Rusijai ir Lietuvai yra priimtinos susiderėtos ir Europos Sąjungos patvirtintos Kaliningrado tranzito sąlygos, teigia abiejų šalių užsienio reikalų ministrai Igoris Ivanovas ir Antanas Valionis.
Tai ministrai konstatavo trečiadienio popietę Maskvoje vykusiame susitikime, BNS pranešė susitikime dalyvavę Lietuvos diplomatai.
Anot Lietuvos diplomatų, Rusijos ministras I.Ivanovas pabrėžė, kad sėkmingas Kaliningrado tranzito problemos sprendimas sudaro palankias sąlygas Lietuvos ir Rusijos valstybės sienos sutarties ratifikavimui Rusijos Valstybės Dūmoje. Šią 1997 metais pasirašytą sutartį Lietuvos Seimas ratifikavo 1999-siais.
Pasak Lietuvos diplomatų, Rusijos atstovai patikino, kad iki balandžio pabaigos bus užbaigti readmisijos sutarties teisinio derinimo formalumai, ir bus galima sutartį pasirašyti. Rusijos atstovai pabrėžė, kad ši su Lietuva pasirašoma sutartis bus pirmasis Rusijos tarptautinis susitarimas dėl readmisijos, juo bus grindžiami susitarimai su kitomis šalimis.
Rusijos diplomatai teigė, kad artimiausiu metu Rusijos konsulinės įstaigos Lietuvoje pradės išduoti ilgalaikes nemokamas vizas Lietuvos piliečiams, vykstantiems į Kaliningrado sritį. Lietuvos konsulatas Kaliningrade tokių vizų išdavė jau daugiau kaip 5 tūkstančius.
Balandį Europos Sąjungos Bendrųjų reikalų taryba galutinai patvirtino Rusijos piliečių tranzito į Kaliningrado sritį ir iš jos reglamentą. Šis dokumentas, kuris yra ES ir Šengeno teisyno dalis, suteikia Lietuvai galimybę kontroliuoti keliautojų srautus ir neįsileisti nepageidaujamų asmenų.
Praėjusių metų lapkritį ES ir Rusijos vadovai sutarė, kad nuo liepos 1 dienos tranzitu per Lietuvą į ir iš Kaliningrado srities vyksiantys Rusijos piliečiai privalės turėti vadinamuosius supaprastintus kelionių dokumentus ar supaprastintus kelionių geležinkeliu dokumentus.
Kaliningrado tranzito reglamentui jau pritarė Europos Parlamentas. ES Bendrųjų reikalų tarybos pritarimas šiam dokumentui buvo galutinis, Kaliningrado tranzito tvarka nebegali būti keičiama.
Jau nuo vasario 1 dienos Lietuva sugriežtino pasų režimo reikalavimus tranzitu vykstantiems piliečiams. Tokia tvarka įvesta siekiant, kad Rusijos piliečių tranzitas per Lietuvos teritoriją nesukliudytų šaliai prisijungti prie Šengeno erdvės.
Šengeno sutartimi jos šalys panaikino tarpusavio sienų kontrolę, tačiau dokumente numatyta, kad ES išorinės sienos turi būti patikimai saugomos ir kontroliuojamos.
Pernai skelbdama bendrą su ES komunikatą dėl Kaliningrado tranzito, Rusija įsipareigojo pasirašyti su Lietuva readmisijos susitarimą bei kuo skubiau ratifikuoti Valstybės Dūmoje su Lietuva pasirašytą valstybės sienos sausumoje ir Baltijos jūroje sutartį.
BNS