Japonai domisi lietuvišku gintaru, lazeriais, lininiais audiniais, lietuviškos virtuvės patiekalais, alumi ir "Trejų devynerių" trauktine.
Iš Japonijoje vasario 4-12 dieną vykusių Lietuvos dienų renginių sugrįžęs Vilniaus vicemeras Vitas Mačiulis pasidžiaugė, kad Hokaido salos sostinės Saporo meras pageidavo užmegzti bendradarbiavimo ryšius su Vilniumi. Kalnuotame Sapore dar šįmet ketinama įkurti Lietuvos konsulatą Japonijoje.
Oficiali Lietuvos delegacija, vadovaujama V. Mačiulio, susitiko su Hokaido salos vicegubernatoriumi, Hokaido parlamento pirmininku, Saporo meru, Hokaido prekybos ir pramonės rūmų vadovais.
Pasak V. Mačiulio, japonams ypač imponuoja Lietuvoje rezidavusio tarpukario ambasadoriaus Chiune Sugiharos vardas, didelį autoritetą turi ir dabartinis Lietuvos ambasadorius Algirdas Kudzys, padėjęs lietuvių delegacijai susikalbėti su japonais, labai prastai mokančiais anglų kalbą.
Lietuvos ir Japonijos diplomatinių ryšių 80-mečio šventiniame priėmime Imperatoriškajame viešbutyje Tokijuje dalyvavo apie 350 kviestinių svečių, tarp jų - 5-6 Japonijos parlamento komitetų vadovai, ambasadoriai, universitetų rektoriai ir kt. aukšto pareigūnai. Tarp svečių buvo ir apie 30 Japonijos lietuvių, dirbančių bendrose informacinių technologijų įmonėse, studijuojančių Japonijoje, prekiaujančių lietuviškais lazeriais ir gintaro dirbiniais. Pasak V. Mačiulio, japonams siekta parodyti, kad mūsų šalis yra tinkama verslo kontaktams.
Vilniaus vicemeras domėjosi, kaip snieguotame Saporo mieste kovojama su sniegu gatvėse. Pasirodo, efektyviausia japonams šildyti gatves - centrinėje Saporo dalyje yra 63 km šildomų gatvių, 300 tūkst. šildomų šaligatvių. Sniegui ir ledui tirpdyti japonai naudoja ir kanalizacijos vandens šilumą.
54-jame Saporo sniego skulptūrų festivalyje dalyvavę Lietuvos skulptoriai profesionalia akimi pastebėjo, kad Saporo miestą puošia daug bronzos, granito, marmuro skulptūrų, išsiskiriančių japoniška estetika ir nepriekaištingu dizainu.
Sostinės "Marceliukės klėties" direktorius Vytenis Urba Japonijoje buvo ir kulinaras, ir akylas žvalgas. Pasak jo, sniego festivalyje vos spėta kepti bulvinius ir miltinius blynus, japonai mielai vaišinosi "Žemaitijos pieno" sūriais, "Švyturio-Utenos alaus" produkcija ir trauktine "Trejos devynerios". V. Urbos teigimu, japonai valgo labai mažai bulvių, todėl jiems egzotiškai atrodė bulvių tarkavimo mašinos. Saporo miesto Ricumeikano gimnazijos, draugaujančios su dviem Vilniaus mokyklomis, moksleiviai ir jų tėvai buvo mokomi gaminti cepelinus ir virti barščius. Be to, V. Urbos teigimu, Japonijoje labai brangūs grybai, ypač baravykai, nors dirbtinai užaugintų pievagrybių ten netrūksta, kaip ir įvairiausių daržovių.
ELTA