Izraelio ministras pirmininkas Arielis Sharonas (Arielis Šaronas), kurio galimybės būti perrinktam sumažėjo dėl korupcijos skandalo, pareiškė atsidūręs "pasibjaurėtino sąmokslo", kuriuo siekiama jį nuversti, centre.
Pasigirdus su A. Sharonu ir dviem jo sūnumis siejamiems kaltinimams dėl finansinių pažeidimų, nuomonių apklausos ėmė rodyti spartų rinkėjų paramos iki tol pirmavusiai dešiniajai jo partijai "Likud" mažėjimą. Tai pavertė sausio 28 dieną įvyksiančių rinkimų kampaniją atvira kova.
Ketvirtadienį rinkimų komisijos pareigūnai žengė neturintį precedento žingsnį, nurodydami Izraelio televizijos ir radijo stotims nutraukti tiesioginę A. Sharono kalbos transliaciją.
Jie palaikė šią kalbą pernelyg politizuota, nes A. Sharonas ėmė žerti atvirus kaltinimus savo pagrindiniam varžovui, Darbo partijos lyderiui Amramui Mitznai (Amramui Micnai).
A. Sharonas užsipuolė centro kairiąją Darbo partiją ir jos rėmėjus, teigdamas, kad jie iš politinių paskatų paskleidė "piktas paskalas" apie jį, jo šeimą ir jo dešiniąją partiją "Likud".
"Mes susiduriame su pasibjaurėtinu sąmokslu pakeisti ministrą pirmininką, surengiant melais pagrįstą kampaniją", - sakė A. Sharonas, bilsnodamas kumščiu. Tačiau jis nepateikė jokių konkrečių argumentų, pagrindžiančių jo teiginius.
Tai, ar rinkėjai pasirinks karingos politikos šalininką A. Sharoną, ar taikai šališką jo varžovą, gali nulemti tolesnę Izraelio ir palestiniečių konflikto raidą. A. Sharonas remia griežtą karine jėga pagrįstą elgesį su palestiniečiais, tuo tarpu A. Mitzna siūlo besąlygiškai atnaujinti taikos derybas.
Siekdamas sustabdyti "Likud" populiarumo mažėjimą, A. Sharonas savo kalboje neigė finansinius pažeidimus ir siūlė atsakyti į bet kokius policijos klausimus. "Aš neturiu ko slėpti", - sakė A. Sharonas.
Netrukus po šių jo pastabų Izraelio rinkimų komisija nurodė žiniasklaidai išjungti transliacijas, A. Sharonui tik įpusėjus 50 minučių trukusią jo kalbą.
Dėl šio rinkimų komisijos sprendimo A. Sharonas vėl atsidūrė nemalonioje padėtyje. Dar prieš kelias savaites atrodė, kad jis pasieks lengvą rinkimų pergalę, nes šalies viešoji nuomonė po daugiau kaip dvejus metus trunkančio smurto tarp Izraelio ir palestiniečių labai pakrypo į dešinę.
A. Sharonas užsipuolė taikesnę Haifos miesto mero A. Mitznos poziciją palestiniečių klausimu, kuri, pasak premjero, gali sukelti pavojų Izraelio saugumui.
A. Mitzna tuo metu tęsė viešnagę Londone po derybų su Didžiosios Britanijos ministru pirmininku Tony Blairu (Toniu Bleru). A. Mitznos atstovas spaudai Londone pareiškė, kad Izraelio darbo partijos vadovas vertino A. Sharono kaltinimus kaip "nukrypimą nuo visų leistinų normų".
Minėtas skandalas kilo dėl galimų finansavimo pažeidimų per 1999 metais vykusią A. Sharono partijos "Likud" rinkimų kampaniją. Be kita ko, A. Sharonui buvo mesti kaltinimai, kad jis neteisėtai pasiskolino 1,5 mln. dolerių iš Pietų Afrikos verslininko Cyrilo Kerno (Sirilo Kerno). Izraelio įstatymai draudžia politinį finansavimą iš užsienio.
Pasak žiniasklaidos pranešimų, pasiskolintieji pinigai buvo panaudoti kaip užstatas už kitą paskolą, kuri buvo panaudota nelegalioms kampanijos finansavimo lėšoms grąžinti. Anksčiau A. Sharonas policijai teigė grąžinęs šias lėšas, užstatydamas savo rančą.
C. Kernas "Reuters" pareiškė, kad A. Sharonas yra senas jo draugas. Jis sakė paskolinęs minėtus pinigus dviem suaugusiems premjero vaikams. Pasak C. Kerno, visa paskola buvo grąžinta su palūkanomis.
Izraelio generalinis prokuroras Eliakimas Rubinsteinas patvirtino, kad policija atlieka tyrimą, o Pietų Afrikos valdžios tarnybos buvo paprašytos jai talkinti.
Rinkėjų parama "Likud" pradėjo smukti, kai praėjusį mėnesį pasigirdo kaltinimai, jog pernai gruodį įvykusių pirminių rinkimų metu šios partijos nariai davė kyšius už balsus, siekdami patekti į pagrindinių kandidatų į parlamento narius sąrašą.
Šią savaitę kilus minėtam paskolų skandalui, laikraščiai paskelbė jau tris nuomonių tyrimus. Jų rezultatai rodo, kad "Likud" gali gauti nuo 27 iki 30 iš 120 parlamento vietų.
Sprendžiant iš apklausų rezultatų, A. Sharonas vis dar galėtų sudaryti dešiniąją koaliciją, kontroliuojančią 61 parlamento vietą.
Tačiau turėdamas nedidelę daugumą, A. Sharonas galėtų siekti sudaryti platesnę koaliciją su centristinėmis bei kairiosiomis partijomis, kurios greičiausiai siektų sušvelninti Izraelio politiką palestiniečių klausimu.
"Reuters"-BNS