• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien praeivių Lietuvos gatvėse ir skersgatviuose laukia teorema – žodelis, kurį tikriausiai girdėjot matematikos ir geometrijos pamokose. Mokslininkai teoremomis vadina teiginius, kuriuos galima ir reikia įrodyti. Populiariausia pasaulyje – tai Pitagoro teorema, ji padeda apskaičiuoti stataus trikampio kraštinių ilgį. Matematikai juokauja, kad teorema privalo prasidėti žodeliu „jeigu“, o baigtis – „tai“. Na, jeigu jie sako, tai jie žino. Na, o mes pažiūrėkim, ką papasakos praeiviai.

REKLAMA
REKLAMA

Telšiškė:– Visi elementarūs dalykai!– Tai yra teoremos?– Nu taip.– Pavyzdžiui, kokie?– Nu va, kad Žemė apvali!– Dar?– Kad susikaupia debesys ir lyja lietus.– Irgi teorema?– Nu tai žinoma!– O dar kokį pavyzdį sugalvokit.– Nu rasim pavyzdžių!

REKLAMA

Mažeikietis:– Pavyzdžiui, Žemė sukasi apie savo ašį.– Tai čia teorema?– Nu turbūt.

Telšiškė:– Dėsnis apie tai, kad magnetas traukia geležinius daiktus.– Tai kaip tas dėsnis vadinasi?– Teorema.

Šilališkė:– Magnetas traukia magnetą – tai irgi teorema.

Prieniškė:– Kaip jūs paaiškintumėt, kas tai yra teorema?– Tai mokslas, kuris gali paaiškinti visus fizikos dėsnius.– Teorema?– Jo, teorema. Nustato, kaip išsprendžiami fizikos dėsniai visokie…

REKLAMA
REKLAMA

Raseiniškė:– Paaiškinkit, kas yra teorema?– Fizikos dėsnis, kad vanduo bėga žemyn, o ne aukštyn.– Žemyn?– Žemyn…

Raseiniškė:– Trikampių lygčių sprendimo būdas.– O kokios lygtys būna apskritai? Būna keturkampės?– Nu, tai kvadratas keturkampis… Ne, ne! Trikampiai būna tiktai, o bendrai yra… Stačiakampės…– O penkiakampės lygtys būna?– Nežinau, neatsimenu jau… Seniai jau mokykla…– O dvikampės?– Ne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Joniškietė:– Tai sklandi lygtis, man atrodo.– Ją galima išspręsti?– Galima išspręsti.– Jei negalime lygties išspręsti, tai teorema, ar ne?– Tai dar nesiskaito teorema. Tai nebus teorema.

Pakruojietė:– Teorema – tai lygiašonio trikampio kraštinė.

Prieniškė:– Teorema – tai nustatyti matematinės figūros pavadinimus.– Kam ji naudojama? Galima nustatyti, ar trikampis, ar kvadratas, ar ne?– Būtent.

REKLAMA

Pakruojietė:– Gal iškreiptai… Pagal kažkokią kiekvienam žmogui gyvenimo teoremą irgi gyvenam, na, kažkaip turim…– Kokia jūsų teorema?– Dorovingai, sveikai gyvent, sveikai maitintis – tokia gyvenimo teorema.

Prieniškė:– Kas yra teorema?– Skrandžio kvėpavimo aparatas.– Kieno?– Skrandžio kvėpavimo aparatas.– O kam skrandžiui kvėpuoti? Plaučiais kvėpuojame.– Nu, nežinau.

REKLAMA

Pakruojietis:– Teiginys, kurio nereikia įrodinėti.– Kaip jis vadinasi?– Teorema.

Joniškietė:– Gal girdėjot, kas yra teorema?– Tai teiginys, kurį per sunku įrodyti.– Per sunku?– Taip.– Labai sudėtinga?– Manau, kad sudėtinga.– O apskritai įrodomas ar ne?– Turbūt, kad įrodomas, bet nežinau.– Bet per sunkus?– Per sunkus.– O jeigu būtų lengva įrodyti, tai būtų teorema, ar ne?– Nežinau, gal ir būtų… Ne, labai sunkus klausimas…– Labai sunkus?– Labai sunkus.– Jei labai sunkus, tai teorema gal?– Gal.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šilališkė:– Teorema – tai kaip hipotezė.– Tai čia sinonimai?– Taip.

Pakruojietė:– Lygties nežinomasis.– Kaip vadinasi?– Teorema.

Pakruojietis.– Teorema yra apibrėžimo alternatyva… Kažkas tokio…

Prieniškė:– Tai figūra matematinė…

Mažeikietis:– Teorema – tai iš matematikos – visų taisyklių visuma.– Visuma?– Jo.– O ji reikalinga, ta teorema?– Mokytis, išmokt pritaikyti formules iš matematikos.– Tarkim, sudėčiai reikalinga?– Nereikalinga gal.– O daugybai ir dalybai?– Reikalinga.– O atimčiai?– Atminčiai?– Atimčiai?– Ai, atimčiai – nereikalinga gal.

REKLAMA

Mažeikiečiai:– Teorema – tai kaip yra Pitagoro teorema, tai kaip formulė… Mokslininkas tą formulę sukūrė, o kitos formulės… Nežinau, tai kaip ir niekieno.– Be autoriaus?– Išeina be autoriaus, jo.– Tai jos ne teoremos?– Ne, jos formulės.– Tai kuo skiriasi formulė nuo teoremos?– Kad neturi autoriaus.

REKLAMA

Šilališkė:– Kas yra teorema, kaip jums atrodo?– Kažkas tai su trikampiais… Ai… nustatyti skaičių trikampio…– Kieno skaičių?– Trikampio…– Kampų?– Nu jo.

Pakruojietė:– Gal girdėjot, kas yra teorema?– Trikampio tūriui matuot.– Tai kaip su teorema matuoja?– Ne matuot, apskaičiuot.– Tarkim, yra trikampis, ką tada darot?– Pagal tą teoremą ir apskaičiuot.– Jo tūrį?– Taip.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Raseinietis:– Tai mokslinis teiginys, kuris įrodomas Biblijoje.– Biblijoje?– Biblijoje.– Ir kaip tas teiginys vadinasi?– Teorema.

Joniškiečiai:– Pavyzdžiui, matematikos teorema, lietuvių teorema, dar kokių sričių…– Fizikos teorema. Nu, fizikos sričių teorema.– Gamtos pažinimo teorema?– Gal.– O literatūros teorema?– Gali irgi.– O užsienio kalbos?– Užsienio kalbos… Irgi gali.– Mokėtės mokykloje?– Taip.

REKLAMA

Telšiškis:– Pavyzdžiui, galim iškelti teoremą, kodėl rudenį krenta lapai…– Ar reikia įrodinėt tą teoremą, ar nelabai?– Jo, teoremos yra įrodomos.– O kaip čia dėl tų lapų, kaip įrodysit?– Užsidaro chlorofilo fabrikėliai, jie parausta ir nukrenta.– O šaltis čia nieko nepadeda?– Šaltis ir uždaro šituos chlorofilo fabrikėlius.– O ten tą teoremą galima į formulę ištraukt, ar ne?– Yra formulė, bet tikrai neatsimenu aš jos… Sudėtinga, su chemijos ir taip toliau…– Tai lapų kritimo formulė?– Ne, čia lapų paraudimo… Nu galima ir taip pavadinti – lapų kritimo formulė

REKLAMA

Prieniškis:– Kaip jums atrodo, kas yra teorema?– Krepšinio taisyklės.– Krepšinio?– Taip.– O dažnai tų teoremų pasitaiko per varžybas?– Nu, pasitaiko…

„Klausimėlio“ pabaigoje – desertas: pačių sąmojingiausių ir originaliausių atsakymėlių rikiuotė:

6. Alytiškė:– Ko negalima įrodinėti.– Tai yra teorema?– Taip.– Ją galima įrodyti ar ne?– Negalima įrodyt… Jau per vėlu!– Per vėlu?– Taip.– Kodėl per vėlu?– Todėl kad… Nežinau.– O kas bus, jeigu dabar įrodysim?– Tai viską perdarysim per nauja… Jei įrodysim tai.

REKLAMA
REKLAMA

5. Joniškietis:– Dūda.– O kas ja groja?– Nežinau.– Gražiai su ja groja, su ta teorema?– Gal ir gražiai, nesu girdėjęs.– Tai teorema yra kas?– Dūda, kuria groja, pučia ją.

4. Raseiniškis:– Mokslas apie Dievo atsiradimą.– Kaip jis vadinasi?– Teorema.

3. Raseiniškė:– Paaiškinkit, kas yra teorema?– Prietaisas lygtį išaiškinti.

2. Mažeikietis:– Teorema, aš galvoju, yra sudedamoji dalis… Spirito ar šokolado, ar dar kažko.– Tai toks valgomas dalykas?– Valgomas, geriamas.– Teorema?– Jo.

1. Telšiškis:– Gal girdėjot, kas yra teorema?– Tai yra žmonių bendravimas viešose vietose… Negerti ten, nesispjaudyti, nesikeikti ant žmonių…– Tai čia geras dalykas, ta teorema?– Blogas, taip išeina jau…

Praeivių klausinėjo LTV laidos "Klausimėlis" vedėjas Juras Jankevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų