JAV Senato žvalgybos komitetas ketvirtadienį nusprendė išplėsti savo tyrimą dėl prieškarinės žvalgybinės informacijos apie Irako masinio naikinimo ginklus ir aiškintis, ar aukšti JAV pareigūnai, skelbdami pareiškimus apie šios valstybės keliamą grėsmę, iš tikrųjų rėmėsi turima žvalgybine informacija.
Po karštų diskusijų už uždarų durų komitetas priėmė rezoliuciją, pagal kurią tyrimas neapsiribos vien žvalgybos duomenų apie Iraką tikslumo patikrinimu, bet ir įvertins viešus JAV pareigūnų pareiškimus nuo 1991 metų iki pernai surengtos invazijos į Iraką bei tikrins, ar pareiškimai buvo pagrįsti.
Į šį laikotarpį patenka kadenciją baigusio prezidento demokrato Bilo Klintono (Bill Clinton) ir dabartinio prezidento respublikono Džordžo V. Bušo (George W. Bush) administracijos.
Irako karas tapo viena iš karščiausių priešrinkiminių temų JAV. Opoziciniai demokratai siekia įrodyti, kad Dž. V. Bušas ir Baltieji rūmai sąmoningai bandė suklaidinti viešąją nuomonę apie Irako masinio naikinimo ginklus, kurių niekaip nerandama iki šiol. Respublikonai savo ruožtu ragina neskubėti daryti išvadų ir tvirtina, kad bakteriologinio ir cheminio ginklo bei aktyvių branduolinio ginklo kūrimo programų paieška dar nesibaigė.
Kaip pažymėjo Senato žvalgybos komiteto pirmininkas respublikonas Patas Robertsas (Pat Roberts), tai, kad atitinkama rezoliucija buvo priimta vienbalsiai, įrodo, jog visi komiteto nariai nori kruopštaus patikrinimo, pasimokyti iš Irako krizės ir užtikrinti, kad JAV ginkluotosios pajėgos ir politikai gautų ir vadovautųsi pačia geriausia ir patikimiausia žvalgybine informacija.
Pirmininko nuomone, pirminė tyrimo ataskaita turėtų pasirodyti greitai, o po to komitetas rengs atitinkamas rekomendacijas.
Kaip paaiškino įtakingiausias komiteto demokratas Džonas Rokfeleris (John Rockefeller), per tyrimą, išanalizavus aukštų politikų pareiškimus, bus sprendžiamas klausimas, ar žvalgybinė informacija buvo perdėta ir netinkamai panaudota, bei aiškinamasi, ar politikų pareiškimai buvo paremti turima žvalgybine medžiaga.
Per tyrimą taip pat bus analizuojama Pentagono kovos su terorizmu politikos įvertinimo grupės ir specialiųjų planų biuro veikla, susijusi su Iraku, kaip žvalgybos agentūros naudojo emigracijoje veikusio Irako nacionalinio kongreso pateiktą informaciją, lyginami prieškariniai vertinimai apie Irako masinio naikinimo ginklus su tuo, kas rasta okupavus šią šalį, ir peržiūrimos prieškarinės žvalgybos ataskaitos apie pokarinį Iraką.
Atstovų rūmų žvalgybos komitetas atlieka savo atskirą tyrimą. Komiteto pirmininkas respublikonas Porteris Gosas (Porter Goss) šią savaitę pareiškė, kad jo komitetas nerado nieko, kas verstų manyti, jog Dž. V. Bušo administracija būtų kaip nors sufabrikavusi žvalgybinę informaciją apie Iraką.
Baltieji rūmai neseniai sudarė savo komisiją, kuri irgi tirs žvalgybinę informaciją apie Irako uždraustus ginklus.
Reuters-ELTA