Estija siūlo Lietuvai prisijungti prie Šiaurinio energijos tilto projekto, kuris turėtų integruoti Europos Sąjungos ir Baltijos šalių energetiką. Praėjusią savaitę šį kvietimą Lietuvos ūkio ministrui Petrui Čėsnai ir AB "Lietuvos energija" generaliniam direktoriui Rymantui Juozaičiui pristatė didžiausia Estijos bendrovė "Eesti Energia", Šiaurinio energijos tilto projekto partnerė ir iniciatorė.
Šiaurinio energijos tilto partnerės, be "Eesti Energia", yra Latvijos energetikos bendrovė "Latvenergo" ir Suomijos energetikos bendrovės "Pohjolan Voima" bei "Helsinkin energia". Tikimasi, kad naujasis energijos tiltas sudarys sąlygas visų Baltijos šalių kompanijoms optimizuoti energijos gamybos lėšas ir plėsti prekybą Šiaurės Europos elektros energijos rinkoje.
Šių metų rugsėjo mėnesį vykusiame Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Suomijos ministrų pirmininkų susitikime Šiaurinis energijos tiltas ir energijos tiltas į Lenkiją buvo paskelbti viso regiono prioritetu. Šiaurinio energijos tilto projekto investicijos sieks 380 mln. litų. Tikimasi, kad Šiaurinis energijos tiltas turėtų pradėti veikti 2005 metų spalio mėnesį.
"Baltijos šalių energetika vis dar susieta su Rusijos energetikos sistema ir yra nuo jos priklausoma", - sakė Gunnaras Okkas (Gunaras Okas), "Eesti Energia" valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius. Anot jo, uždarius Ignalinos atominę elektrinę, kyla grėsmė, kad ši priklausomybė dar labiau sustiprės. "Dėl šios priežasties mes siūlome Lietuvai prisidėti prie Šiaurinio energijos tilto, kuris taptų pirmąja jungiamąja grandimi tarp Europos Sąjungos ir Baltijos šalių energetikos", - teigė Gunnaras Okkas.
"Eesti Energia" pretenduoja įsigyti kontrolinį 71,35 proc. bendrovės "Rytų skirstomieji tinklai" (RST) akcijų paketą. Valstybės turto fondas yra patvirtinęs, kad "Eesti Energia" atitinka pirminei atrankai nustatytus kvalifikacinius kriterijus. Šiuo metu bendrovė atlieka privatizuojamos įmonės analizę ir rengiasi pateikti pasiūlymą dalyvauti konkurse.
ELTA