• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šeštadienį (09.13) Ženevoje susirinkę penkių galingiausių pasaulio valstybių užsienio reikalų ministrai aptars Irako ateitį, tačiau dar prieš susitikimą pasigirdo nesutarimų dėl to, kaip greitai Iraką okupavusios Jungtinės Valstijos turėtų perduoti valdžią į vietos politikų rankas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors de facto Bagdadą valdančių Jungtinių Valstijų interesas yra kuo skubiau iš gauti finansinę ir karinę paramą, jos prieštarauja kai kurių Europos šalių vyriausybių nuomonei, jog valdžią Irake būtina kuo greičiau perduoti irakiečiams.

REKLAMA

Į susitikimą Ženevoje, kurį rengti pasiūlė Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Kofi Annanas (Kofis Ananas), susirinko Didžiosios Britanijos, Kinijos, Prancūzijos, Rusijos ir Jungtinių Valstijų užsienio reikalų ministrai - penkių JT Saugumo Tarybosnuolatinių narių atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

K.Annanui teko nelengva užduotis suderinti Saugumo Taryboje veto teisę turinčių šalių pozicijas dėl Irako suverenumo atkūrimo ir JT vaidmens.

Kadangi JAV vadovaujamos pajėgos Irake kone kasdien netenka karių, o okupacijos išlaidos nepaliaujamai auga, Vašingtonas mano, jog naujoji JT rezoliucija, kurios projektą parengė JAV, įpareigotų ir kitas šalis prisidėti prie Irako atstatymo ir stabilizavimo, siunčiant karius ir skiriant lėšas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Dominique de Villepinas (Dominikas Vilpenas) sako, kad Prancūzija nori tokios naujos JT rezoliucijos, kuri įgalintų maždaug per mėnesį perduoti vykdomąją valdžią Irake JAV atrinktiems politikams ir leistų iki kitų metų pavasario surengti visuotinius rinkimus.

REKLAMA

Prancūzijos dienraščio "Le Monde" penktadienio redakcijos skiltyje ministras teigė, jog pirmiausia reikia atkurti Irako valstybingumą ir pradėti kurti valdžios perdavimo planus.

Tačiau Jungtinės Valstijos Prancūzijos pasiūlymą pavadino "nerealistiniu" bei atveriančiu kelius chaoso įsigalėjimui šalyje.

REKLAMA

Penktadienio vakare pakeliui į Ženevą Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas) sakė, kad Prancūzijos pasiūlymas yra "absoliučiai nerealus" ir kad Jungtinės Valstijos jį atmes.

Prancūzija, Vokietija ir Rusija, kurios drauge priešinosi karinei invazijai, stengiasi susilpninti JAV vaidmenį Irake ir siekia užkirsti kelius Vašingtonui iš šios okupacijos gauti ilgalaikę politinę naudą.

Britanija ir toliau lieka Vašingtono sąjungininkė, tuo tarpu Kinija nesiryžta užimti aiškios pozicijos.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų