertė buvo kritusi daugiau nei 17 proc.
Lietuvos Respublikos Seimo opozicinės partijos Tėvynės sąjungos lyderis Andrius Kubilius, reaguodamas į naftos koncerno "Jukos" vadovo Michailo Chodorkovskio suėmimą, vakar siūlė Vyriausybei svarstyti galimybę iš "Jukos" išpirkti "Mažeikių naftos" akcijas bei stabdyti bendrovės "Lietuvos dujos" akcijų pardavimą Rusijos koncernui "Gazprom".
Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas socialdemokratas Algirdas Butkevičius "Jukos" prezidento suėmimą pavadino "didele klaida". Interviu dienraščiui "Lietuvos žinios" jis nuogąstavo, kad M. Chodorkovskio suėmimas pakenks Rusijos patikimumui, sumažins investicijų į "Jukos", atitinkamai ir į jos valdomą "Mažeikių naftą".
"Svarbiausia nesiblaškyti ir nedaryti skubotų išvadų. Kol kas vyrauja ekonominiai suėmimo motyvai, kalbama apie ekonominius nusikaltimus. Vykstant tyrimui atsiras daugiau informacijos ir mes galėsime tvirčiau kalbėti, kas už to stovi", - sakė G. Selezniovas komentuodamas prielaidas, kad "Jukos" prezidentas buvo suimtas dėl politinių motyvų ir tai kelia abejonių dėl tolesnio ekonominio bendradarbiavimo su Rusija.
Užsienio žiniasklaida ir analitikai mano, kad "Jukos", didžiausios Rusijos naftos kompanijos, vadovo areštas gali pabloginti užsienio investuotojų nuomonę apie Rusiją.
"Tokio įtakingo verslininko areštas privertė krūptelėti investuotojus, - rašo "The Wall Street Journal". - Kai kurie analitikai susimąstė, ar tik valstybė nepabandys konfiskuoti Chodorkovskio kontrolinio "Jukos" paketo, pakirsdama ir taip trapią nuosavybės teisę Rusijoje. Vietos ir užsienio verslininkai sako, kad, jų nuomone, išpuolis prieš kompaniją turi politinį atspalvį ir yra rimtas smūgis stabilumo vertinimui Rusijoje".
Ši akcija gali tapti įspėjamuoju signalu užsienio investuotojams, kurie didino investicijas Rusijoje, teigia Amerikos agentūra AP.
"Problema įgavo tokį mastą, kokio mes nesitikėjome, - sakė "Bloomberg" informacinei tarnybai "Credit Suisse First Boston" investicijų į besivystančių šalių akcijas valdytojas Neillas Gregsonas (Neilas Gregsonas). - "Jukos" - labai didelė kompanija, ji įeina į pagrindinių akcijų, kurias mes valdome Rusijoje, dešimtuką ir visa tai gali priversti mus mažinti savo investicijas Rusijoje".
Ekspertai, rašo "The New York Times", mano, kad kritiškai svarbu, ar M. Chodorkovskis nusileis ir paliks šalį, taip pat tai, kokių padarinių ekonominiam klimatui šalyje turės vyriausybės veiksmai, kai pasitelkiamos jėgos struktūros.
"The Washington Post" primena, kad su "Sibneft" susiliejusi "Jukos" tapo viena iš keturių didžiausių privačių kompanijų pasaulyje ir didžiausios Amerikos korporacijos, tarp jų "ExxonMobil" ir "ChevronTexaco", domėjosi galimybe tapti jungtinės kompanijos dalininkėmis.
Vokietijos “Berliner Zeitung” Vakarų valstybių lyderiams siūlo, kad šie V. Putinui primintų demokratines vertybes. “Ne dėl paties M. Chodorkovskio, bet dėl Rusijos žmonių”, - teigia laikraštis.
Prancūzijos “Liberation” sutinka, kad suėmimas vyko laikantis įstatymo, tačiau priduria, kad Rusijos teisinė sistema dar turėtų įrodyti savo nepriklausomybę.
Kai kurie ekspertai mano, kad Kremlius gali būti linkęs geriau perleisti "Jukos" kontrolę užsienio korporacijai negu sutikti, kad jai vadovautų M. Chodorkovskis, neslepiantis savo politinių ambicijų, dėl kurių ir kilo abipusis konfliktas.
"Manau, jam daromas spaudimas, kad jis ją (kompaniją) atiduotų ar parduotų. Aukštas pareigas administracijoje užimantys asmenys nenori turėti reikalų su tais vaikinais. Jie nori pastatyti jį į vietą", - sakė vienos tarptautinės organizacijos Maskvoje atstovas. Tačiau kai kurie Rusijos apžvalgininkai teigia, kad užsienio kompanijos nefinansuotų V. Putino rinkiminės kampanijos, todėl ir nėra pageidaujamos Rusijoje.
Parengta pagal BNS, ELTA, “gazeta.ru”, “bbc.co.uk” pranešimus