• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Malaizijos premjeras Mahathiras Mohamadas, vienas ilgiausiai valdžiusių ir vienas prieštaringiausiai vertinamų Azijos lyderių, penktadienį išėjo į pensiją giriamas Azijos valstybių, bet spengiant Vakarų diplomatinei tylai dėl neseniai pasigirdusių jo komentarų apie žydus.

REKLAMA
REKLAMA

Per ceremoniją karališkuosiuose rūmuose, kuri įvyko po maldų nacionalinėje mečetėje, Malaizijos karalius Tuanku Syedas Sirajuddinas (Tuankus Saidas Siradžudinas) priėmė M.Mohamado atsistatydinimą ir penktuoju šalies premjeru prisaikdino ligšiolinį jo pavaduotoją Abdullah Ahmadą Badawi (Abdulą Ahmadą Badavį).

REKLAMA

78 metų M.Mohamadas šiai Pietryčių Azijos šaliai, kurios gyventojų daugumą sudaro musulmonai, vadovavo 22 metus, per kuriuos dažnai neįtikdavo Vakarų valstybėms. Tačiau jis tapo gerbiamu interesų gynėju islamo ir besivystančių šalių pasaulyje.

Dvi savaitės prieš išėjimą į pensiją per islamo šalių viršūnių susitikimą savo kalboje paminėjęs "žydų dominavimą pasaulyje", M.Mohamadas išprovokavo tikrą Jungtinių Valstijų, Vakarų Europos, Australijos ir, žinoma, Izraelio protesto audrą.

REKLAMA
REKLAMA

Vakarų vyriausybės beveik neturėjo ką pasakyti šią Malaizijai istorinę dieną.

"Ambasada negavo jokios žinios iš Baltųjų rūmų", - sakė vienas JAV ambasados Kvala Lumpūre pareigūnas, kuris pridūrė, jog daugeliui ambasados darbuotojų labiau rūpi Helovyno šventė, o ne paskutinė M.Mohamado diena premjero poste.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Australijos, kurią M.Mohamadas pavadino "kažkokiu transplantantu iš kito regiono", reakcija taip pat buvo vangi.

"Neturiu jokių komentarų, tik (galiu) dar kartą pabrėžti faktą, kad Australijos ir Malaizijos ryšiai yra labai seni ir glaudūs", - vienam Melburno radijui sakė Australijos premjeras Johnas Howardas (Džonas Havardas).

REKLAMA

Tačiau Malaizijos premjerą šiltai įvertino Tailando vyriausybės vadovas Thaksinas Shinawatra (Taksinas Šinavatra), kurį daugelis laiko būsimuoju ASEAN lyderiu, pakeisiančiu veteraną M.Mohamadą.

"Ilgėsiuosi savo vyresniojo brolio, - Malaizijos dienraščiui "New Straits Times" sakė T.Shinawatra ir pridūrė, kad M.Mohamadas "pramynė gerą kelią į klestėjimą besivystančioms regiono šalims".

REKLAMA

Vyriausybei palankios Malaizijos žiniasklaidos priemonės pastarosiomis dienomis vieningai gyrė M.Mohamadą ir dėkojo už jo indėlį paverčiant Malaiziją pirmaujančia tarp neseniai industrializuotų šalių, kurios BVP yra beveik 4 tūkst. JAV dolerių (apie 12 tūkst. litų) vienam gyventojui per metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, 24 mln. Malaizijos gyventojų - malajiečių, kinų ir indų - jam valdant taikiai sugyveno. Vuis dėlto daugelis pripažįsta, kad M.Mohamado era baigėsi.

"Karalius keičiame kas penkeri metai, bet premjeras dirbo 22 metus", - sakė Othmanas (Osmanas) iš valdančiosios Jungtinės nacionalinės malajiečių organizacijos, paminėdamas nominalią šalies monarchiją, kurios viršūnėje rotaciniu principu keičiasi malajiečių sultonai.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų