Kitąmet Europos Sąjungos nare tapsianti Lietuva turi siekti Rytų ir Vidurio Europos regiono lyderės pozicijų, teigia Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas.
Interviu "Žinių radijui" G. Kirkilas antradienį (10.07) teigė, kad šiandien Lietuva yra Baltijos regiono lyderė, tačiau netrukus jai teks imtis lyderystės daug didesniame Europos regione.
"Lietuva, turėdama gerą bendradarbiavimo patirtį su artimiausiais kaimynais - Baltijos valstybėmis, Lenkija, Kaliningrado sritimi, Rusija ir Ukraina - galėtų pretenduoti į Rytų ir Vidurio Europos regiono lyderės vaidmenį arba būti viena iš tų, kurios tokį vaidmenį turės", - sakė G. Kirkilas.
Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininko teigimu, kol kas į tokį vaidmenį nė viena šalis nepretendavo, nes "būsimosios Europos Sąjungos narės buvo užsiėmusios namų darbų ruošimu ir ne lyderystė joms rūpėjo".
Pasak parlamentaro, dabar jau atsiranda lyderio poreikis, ir Lietuva tokiam vaidmeniui yra pasiruošusi.
"Viena vertus, šį pasiruošimą patvirtina ir didelė regioninio bendradarbiavimo patirtis, kita vertus, labai sparčiai auganti ekonomika rodo, jog gebame susitelkti rimtoms užduotims ir turime žmonių, galinčių jas įgyvendinti", - sakė G. Kirkilas.
Apie Lietuvą, kaip "Europos lyderio" vaidmens perėmėją, prieš dvi savaites kalbėjo ir Vilniuje viešėjęs žinomas JAV saugumo politikos ekspertas Bruce'as Jacksonas (Briusas Džeksonas).
Jis teigė, kad Lietuva ir jos šviesuomenė iš pasitraukiančių iš politinės arenos Europos humanistų galėtų perimti ateities lyderio ir "naujojo balso" vaidmenį.
Paklaustas, koks galėtų būti Lietuvos - naujosios Europos Sąjungos ir NATO narės - vaidmuo žemyne, tuomet B. Jacksonas minėjo "Europos lyderystės paveldėjimą" iš pasitraukiančių Europos moralinių autoritetų, tokių kaip aktyviąją politiką palikęs buvęs Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas.
B. Jacksonas teigė, kad Europos "naujo balso" vaidmenį galėtų atlikti ne kuris nors konkretus Lietuvos politikos ar visuomenės atstovas, o "šviesuomenės grupė".
BNS