• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš Lietuvos užsienio politikos teliko įtartinai atrodanti krūvelė. Uostyti nesinori. Nors ir vienspalvis, tai yra kolektyvinis  kūrinys. Prisidirbo prezidentūra ir Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD).

REKLAMA
REKLAMA

Krūvelėje įstrigęs ir toks „spiriukas“:

Kremlių remiantis jaunimo judėjimas "Naši" ragina pradėti Lietuvos gamintojų prekių boikoto kampaniją, praneša Rusijos žiniasklaida. Tokių priemonių, organizacijos atstovės Kristinos Potupčik teigimu, imtasi po to, kai Klaipėdos teismas svastiką pripažino istoriniu šalies paveldu, o ne nacistinės Vokietijos simboliu. Anot K. Potupčik, tokį Lietuvos teismo sprendimą turi pasmerkti pasaulio bendruomenė.

--

REKLAMA

Kažin ar Lietuvos „talibai“ numatė, kad pagal įstatymą, kuris priimtos jų pastangomis, negalima bausti už archeologinių radinių fotografijų demonstravimą? Ir kad būtent toks legalus demonstravimas taps dingstimi, dėl kurios Rusijos „talibai“ agituos už lietuviškų prekių boikotą?

REKLAMA
REKLAMA

Ir kas galėtų paneigti, kad Rusijos specialiosios tarnybos inspiravo kodekso pataisas, kad sukurtų tam tikrų konfliktų priežastis?

Propaganda gesinama kontrpropaganda. Atsakant į lietuviškų prekių boikotą Rusijoje būtų galima nupirkti reklamos plotus Rusijos laikraščiuose ir tenai talpinti pranešimus, jog svastika yra ir Rusijos istorinis paveldas. Tačiau tokiam gana avantiūriškam veiksmui Lietuvos valdžios blauzdos per skystos. O ir vaizduotės valdžios vyrų bei moterų galvose ne per daugiausiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dvigalvis erelis su svastika buvo spausdintas ant Rusijos laikinosios vyriausybės leistų banknotų (1917 m.).

 

 

Lietuvos teismas nagrinėjo Administracinių teisės pažeidimų kodekso galimą pažeidimą. Vargu, ar "Naši" tai labai rūpi. Kodeksas skelbia:

188.18 straipsnis. Nacistinių ar komunistinių simbolių platinimas ar demonstravimas

REKLAMA

Nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo arba vėliavų, ženklų ar uniformų, kurių sudedamoji dalis yra nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliava ar herbas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolių ar uniformų arba nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, nacistinės svastikos, nacistinio SS ženklo, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytų vėliavų ar ženklų, atsakingų už Lietuvos gyventojų represijas Vokietijos nacionalsocialistų ar SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdų platinimas, naudojimas susirinkime ar kitame masiniame renginyje arba kitoks demonstravimas, taip pat nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himno viešas atlikimas –

REKLAMA

užtraukia baudą nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio litų su daikto, kuris buvo administracinio teisės pažeidimo padarymo įrankis, konfiskavimu.

Pagal šį straipsnį neatsako asmuo, kuris padaro šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytas veikas muziejų veiklos, visuomenės informavimo apie istorinius ir dabarties įvykius, totalitarinius režimus, švietimo, mokslo, meno, antikvarinės prekybos tikslais, asmuo, kuris naudoja oficialią egzistuojančios valstybės simboliką, taip pat Antrojo pasaulinio karo dalyvis, vilkintis savo uniformą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

--

Esu ne kartą viešojoje erdvėje pareiškęs, kad minėtas įstatymas man atrodo kvailystė. Taikant įstatymą galimas toks incidentas: policija suima žmogų už tai, kad jis akordeonu grojo Rusijos himną. Teisme jam tenka aiškintis, ar tai nebuvo SSRS himnas, kadangi dabartinis Rusijos himnas nuo sovietinio skiriasi tik žodžiais, bet ne melodija. Aišku, kad panašus incidentas labai patrauktų Rusijos žiniasklaidos dėmesį ir būtų panaudotas propagandai prieš Lietuvą.

REKLAMA

Straipsnelyje „Kregždutės ir svastikos“ rašiau (2008 m.):

Pateiksiu keletą klausimų, kurie man kilo bandant suvokti, ką draudžia naujos redakcijos kodeksas.

Supratau, kad nebūsiu nubaustas, jeigu pardavinėsiu sovietinių spaliukų ir pionierių organizacijų ženkliukus, tačiau neaišku, ar nebūsiu policijos sulaikytas, jeigu išeisiu į gatvę su tokiais ženkliukais atlape. Neaiškios ir policininko pareigos, pamačius moterį, kuri ryši raudoną skarelę. Paisant kodekso raidės, policininkas turėtų įsitikinti, ar skarelė nėra trikampis pionieriaus kaklaraištis. Jeigu taip – kaklaraištį reikia konfiskuoti ir surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą.

REKLAMA

Reikėtų aiškiai įvardyti, kokių portretų negalima viešai demonstruoti. Dabartinė kodekso redakcija lyg ir nedraudžia prie automobilio klijuoti Lenino portreto, tačiau dėl Genriko Zimano, jei kas tokį pamena, kyla neaiškumų.

Savo pačios kūrinį bando suprasti ir viena iš kodekso pataisų autorių, Seimo narė konservatorė Vilija Aleknaitė-Abramikienė. 2008 m. rugpjūčio 2-ją Ariogaloje vykusiame Laisvės kovų dalyvių, buvusių politinių kalinių ir tremtinių sąskrydyje neapsieita be incidento. Mindaugo Murzos sekėjai neonaciai, vadinamieji nacionaldarbininkai, pasirodė renginyje su juodais kryžiais ant raudonų vėliavų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot „Delfi“ tinklalapio, pastebėjusi vėliavas su piešiniais, kurie jai priminė nacių simboliką, V. Aleknaitė-Abramikienė paskambino šalies policijos vadovui. Šis esą pažadėjo duoti nurodymą, kad minėtų vyrų sąskrydyje nebeliktų. Kadangi policininkai jų neišprašė, parlamentarė generaliniam komisarui paskambino dar kartą, tačiau iš šis pokalbis nedavė rezultatų.

REKLAMA

Seimo narys Algimantas Salamakinas jau pareiškė, kad V. Aleknaitės-Abramikienės elgesys yra svarstytinas Etikos ir procedūrų komisijoje. Mat net ir Seimo narys dėl viešosios tvarkos pažeidimo turėtų kreiptis į policiją bendra tvarka, o ne skambinti jos vadovui. Kita vertus, pagal kokį įstatymą policija privalo imtis veiksmų prieš pilietį, kuris vilki tam tikro fasono rūbus ir mojuoja vėliava su kryžiumi, kurį heraldikos žinovai vadina „crux potent“? Taip, galima fantazuoti, kad tą kryžių sudaro kairinė ir dešininė svastikos – kaip, beje, ir NATO ženklą – tačiau prašom įrodyti, kad „crux potent“ yra nacių simbolis.

REKLAMA

Tad neaiškumų sąrašą reikia papildyti tokiais klausimais: ar galima viešai demonstruoti prieškarinės Lietuvos tautininkų sąjungos svastiką, taip pat šiuolaikinę Suomijos karo aviacijos vėliavą su svastika? Kodeksas to lyg ir nedraudžia, būtų gerai, kad tai žinotų policija.

Ariogalos incidento metu kūrybiškai pasielgė Vytautas Landsbergis. Pasak „Delfi“ tinklalapio, jis pareiškė: „Čia neturi būti apsimetusių fašistukų su „hakenkroicais“, kurie sugebėjo prisitrinti prie eisenos. Partizanai, jūs kažkada kovojote už laisvę. Nueikite dabar ir tegul jie dingsta, kad net kulnai rūktų“.

REKLAMA
REKLAMA

Apdairūs partizanai „fašistukams“ kulnų su įkaitintais žarstekliais nedegino, kad pono Landsbergio nebūtų galima apkaltinti savavaldžiavimu ir riaušių kurstymu – kitaip tariant, bandymu įvesti tvarką neteisėtais būdais. Nesmurtinėmis priemonėmis jie sugebėjo sugėdinti nacionaldarbininkus taip, kad šie suvyniojo vėliavas ir dingo.

Būtinai, būtinai reikalingas naujųjų draudimų išaiškinimas! Nes kitaip gali nutikti visokiausių nesusipratimų. Pavyzdžiui, iškels konservatoriai savo vėliavą kokiame nors nedraugiškame jiems sambūryje, ir kažkas ims šaukti: „Čia neturi būti „konservų“ su jų kregždutėmis, kurios panašios į „hakenkroicus“! Tegul jie dingsta, kad net plunksnos dulkėtų!“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų