Lenkijos korupcijos skandalas, kuris gali įtraukti ir šalies premjerą Leszeką Millerį (Lešeką Milerį), trečiadienį (01.08) pareikalavo savo pirmosios aukos - atsistatydinti turėjo kompanijos "Telewizyjna Korporacja Partycypacyjna" (TKP), kuri kontroliuoja televizijos kanalą "Canal Plus Polska", stebėtojų tarybos pirmininkas Lewas Rywinas (Levas Ryvinas).
"Lewas Rywinas nusprendė atsistatydinti iš TKP, kurios antrinė kompanija yra "Canal Plus Polska", stebėtojų tarybos pirmininko posto. Jo atsistatydinimas įsigaliojo iškart", - sakoma kompanijos pranešime spaudai.
L. Rywinas pasitraukė dvi dienos po to, kai Lenkijoje prasidėjo tyrimas dėl populiaraus šalies dienraščio "Gazeta Wyborcza" vyriausiojo redaktoriaus Adamo Michniko pareiškimo, jog L. Rywinas L. Millerio vardu jo paprašė 17,5 mln. JAV dolerių (59,9 mln. litų) kyšio.
Už tai, kaip tvirtino A. Michnikas, jam buvo pažadėta, kad vyriausybė iš Lenkijos radijo ir televizijos įstatymo naujosios redakcijos, kurią šiuo metu rengia Seimo Kultūros komisija, pašalins straipsnius, trukdančius akcinei bendrovei "Agora" nusipirkti komercinę televiziją "Polsat". "Agora" leidžia ir "Gazeta Wyborcza".
"Canal Plus Polska" pranešė, kad TKP stebėtojų taryba naują pirmininką išsirinks sausio 15 dieną.
Antradienį skandalas įgijo rimtesnę politinę dimensiją - šalies prezidentas Aleksandras Kwasniewskis (Aleksandras Kvasnevskis) pasakė neabejojąs, kad tyrimas bus vykdomas ir L. Millerio atžvilgiu.
"Manau, kad premjerą apklaus tiek prokuroras, tiek parlamento komitetas", - visuomeniniam radijui sakė A. Kwasniewskis.
L. Milleris neigė jam metamus kaltinimus, o trečiadienį jo atstovas spaudai sakė, kad jis neprieštaraus, jei jį bus norima apklausti.
"Tai priklauso nuo prokuroro. Jei prokuroras paprašys apklausti Millerį, jis visiškai tam neprieštaraus, atsakys į visus jam pateiktus klausimus ir sieks viską paaiškinti", - sakė atstovas Michalas Toberis.
Organizacijos "Įstatymas ir teisingumas" frakcijos narys Zbigniewas Ziobro (Zbignevas Ziobro) raštiškai kreipėsi į prokuratūrą ir apkaltino premjerą L. Millerį savo tarnybinių pareigų nevykdymu, nes jis žinodamas apie siūlomą kyšį neinformavo teisėtvarkos institucijų.
Kaip teigia Z. Ziobro, "premjeras gavo informaciją ir tvirtus įrodymus apie veiklą, kuria siekiama laisvą Lenkijos žiniasklaidą padaryti priklausomą nuo vienos politinės grupuotės - Kairiųjų demokratų sąjungos (KDS)".
Demokratiškoje šalyje bet kas gali kaltinti teisme kitą asmenį, net jei kaltinimai yra visiškai nepagrįsti, atsakydamas į Z. Ziobro pareiškimą pažymėjo M. Toberis.
Lenkijos premjeras aiškina, kad nieko bendra su L. Rywino siūlymu neturi ir kad pati žinia apie kyšį buvo tokia neįtikima, jog nebuvo apie ką ir kalbėti.
Niekam nėra paslaptis, kad A. Kwasniewskis nelabai sutaria su L. Milleriu.
Pranešama, kad "Agora" nori pirkti "Polsat", bet pagal dabartinį įstatymo projektą, kuriuo siekiama neleisti radijo ir televizijos sektoriuje koncentruotis kapitalui, to negalėtų padaryti.
Praėjusių metų gruodžio 27 dieną "Gazeta Wyborcza" pranešė, kad L. Rywinas, kuriam taip pat priklauso bendrovė "Heritage Films", prodiusavusi "Šindlerio sąrašą" (“Schindler's List”) ir "Pianistą" (“The Pianist”), minėtą pasiūlymą A. Michnikui pateikė liepos mėnesį.
Prodiuseris sakė, jog pinigai turi būti pervesti į jo bendrovės sąskaitą, tačiau pabrėžė, kad jie bus naudojami valdančiosios KDS - buvusių komunistų - reikmėms. Be to, L. Rywinas esą iškėlė sąlygą, jog nupirkusi "Polsat" "Agora" turės jį įdarbinti.
A. Michnikas, komunistų valdymo laikų disidentas, įrašė pokalbį. Gruodžio pabaigoje jis laikraštyje teigė, jog L. Rywinas kalbėjo premjero L. Millerio vardu. Prodiuseris esą sakė, kad "už jo stovi žmonės, kurių rankose yra valdžia".
Lenkijos visuomenę ypač nustebino tai, jog pokalbis įvyko liepos 22 dieną, tačiau apie jį paskelbta tik gruodžio 27-ąją.
Gruodžio pabaigoje L. Milleris šalies radijui taip ir nepaaiškino, kodėl L. Rywinas kalbėjo jo vardu. Jis tik priminė, jog buvo išsikvietęs A. Michniką ir L. Rywiną. Pastarasis patvirtino, kad toks pokalbis įvyko, tačiau pareiškė, jog tol, kol Varšuvos prokuratūra nebaigs tyrimo, jis šiuo klausimu jokių pareiškimų nedarys ir kalbėsis tik su prokuratūros darbuotojais.
Pirmadienį per spaudos konferenciją paklaustas, kodėl apie šį atsitikimą nepranešė teisėsaugos institucijoms, L. Milleris atsakė: "Apie tai žinojo šimtai žmonių. Niekas to nepadarė - tai rodo, kad visi palaikė tai gryniausia fantazija".
BNS