Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis susitikime su Vilniuje viešinčiu Airijos Europos reikalų ministru Dicku Roche (Diku Rošu) tarėsi, kaip Lietuvoje surengti referendumą dėl šalies prisijungimo prie Europos Sąjungos.
"Airija gali būti mums pavyzdys daugeliu atvejų. Tikiuosi, kad ruošdamiesi referendumui dėl narystės, sugebėsime pasinaudoti vertinga šios šalies patirtimi", - teigė A. Valionis.
A. Valionis svečią iš Airijos supažindino su pasirengimu referendumui ir visuomenės nuomone Lietuvoje, pranešė Užsienio reikalų ministerija.
Per pastaruosius dvejus metus Airijoje įvyko net du referendumai dėl Nicos sutarties ratifikavimo. Pirmajame airiai sutartį atmetė, tačiau antrajame jai pritarė.
Airijos ministro įsitikinimu, Lietuvai rengiant referendumą dėl šalies prisijungimo prie ES, būtina į referendumo kampaniją įtraukti kuo daugiau ir kuo įvairesnių visuomenės grupių.
"Tai liečia visus: ir politines partijas, ir profesines sąjungas, ir jaunimo organizacijas, ir įvairias kitas grupes", - sakė D. Roche.
Per pernai spalį Airijoje vykusį referendumą dėl Nicos sutarties šiam dokumentui, atveriančiam kelią ES plėtrai, pritarė 63 proc. balsavusiųjų, prieš pasisakė 37 proc. žmonių.
Tuo tarpu 2001 metais vykusiame pirmajame referendume dėl Nicos sutarties ratifikavimo net 54 proc. Airijos rinkėjų pasisakė prieš ją.
Ratifikuoti Nicos sutartį buvo būtina, nes taip buvo sutarta 2000 metų gruodį vykusiame ES Viršūnių Tarybos susitikime. Jei Airija nebūtų ratifikavusi Nicos sutarties, tai būtų sustabdę visą ES plėtrą į Rytus.
Nicos sutartyje numatytos dabartinių ir būsimų ES šalių narių atstovavimo kvotos ES institucijose. Sutartimi buvo paskirstytos vietos Ministrų Taryboje, vietų Europos Parlamente, kaip bus atstovaujamos Komisijoje, Teisingumo Teisme ir kitose institucijose.
Lietuva pernai gruodį baigė derybas dėl stojimo į ES.
Referendumą dėl stojimo į ES Lietuvoje planuojama surengti šiemet gegužę.
Visateise ES nare Lietuva tikisi tapti 2004 metais.
BNS