Kaune šeštadienį posėdžiaujantis Lietuvos liberalų sąjungos (LLS) suvažiavimas pritarė gegužę planuojamam partijos jungimuisi su Lietuvos centro sąjunga (LCS) ir Moderniųjų krikščionių demokratų sąjunga (MKDS).
Už partijos susijungimą su centristais ir moderniaisiais krikdemais balsavo 263 suvažiavimo delegatai, niekas nebalsavo prieš ir 14 susilaikė. Iš viso suvažiavime dalyvauja 390 delegatų.
LLS suvažiavime buvo iškelti du kandidatai į jungtinės partijos pirmininkus - Vilniaus meras Artūras Zuokas ir Seimo narys Rimvydas Vaštakas. Tačiau pastarasis teigė, kad sutiko kandidatuoti "tik dėl demokratijos" ir mano, kad A.Zuokas yra "tas lyderis, kuris suteiks naujai partijai greitį, ateinant jai į valdžią".
Dabartinis LLS partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas atsisakė kandidatuoti į jungtinės partijos pirmininkus. "Būtų neprotinga maksimaliai neišnaudoti A.Zuoko, kaip sostinės mero pozicijos", - aiškino E.Gentvilas suvažiavimo metu surengtoje spaudos konferencijoje.
Kandidatuoti į pirmininkus taip pat atsisakė LLS pirmininko pavaduotojas, Seimo narys Gintaras Steponavičius.
Per balsavimą R.Vaštako kandidatūrą palaikė 79 suvažiavimo delegatai, A.Zuoko - 300. Taigi jis bus siūlomas į naujosios partijos pirmininkus.
E.Gentvilas prognozuoja, jog A.Zuoko kandidatūrai neprieštaraus ir centristai bei modernieji krikščionys demokratai. "Manau, kad matydami mūsų sugebėjimą bendrai dirbti, šios partijos nekonfrontuos ir per savo suvažiavimus kandidatų nesiūlys", - BNS korespondentui sakė liberalas.
A.Zuokas spaudos konferencijoje teigė, kad jei taps naujosios partijos pirmininku savo pavaduotojais siūlys rinkti Eugenijų Gentvilą, centristų lyderį Kęstutį Glavecką ir moderniųjų krikščionių demokratų pirmininką Vytautą Bogušį.
A.Zuoko teigimu, jungtinės partijos valdybą sudarys po 10 liberalų ir centristų atstovų bei 4 modernieji krikščionys demokratai. A.Zuokas suvažiavime paragino partijos narius padaryti viską, jog E.Gentvilas būtų išrinktas į Seimą ir taptų parlamentinės opozicijos lyderiu. E.Gentvilas ketina dalyvauti birželio viduryje rengiamuose naujų Seimo narių rinkimuose.
Po pietų suvažiavimas svarstys būsimos jungtinės liberalios partijos programą ir įstatus, paskelbs pirmininko rinkimo rezultatus, patvirtins jo siūlomus pavaduotojus, taip pat pasiūlys kandidatus į jungtinės partijos valdybą. Jungiamąjį suvažiavimą numatoma surengti šių metų gegužės 31 dieną.
Partijų jungimuisi dar turi pritarti LCS ir MKDS suvažiavimai. LCS suvažiavimas įvyks Kaune po savaitės, o MKDS - po dviejų savaičių.LLS suvažiavimą pasveikinęs kadenciją baigęs šalies prezidentas Valdas Adamkus paragino konsoliduoti susiskaldžiusias opozicines centro ir dešinės jėgas, jog būtų sukurta atsvara valdžioje esantiems kairiesiems.
Liberalai, centristai ir modernieji krikdemai Seime jau sudarė bendrą 25 narius turinčią opozicinę frakciją. Iš viso Seimas turi 141 narį, bet šiuo metu keturios parlamentarų vietos yra laisvos.
Šiuo metu valdančiąją daugumą Seime sudaro ir Vyriausybę yra suformavusios Lietuvos socialdemokratų partija ir Naujoji sąjunga (NS, socialliberalai).
BNS