Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) ketvirtadienį (01.29) priėmė rezoliuciją, kurioje pareiškė, kad Ukrainą ištiko politikos krizė.
Priimtoje Strasbūre rezoliucijoje pažymima, kad ETPA gali panaikinti Ukrainos Aukščiausiosios Rados delegacijos akreditaciją Asamblėjoje, taip pat iškelti klausimą dėl Ukrainos narystės Europos Taryboje sustabdymo, jeigu politikos reforma šalyje bus vykdoma pažeidžiant įstatymus ir nekonstituciniais metodais.
Už rezoliuciją dėl politikos krizės Ukrainoje balsavo 45 ETPA deputatai, 13 - "prieš".
"Asamblėja atidžiai stebės padėties raidą Ukrainoje ir pasiryžusi padėti užmegzti efektyvų dialogą tarp politinių jėgų, atstovaujamų Aukščiausiojoje Radoje", - sakoma dokumente.
ETPA taip pat siūlo Europos Tarybos generaliniam sekretoriui nedelsiant paskirti specialųjį atstovą Ukrainoje, kurio mandatas leis stebėti politinių įvykių raidą šioje šalyje, esant reikalui duoti patarimų, atlikti Europos Tarybos ekspertizę ir koordinuoti bei aktyvinti bendradarbiavimą su oficialiuoju Kijevu.
ETPA, pažymima dokumente, apgailestauja, kad Ukrainos valdžia, taip pat ir prezidentas bei URM, laiko Europos Tarybos veiklą, konkrečiai - stebėjimą, Stebėjimo komiteto pranešėjų vizitus ir jų pareiškimus "kišimusi į Ukrainos vidaus reikalus". Todėl ETPA vertina tokią Ukrainos valdžios politiką kaip "nepagrįstą ir nepateisinamą".
Pranešime pabrėžiama, jog Ukrainoje galiojančioje 1996 metų konstitucijoje "suformuluotas pagrindinis vidaus įstatymo leidimo įrankis, kuriuo remdamasi šalis gali sukurti tikrą demokratiją".
Todėl, ETPA teigimu, bet kuris mėginimas pakeisti konstituciją artėjant prezidento rinkimams, ko gera, bus šališkas, ir todėl "mano, kad pasirinktas konstitucijos reformai svarstyti laikas yra netinkamas".
ETPA ragina visas Ukrainos parlamento šalis spręsti problemas taikiai, per atvirą dialogą, gerbiant parlamentarizmo normas.
Projekte pažymima, kad balsavimas dėl konstitucijos reformos įstatymo projekto 2003 metų gruodžio 24 dieną rankos pakėlimu, iš anksto jam pritarus, buvo neteisėtas.
Artėjant 2004 metų spalį vyksiantiems prezidento rinkimams Asamblėja "reiškia susirūpinimą", kad rinkimai gali nebūti "visiškai laisvi, teisingi, atviri ir skaidrūs".
2003 metų gruodžio 24 dieną Ukrainos Aukščiausioji Rada preliminaria tvarka patvirtino įstatymo projektą dėl konstitucijos pataisų, kurios numato išrinkti prezidentą 2004 metais per visuotinį balsavimą, o nuo 2006 metų jį rinkti parlamente.
Tada parlamento daugumos atstovai balsavo rankos pakėlimu, nes elektroninė sistema buvo užblokuota. Ukrainos opozicija nepripažino šios balsavimo teisėtu.
"Interfax"-BNS