Premjeras Algirdas Brazauskas laiške Rusijos ministrui pirmininkui Michailui Kasjanovui pasiūlė organizuoti tarptautinę naftos gavybos Baltijos jūroje prie Kuršių nerijos ekologinio saugumo ekspertizę.
A. Brazausko laiške atkreipiamas M. Kasjanovo dėmesys į tai, kad Lietuvos Aplinkos ir Užsienio reikalų ministerijos bei parlamentarai nekart kreipėsi į atitinkamas Rusijos institucijas, prašydami pateikti informaciją apie planuojamos naftos gavybos poveikį aplinkai ir pasirengimą likviduoti galimų avarijų padarinius.
Laiške sakoma, kad į šiuos prašymus Rusija konkrečių atsakymų nepateikė, trečiadienį (06.25) pranešė Lietuvos vyriausybės spaudos tarnyba.
A. Brazausko nuomone, Lietuvos ir Rusijos ekspertai galėtų kartu ištirti galimos gavybos rajono aplinką , o Rusija - nuolat teikti informaciją apie telkinio "D-6" projekto įgyvendinimą.
"Tikiuosi, kad į šiuos mūsų pasiūlymus bus atsižvelgta, ir kad ateityje bendromis pastangomis sieksime užtikrinti Baltijos jūros ekologinį saugumą", - rašoma Lietuvos premjero laiške.
Telkinys "D-6" ("Kravcovskojė") yra Baltijos jūros šelfe už 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos pakrantės ir tik už 7 kilometrų nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos.
Kuršių nerija 2001 metais bendru Lietuvos ir Rusijos teikimu buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
Trečiadienį Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcijos Seime seniūno pavaduotojas Arvydas Vidžiūnas užregistravo Seime rezoliucijos projektą "Dėl pavojaus Kuršių nerijai".
Rezoliucijos projekte Lietuvos Vyriausybė raginama pareikšti oficialų nepritarimą vykdomiems naftos telkinio "D-6" parengimo eksploatacijai darbams bei pažymima, kad telkinio eksploatacijos sąlyga - laikytis tarptautinių sutarčių bei standartų ir prisiimti išankstinius įsipareigojimus dėl galimos žalos kompensavimo.
Pirmadienį Lietuvos žaliųjų judėjimas prie Rusijos ambasados Vilniuje surengė piketą, kuriame protestavo prieš "LUKoil" ketinimus eksploatuoti naftos telkinį Baltijos jūroje netoli Kuršių nerijos.
Tuomet Rusijos ambasados atstovai pareiškė, kad Lietuvos prašyti dokumentai dėl "D-6" eksploatavimo jau perduoti Vilniui.
Lietuvos susirūpinimas Rusijos bendrovės "LUKoil" planais išgauti naftą Baltijos jūroje pasiekė ir Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją (ETPA).
Seimo delegacijos ETPA narys socialliberalas Vaclovas Stankevičius pasiūlė Asamblėjai priimti rezoliuciją, raginančią Rusiją sustabdyti planus pradėti eksploatuoti naftos telkinį "D-6" prie Kuršių nerijos.
Šį siūlymą parėmė ne tik Lietuvos, bet ir kai kurie Latvijos, Danijos, Vokietijos, Austrijos, Lenkijos, Didžiosios Britanijos ir Šveicarijos delegacijų nariai.
ETPA narių pasirašytame rašte Asamblėja raginama atkreipti dėmesį į nerimą keliančią padėtį ir imtis visų priemonių sustabdyti naftos telkinio eksploatavimą.
"Net mažiausias incidentas eksploatuojant "D-6" telkinį gali sukelti pražūtingą poveikį aplinkai, jūros faunai ir florai bei žmonėms", - pažymima rašte.
Naftos gavybą "D-6" telkinyje planuojama pradėti šių metų pabaigoje, didžiausias projektinis pajėgumas būtų pasiektas dar po kelerių metų.
Aplinkos ministerijos duomenimis, "LUKoil" kompanija planuoja šį telkinį eksploatuoti 25-30 metų. Kasmet išgaunamos naftos kiekis sudarytų apie 600-700 tūkst. tonų.
BNS