Slidinėjimo kurortai, norėdami pratęsti sezoną, naudoja dirbtinio sniego gaminimo įrangą. Europoje ją turi 98 proc. kurortų, o Amerikoje – tik 15. Didžiausios pasaulyje dirbtinio sniego gamybos bendrovės „TechnoAlpin“ Šiaurės Amerikos padalinio projektų vadovas Geiras Vikas prognozuoja, kad situacija Amerikoje netrukus sparčiai kis, nes pavyko pagaminti visiškai automatišką sniego gaminimo įrangos sistemą, kuri dirbtinį sniegą gamina pigiau, našiau ir tyliau.
Pagaminti dirbtinį sniegą visai nesudėtinga – reikia tik suspausto oro ir vandens. Jis specialiai nutiestais vamzdžiais patenka į elektra varomus sniego purkštuvus. Purškiami į orą smulkūs vandens lašeliai, patekę į žemesnio slėgio aplinką negu vamzdžiuose, plečiasi, atiduoda šilumą, šąla ir virsta ledo kristalais, kurie krinta žemėn. Norint slidininkams reikalingą plotą padengti gana storu sniego sluoksniu, reikia purkštuvus išdėstyti kas 15-30 metrų, taigi vidutinio dydžio kalnų kurortas tokių įrenginių privalo turėti gana daug. Brangus, šimtus tūkstančių dolerių per mėnesį kainuojantis dirbtinis sniegas nevilioja kurortų tvarkytojų.
Bendrovė „TechnoAlpin“ siūlo kitokį sniego gaminimo metodą. Naujieji purkštuvai vandenį paverčia smulkiais lašeliais, purkšdami jį pro specialius antgalius. Gerokai aukščiau ir didesne srove purškiamas vanduo turi daugiau laiko geriau užšalti. Be to, vandenyje yra natūraliai gamtoje aptinkamų bakterijų gaminamo baltymo, vadinamo sneumaksu, kuris padeda užšaldyti gerokai daugiau vandens lašelių prieš jiems nukrintant ant žemės, net šešiais laipsniais aukštesnėje temperatūroje. Tokiam įrenginiui vandens ir suspausto oro reikia lygiomis dalimis, o prieš penkiolika metų dirbtinio sniego gaminimo mašinose oro reikėdavo penkiolika kartų daugiau už vandenį, todėl jie buvo gerokai brangesni už naujuosius.
Daugumą dabartinių sniego įrenginių reikia programuoti atskirai, o tai reiškia, kad kažkas turi kasdien keisti kiekvieno purkštuvo veikimo programą, kintant oro temperatūrai, drėgmei ir vėjo stiprumui bei krypčiai. Naująsias sniego mašinas galima valdyti iš vieno kompiuterių centro. Prie kiekvieno purkštuvo įrengti oro sąlygų kitimo davikliai siunčia informaciją į bendro valdymo centrą, todėl vienas žmogus gali valdyti šimtus purkštuvų net neišeidamas iš patalpų. Naujosios mašinos ne tik pigesnės ir lengviau kontroliuojamos, jos gamina ir ketvirčiu daugiau sniego. Be to, įranga veikia gerokai tyliau už šiuo metu daugelyje kalnų kurortų įprastas sniego mašinas, kurių keliamas triukšmas girdimas net trijų kilometrų spinduliu.
Pagal užsienio spaudą parengė Gintaras Aleknonis
www.lrt.lt