Pernai uždraudus medžioklę Smiltynėje esantis Lietuvos jūrų muziejus negali atsiginti laukinių žvėrių - praėjusią savaitę į muziejų naktį patekusi lapė sudraskė du retos rūšies antarktinius pingvinus, rašo dienraštis "Respublika".
Dienraščio duomenimis, du muziejuje gyvenantys antarktiniai pingvinai buvo sudraskyti praėjusio ketvirtadienio naktį.
Beveik neabejojama, kad tai padarė lapė. Žiemą užšalus muziejų supančių kanalų ledui, šiems laukiniams gyvūnams pasidaro lengva patekti į jo teritoriją.
Sekdami kruvinais pėdsakais muziejaus darbuotojai sudraskytų pingvinų kūnus rado paslėptus po sniegu.
Muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas, įtaręs, kad lapė gali prie jų grįžti, surengė pasalą ir buvo pasiruošęs ją nušauti.
Tačiau laukinis žvėris pasirodė gudresnis. A.Grušas lapės tykojo iki vidurnakčio. Vėliau palikti pėdsakai parodė, kad kai jis padarė pertrauką, lapė buvo grįžusi, bet pingvinų kūnus paliko.
Iki šio incidento muziejus turėjo keturis šios retos rūšies pingvinus. Dabar teliko du. A.Grušo teigimu, antarktiniai pingvinai laikomi retame zoologijos sode ir vargu ar muziejui pavyks jų dar įsigyti.
Likusiai porelei teliko gyventi 3-4 metus, tad netrukus muziejaus lankytojai jų nebeišvys.
Vienas iš sudraskytų pingvinų keliaus į Kauno T.Ivanausko muziejų. Kitas, atlikus anatominius tyrimus, bus utilizuotas.
Pasak A.Grušo, laukiniai Kuršių nerijos žvėrys yra didžiulis galvos skausmas. Tai ypač pasijuto, kai pernai Klaipėdos miesto savivaldybė savo administruojamoje Smiltynėje uždraudė medžioklę.
Po to laukinių žvėrių čia ypač padaugėjo. Jie ieškodami maisto tiesiog pradėjo terorizuoti muziejų.
Smiltynė ir joje esantis muziejus laukinius žvėris traukia tuo, kad čia lengviau nei kitur rasti maisto. Baltijos jūros ir Kuršių marių pakrantėse dirba žvejai, prie muziejaus gyvena daug paukščių. O ir muziejaus gyventojai viliojo alkanus žvėris.
Pasak Kuršių nerijos nacionalinio parko direktoriaus pavaduotojo miškų ir ūkio klausimams Viktoro Kolokšanskio, Smiltynėje atnaujinti medžioklę atskiru potvarkiu gali leisti tik uostamiesčio meras.
Gavus tokį leidimą, būtų galima reguliuoti laukinių gyvūnų skaičių. Nuo pagausėjusios šernų, lapių ir usūrinių šunų populiacijos kenčia ne tik Jūrų muziejus, bet ir Smiltynės gyventojai.
V.Kolokšanskio teigimu, kai medžioklė Smiltynėje buvo leidžiama, per metus medžiotojai nušaudavo apie 10 lapių.
Didelė lapių ir usūrinių šunų gausa Kuršių nerijoje kelia muziejui ir kitokių problemų. Laukiniai gyvūnai net ir dieną nebijo užklysti į jo teritoriją.
Neseniai muziejaus šunys sudraskė jų būdoje bandžiusią prisiglausti lapę. Ją ištyrus nustatyta, kad žvėris sirgo niežine erkute.
Ketvirtadienį delfinariumo kampe rastas usūrinis šuo. Landūs gyvūnai, įsigudrinantys patekti net į muziejaus cirko areną, gali užkrėsti ir ruonius. Apsisaugoti nuo jų muziejus nepajėgus.
Artimiausiu metu muziejaus atstovai ketina kreiptis pagalbos į Klaipėdos merą. Jo bus prašoma leisti medžioti suįžūlėjusius laukinius gyvūnus.
BNS