Lietuvos prokurorai pristabdė buvusio sovietų milicijos specialiojo būrio OMON nario Igorio Gorbano išdavimą Latvijai po to, kai politikai pareiškė didelių abejonių dėl tokių ketinimų.
"Tyrimo sumetimais perdavimas atidėtas. Bus sprendžiama birželio 20 dieną", - antradienį BNS pranešė Generalinės prokuratūros atstovas spaudai Vidmantas Putelis.
Generalinis prokuroras Antanas Klimavičius BNS patikslino, kad perdavimas trumpam atidėtas "tyrimo sėkmės sumetimais".
"Mes nedirbam izoliuotoj terpėj. Visai ne politikų, ne prezidento, o visuomenės spaudimas galbūt turi įtakos mums visiems. Visuomenėj mes gyvenam, nepaisyt jos negalima niekam", - BNS sakė A. Klimavičius.
Lietuvos vadovai ir opozicija reiškė abejonių ir net pasipiktinimą sprendimu išduoti Latvijai buvusį OMON Rygos būrio narį I. Gorbaną, nes vienintelis likęs gyvas Medininkų tragedijos liudininkas Tomas Šernas pareiškė atpažinęs jį, kaip dalyvavusį Lietuvos pasienio pareigūnų žudynėse prieš 12 metų.
Perduoti I. Gorbaną Latvijai, kur jis kaltinamas valstybiniais nusikaltimais, ketinta trečiadienį apie vidurdienį, buvo parengti šiai procedūrai reikalingi dokumentai.
"Suderinta yra su kolegomis iš Latvijos, jie jį perima ir išsiveža į savo kalėjimą", - dar pirmadienį BNS sakė Lietuvos generalinės prokuratūros Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus vyriausioji prokurorė Laima Čekelienė.
Neseniai I. Gorbanas iš Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo buvo pervežtas į Šiaulių tardymo izoliatorių, esantį arčiau Latvijos sienos.
Tiriant Medininkų žudynių bylą nustatyta, jog 1991 metais naktį iš liepos 30-osios į 31-ąją septynis šiame muitinės poste prie sienos su Baltarusija budėjusius muitininkus ir policininkus nušovė ir vieną sunkiai sužeidė sovietų OMON būrio smogikai. Šis būrys praėjusio dešimtmečio pradžioje surengė ir daugiau išpuolių prieš nepriklausomybę atkūrusių Baltijos valstybių institucijas ir pareigūnus.
Tačiau generalinis prokuroras A. Klimavičius praėjusią savaitę Seime pareiškė, jog prokuratūra turi įrodymų, jog I. Gorbanas nedalyvavo žudynėse.
"Atlikus tyrimą nustatyta, jog I. Gorbanas nužudymo metu buvo Vilniuje, tačiau į Medininkus nevyko ir Lietuvos pareigūnų nužudyme nedalyvavo", - Seime teigė generalinis prokuroras.
Vienintelis likęs gyvas žudynių liudininkas T. Šernas žiniasklaidai pareiškė, jog atpažino I. Gorbaną kaip vieną žudikų, tačiau to negalėjo patvirtinti savo parašu prokurorams po atpažinimo procedūros.
Po šio T. Šerno pareiškimo Generalinės prokuratūros vadovui teko aiškintis Seime ir Prezidentūroje, kur jo prašyta neskubėti išduoti I. Gorbano Latvijai. Opozicinė Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcija pasiūlė sudaryti parlamentinę komisiją, kuri įvertintų sprendimą išduoti I. Gorbaną.
Teismas gegužės pabaigoje patenkino prokuratūros prašymą nutraukti iki birželio 21 dienos paskirtą I. Gorbano suėmimą, nes to reikėjo jo perdavimui Latvijai.
Interpolo ieškomą I. Gorbaną pernai sulaikė Lietuvos pasieniečiai pasienyje su Rusijos Kaliningrado sritimi.
BNS