Antanas Sniečkus ir Justas Paleckis buvo Maskvos direktyvų vykdytojai - tokią nuostatą savo pranešimuose išdėstė istorikai Juozas Starkauskas ir Arvydas Anušauskas.
Pranešimus jie skaitė seminare-diskusijoje "Tarybų Lietuvos tandemas - A. Sniečkus ir J. Paleckis. Mitai ir istorija", vykusioje penktadienį Vilniaus universiteto Senato salėje.
Šį seminarą-diskusiją, skirtą Gedulo ir vilties dienai, organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti kartu su Vilniaus universitetu.
Pabrėždami esmines savo nuostatas, istorikai kartu pripažino, kad A. Sniečkus ir J. Paleckis buvo visiškai skirtingos asmenybės. "A. Sniečkus buvo idėjinis bolševikas, tuo tarpu J. Paleckis, kaip rodo jo elgesys bendraujant su Maskva bei vykdant nurodymus, iš tikrųjų išgyveno savo gyvenimo dramą", - teigė istorikas J. Starkauskas.
"Galbūt ir primityvus būtų lyginimas, tačiau šiuos du asmenis palyginčiau su žiauriu ir geru tardytojais. Pradžioje tardydavo žiaurusis, o atėjus gerajam žmogus dažniausiai viską išsipasakodavo", - lygino J. Starkauskas.
Seminarą organizavusios komisijos Sovietinio okupacinio režimo tyrimų koordinatoriaus Arvydo Anušausko nuomone, J. Paleckis, kaip ir A. Sniečkus, yra padaręs nemažai juodų darbų Lietuvos žmonėms. "J. Paleckis neleido tremtiniams sugrįžti į Lietuvą, bet vėliau jo pastangomis buvo išlaisvinta nemažai politinių kalinių ir išgelbėta tremtinių vaikų, našlaičių. Ir apskritai visą jo gyvenimą sovietiniu laikotarpiu lydėjo savotiškas blaškymasis, tarsi atgailavimas už kai kuriuos darbus. Nors J. Paleckis ne vieną kartą yra teigęs, kad jei lietuviai priešinsis sovietams, jų laukiąs ingušų ar čečėnų likimas", - teigė A. Anušauskas.
J. Paleckis, skirtingai nei A. Sniečkus, dažnai patekdavo Maskvos nemalonėn, juo buvo skundžiamasi. Ir pats A. Sniečkus jį ne kartą skundė. "Nebuvo jis Maskvai naudingas. Ir jei J. Paleckis nebūtų tapęs sovietinės Lietuvos simboliu, jei nebūtų buvęs toks populiarus tarp inteligentijos, greičiausiai Maskva būtų jo atsikračiusi", - reziumavo istorikas.
ELTA