Šiuolaikinis interjeras – tai architektūrinių tūrių, dekoro elementų bei apšvietimo derinys, kuriame apšvietimas kartais atlieka lemiamą vaidmenį. Skirtingai apšviesta ta pati erdvė ar kambarys gali atrodyti visiškai kitaip.
Patarsime, kaip išnaudoti visas apšvietimo galimybes, siekiant sukurti jaukius ir patogius namus.
Apšvietimo funkcijos
Galėtume išvardinti keletą apšvietimo funkcijų, kurios palengvina mums gyvenimą ilgais tamsiais vakarais:
- apšvietimas išskiria atskirus interjero akcentus, kurie leidžia atkreipti dėmesį į svarbiausias namų detales.
- apšvietimas padeda atskirti funkcines zonas, apšviečiant jas pagal skirtingus „scenarijus“, sukuriant nuotaiką, būdingą tam tikram veiksmui (valgymui, TV žiūrėjimui, vakarėliui su svečiais).
- apšvietimo priemonėmis patogu pabrėžti judėjimo kryptis, kuriomis norėtume nukreipti „srautus“ namuose.
Skirtingas apšvietimas vietoj pertvarų
Šiuolaikinės apšvietimo sistemos leidžia atsisakyti bereikalingų pertvarų, kurių atskiriamoji funkcija jau nebeaktuali dėl pasikeitusio žmonių gyvenimo būdo. Tačiau vizualiai vis tiek norisi gyventi svetainėje, o ne prieškambaryje, valgyti valgomajame, o ne virtuvėje. Kad taip neįvyktų, patariame:
prieškambaryje stenkitės naudoti tiek bendrąjį, tiek lokalų apšvietimus. Bendrasis reikalingas kai norėsite užmesti akį į save veidrodyje susiruošę išeiti. Lokalus apšvietimas leis sukurti jaukių namų įspūdį svečiams ir, „paslėpęs“ kampus tamsoje, praplės mažą erdvę.
vonios ir tualeto kambariuose apšvietimas turėtų būti ryškus - neiškraipantis spalvų ir nukreiptas kur reikia. Juk šeimininkei dažantis norėtųsi matyti apšviestą savo veidą, o ne pakaušį... Prausiantis po dušu geriau matyti, ką darai, o ne įsivaizduoti...
miegamajame numatykite visus jūsų pomėgius ir įpročius atitinkančius scenarijus (skaitymas lovoje, persirengimas, gal makiažui daryti skirtas kampelis, kava lovoje, nenuobodus seksas...) ir pasirinkite kiekvieną tikslą atitinkantį apšvietimo tipą, vietą, spalvą. Būtinai numatykite valdymą šalia savo lovos, nes beveik sapnuojant labai sunku „šliaužti“ per visą kambarį išjungti šviesos.
Kad kumpis virtuvėje nebūtų violetinis
Virtuvėje apšvietimas ypač svarbus maisto gamybos zonoje, kur daugelis prietaisų turi ir savo specialų apšvietimą. Šviesos spalva turi būti kuo artimesnė natūraliai, nes galite pradėti reikšti pretenzijas savo „Maximai“ dėl violetinės kumpio spalvos. Įrengiant šviesą svarbu ją išdėstyti tarp jūsų ir darbo paviršiaus. Idealiai tinka tarpas tarp apatinių ir viršutinių spintelių. Daugelis daro klaidą, įrengdami darbo zonos apšvietimą lubose, o atėję ruošti maistą patys tą šviesą ir užstoja.
Nepamirškite žvakių
Valgomajame stalo apšvietimą patariame sukurti tradicinį – iš viršuje pakabintų ar į lubas įleistų šviestuvų. Be to, nepamirškite valgydami užsidegti žvakių. Sakoma, kad jos nubaido piktąsias dvasias ir apskritai į ugnį, kaip natūralų šviesos šaltinį, reikia žiūrėti labai rimtai.
Atsisakykite vieno šaltinio
Svetainėje, kur praleidžiate daug laisvo laiko su šeima, ar tiesiog ilsitės po darbų, nesistenkite apšviesti visko iš karto vienu šviesos šaltiniu. Sukurkite patogią vietą skaitymui (arba mezgimui), pamąstykite apie silpną apšvietimą TV zonoje (mažiau vargina akis žiūrint į ekraną), ryškiau apšvieskite žurnalinį stalelį, nes čia vyno spalva taurėje tiek pat svarbi, kiek ir prie valgomojo stalo.
Kokiomis priemonėmis galima sukurti jaukiai apšviestas zonas?
Apsibrėžkite, kuria funkcine zona rūpinatės ir pasistenkite tam tikrais daiktais (baldai, kilimas ir t.t.) suformuoti tos zonos erdvę. Apšvietę šiuos elementus pabrėšite zonos paskirtį.
Sieninių bra, toršero ar puošnios stiklinės lempos kompozicinis ratas leis „uždaryti“ šią erdvę ir sukurti keletą jaukių vietelių namuose.
Šviesos stiprumo turėtų pakakti skaitymui. Tačiau venkite kontrastingos halogenininių lempų skleidžiamos šviesos – ji vargina.
Šviestuvų gaubtai ar šviesa, nukreipta į viršų, išsprendžia akinimo problemą. Jeigu yra nors vienas šviesos šaltinis, kurio spinduliai nukreipti jums į akis – jūs tiesiog nepailsėsite.