Sausumos mūšiai Bagdadui užimti turėtų prasidėti maždaug antradienį, o planų tęsti mūšius ties antruoju pagal dydį Basros miestu nėra, sekmadienį pranešė šaltinis britų gynybos struktūrose.
"Bagdado sausumos puolimo tikimės pirmadienio naktį ir antradienį, - naujienų agentūrai "Reuters" teigė prašęs likti neįvardytas šaltinis. - Svarbu ne paimti Basrą, o palikti ją ir veržtis į šiaurę. Mes neketiname veltis į mūšius Basros mieste".Irako pajėgos priešinasi link Basros judančioms JAV ir britų pajėgoms
Bet šis pareiškamas nereiškia, kad mūšiai dėl Basros nurimo. JAV ir Britanijos tankų daliniai sekmadienį judėjo link pietinio Irako Basros miesto, kuriame esančios Irako pajėgos ginasi ir stengiasi išlaikyti miestą, pranešė karius šiame regione cituojantys "Reuters" korespondentai. "Regione girdimi pasikartojantys sprogimai", - teigė miesto prieigose esantis korespondentas.
Irako informacijos ministro teigimu, Basroje žuvo 77 civiliai gyventojai, daugelis jų - nuo skeveldrinių bombų. "Netoli Basros esantys jūrų pėstininkai teigė, kad Irako pajėgos mieste sudarė, jų teigimu, izoliuotas pasipriešinimo grupeles", - teigė korespondentas. Jo teigimu, "britų ir JAV tankų daliniai artinasi prie miesto".
Katare įkurtoje koalicijos būstinėje esantis Karališkųjų oro pajėgų grupės kapitonas Alas Lockwoodas (Alas Lokvudas) teigė, kad kova dėl antro pagal dydį Irako miesto dar nesibaigė. "Jungtinės Karalystės pajėgos šiuo metu yra Basros priemiesčiuose ir mes artėjame prie mūsų tikslo. Basra dar nėra užimta", - sakė jis.
Vienas kariuomenės šaltinis "Reuters" korespondentui teigė, kad maždaug 30 Irako karių yra įsitvirtinę viename Basros rajone. "Sužinojome, kad esama izoliuotų pasipriešinimo grupelių", - teigė pareigūnas.
Nelengvai vyksta puolimas strategiškai svarbiausia kryptimi - Jungtinių Valstijų vadovaujamos pajėgos persikėlė per Eufrato upę ir dabar yra pusiaukelėje į Bagdadą, kur tikisi nuversti prezidentą Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną), tačiau besiverždamos gilyn į šiaurę susiduria su vis didesniu nei tikėjosi Irako armijos pasipriešinimu.
JAV kariškiai pranešė, kad "kapituliavo" Irako armijos 11-oji divizija, tačiau šio pranešimo nepavyko patvirtinti.
"JAV kariškiai sako, kad JAV jūrų pėstininkai persikėlė per Eufratą ir užima pozicijas šiauriniame krante priešais Nasiriją", - teigė "Reuters" korespondentas Seanas Maguire'as (Šonas Magvairas), kuris juda kartu su 1-ąja jūrų pėstininkų divizija, sekmadienio rytą vis dar buvusia į pietryčius nuo šio miesto.
Smulkesnės informacijos apie pasidavusią Irako 11-ąją diviziją neturima. Šeštadienį Irako kariškiai neigė JAV pranešimus apie pasidavusį 51-osios divizijos vadą, o JAV vadas tvirtino, kad jo pajėgos ties Irako pietuose esančiu Basros miestu kovėsi ir nugalėjo pavienius 51-osios divizijos likučius.
Greitai judanti JAV pėstininkų 3-oji divizija per dvi dienas nuo Kuveito pasienio iš 500 km jau sukorė beveik du trečdalius kelio ir netoli šventojo Nadžafo miesto, įsikūrusio ant Eufrato kranto šalies pietvakariuose, susidrėmė su Irako armijos daliniais.
Pasak naujienų agentūros "Reuters" korespondento, mūšio metu žuvo vietinis prezidento Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) partijos "Baath" lyderis.
Nepaisant greito sąjungininkių pajėgų judėjimo Irake, mūšiai Irako pietuose esančio Nasirijos miesto prieigose trukdo JAV kariuomenei judėti į priekį, pranešė sekmadienį "Reuters", remdamasis kariniais šaltiniais. Pasak agentūros, Amerikos kariškiai miesto prieigose sulaukė pasipriešinimo, be to, šiame rajone horizonte matyti juodų dūmų kamuoliai. "Mes užblokuoti. Judėti į priekį nesaugu, susidūrėme su pasipriešinimu", - pranešė "Reuters". Šiuo metu Amerikos kariuomenė yra maždaug už 30 km į pietryčius nuo miesto.
Įnirtingas mūšis sekmadienį vyko Pietų Irako Um Kasro uostamiestyje. Ten Irako pajėgos kovėsi su Jungtinių Valstijų tankais ir lėktuvais, atakavusiais taikinius, kuriuose, kaip pranešama, gali slapstytis mažiausiai 120 Irako Respublikos gvardijos kovotojų.
Po dviejų britų karo naikintuvų "Harrier" antskrydžių, kurių kiekvieno metu buvo numesta po vieną apytikriai 250 kg sveriančią bombą, ore pasklido juodų dūmų sūkuriai, o kai kurie irakiečiai ėmė mojuoti baltomis vėliavomis ir pasidavė.
Mūšio vietoje buvęs JAV pajėgų vadas sakė: "Šie veiksmai pamatuoti. Užuot siuntę vyrus, mes tiesiog sunaikinsime (pasipriešinimo židinius)".
Šeštadienį JAV kariškiai tvirtino perėmę strategiškai svarbaus Um Kasro miesto kontrolę. Esantis netoli antrojo pagal dydį Basros miesto Um Kasras yra pagrindinis Irako krovinių uostas.
"Didvyriški Irako kovotojai Um Kasre pasiųs kitatikius britų ir amerikiečių samdinius į tikrą pražūtį", - Bagdade tvirtino Irako informacijos ministras Mohammedas Saeedas al-Sahafas (Mohamedas Saidas Sahafas).
JAV vadovaujamos sąjungininkų pajėgos teigia uostą siekiančios užimti tam, kad galėtų siųsti humanitarinę pagalbą ir tokiu būdu paprastiems Irako gyventojams parodytų, jog Vašingtonas ir Londonas, kai tik nuvers prezidentą Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną), rimtai nusiteikę padėti atstatyti Iraką.
Karo ekspertai mano, kad jei karas pernelyg užsitęstų, uostas galėtų pasitarnauti pakartotiniam JAV vadovaujamų pajėgų pastiprinimui.
"Reuters"-AFP-BNS